جستجوی معلولان حرکتی در اینترنت تنها با پلک زدن

از این پس معلولان حرکتی که کمترین میزان تحرک را دارند نیز می توانند از رایانه و اینترنت استفاده کنند. این اتفاق مهم به واسطه ابتکار عمل شرکت سامسونگ روی داده است.

به گزارش خبرگزاری مهر، شرکت سامسونگ نسخه به روز شده ای از ماوس چشمی خود موسوم به Eyecan+ را رونمایی کرده که با استفاده از ترکیبی از سخت افزار و نرم افزار به معلولان حرکتی با بالاترین درصد معلولیت این امکان را می دهد که به جستجو در اینترنت پرداخته و کارهایی نظیر ارسال ایمیل و ویرایش متون انجام دهند.

به نظر می رسد سامسونگ با انتخاب عنوان Eyecan+ درصدد بوده که نشان دهد چشم به عنوان یکی از اصلی ترین اندامهای بدن که ارتباط بهتری میان ما و جهان اطراف برقرار می کند قابلیتهایی به مراتب فراتر از تصورات قبلی دارد.

این فناوری نوین شامل جعبه ای کوچک در زیر نمایشگری است که مقابل دیدگاه فرد معلول تعبیه شده و به وی این امکان را می دهد تا با پلک زدن فرمانهای مختلفی را که در منوی اصلی به نمایش درآمده را انتخاب و اجرا کند.

این قابلیت مهم به واسطه کالیبره شدن حرکات چشم کاربر با سیستم ایجاد می شود. از این رو فرد معلول برای استفاده از دنیای اینترنت نیازی به ماوس و صفحه کلیدهای رایج ندارد.

در این فناوری جدید 18 فرمان مختلف از جمله کپی و پیست کردن، متمرکز کردن (زوم کردن) و حرکت مکان نما وجود دارد که با استفاده از آنها فرد معلول همچون افراد عادی امکان استفاده از تمامی ظرفیتهای اینترنت را پیدا می کند.

نسخه اولیه این فناوری در سال 2012 ارایه شد اما نسخه جدید به مراتب کاملتر و با قابلیتهای بیشتر است و در عین حال از ضریب دقت بالایی نیز برخوردار است.

کد خبر 2431881

شهر خبر