استادیوم ویژه قطر برای جام جهانی فوتبال سال ۲۰۲۲‎

درحالی که به برگزاری جام جهانی فوتبال قطر در سال ۲۰۲۲ نزدیک می‌شویم مقامات این کشور از طراحی و ساخت استادیوم بزرگی خبر می‌دهند که دمای هوای داخل آن در حین بازی از ۲۶ درجه فراتر نمی‌رود.

به گزارش خبرگزاری مهر، برگزاری رقابتهای جام جهان فوتبال در قطر در سال ۲۰۲۲ با انتقادات زیادی از سوی کارشناسان ورزشی همراه شده است. گرمای شدید این کشور در تابستان تردیدهای زیادی درخصوص سلامت ورزشکاران در حین انجام بازیها ایجاد کرده است.

اکنون استادیوم خلیفه قطر با استفاده از پیشرفته ترین فناوری های روز جهان به گونه ای ساخته می شود که هواداران تیم ها و همچنین بازیکنان و کادر فنی دمای هوای بسیار مطلوبی را در حین بازی تجربه می کنند حال آنکه تنها چند متر آن طرف تر از دیوارهای استادیوم دمای هوا حتی تا 40 درجه نیز می رسد.

مهندسان این پروژه با استفاده چیلرهای غول پیکر (خنک کننده) هوای سرد و مطبوعی را در سراسر فضای داخلی استادیوم به جریان می اندازند.

در عین حال مسقف بودن استادیوم این امکان را فراهم می سازد تا با عدم تبادل گرمایی میان استادیوم و محیط خارج آن، هوای خنک در قسمتهای مختلف آن در جریان باشد.

یکی دیگر از نکات جالب توجه به کار رفته در ساخت این استادیوم فضای کافی برای پارک انبوهی از اتوبوسها پیشرفته جهتت انتقال هواداران به محل برگزاری مسابقات است به طوریکه نزدیک به2300 فضای مخصوص برای توقف اتوبوسها در نظر گرفته شده است.

کد خبر 2431634

شهر خبر