جایگاه جهانی ایران در 10شاخص فناوری اطلاعات / 30کشور اول دنیا در ICT

اتحاديه بين المللی مخابرات آخرین وضعیت توسعه ICT در جهان را به همراه نتایج ارزیابی جایگاه کشورها براساس شاخص توسعه ارتباطات و فناوری اطلاعات (IDI) و در قالب گزارش اندازه گیری جامعه اطلاعاتی اعلام کرد.

به گزارش خبرنگار مهر، سازمان فناوری اطلاعات ایران رتبه بندی جهانی در سال 2014 را براساس شاخص توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات و براساس اعلام اتحادیه جهانی مخابرات منتشر كرد؛ این اطلاعات در سمپوزیوم بین المللی نشانگرهای فناوری اطلاعات و ارتباطات با حضور دبیرکل جدید (WTIS2014) اتحادیه جهانی مخابرات و سانو رئيس ITU-D و مجري پروژه نظام پايش شاخص هاي ICT كشور به نمایندگی از وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات کشورمان و نمايندگان 166 كشور جهان اعلام شد.

در این گزارش از کشور دانمارک به عنوان رتبه اول توسعه ICT و از کشور کره­ جنوبی به عنوان کشوری که در چندين دوره متوالی رتبه ممتاز را کسب كرده بود، تقدير شد.

دانمارك، كشور نخست در توسعه  ICT

در بخش ارزيابي کشور ها از منظر معیار ارزیابی توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات IDI از بين 166 كشور 3 رتبه اول توسعه يافته ترين كشورها به ترتيب به دانمارک، کره جنوبی و سوئد با امتیاز 8.87 و 8.86 و 8.67 از سقف 10 امتیاز تعلق دارد . 30 کشور اول در اين رتبه بندی، کشورهایی از اروپا و کشورهایی با درآمد بالا مانند استراليا، بحرين، کانادا، ژاپن، چين، نيوزلند، سنگاپور و ايالات متحده هستند.

ایران و جایگاه 94 در جهان و 15 در منطقه

ایران نيز در اين ارزيابي با سه پله صعود در رتبه 94 با امتیاز 4.29 قرار گرفت که نسبت به امتیاز سال گذشته در مجموع 0.27 افزایش امتیاز داشته و رتبه 15 را در ميان 29 كشور منطقه آسیا و اقیانوسیه و در رقابت با کشور هایی مثل کره جنوبی، ژاپن، استرالیا و چین به خود اختصاص داده است.

ضریب نفوذ 38 درصدی تلفن و 84 درصدی موبایل برای ایران

وضعيت ايران در بخش نشانگرهاي دسترسي به شبكه داراي تعداد مشتركين تلفن ثابت 38.3 نفر و تعداد مشتركين تلفن همراه 84.2 نفر به ازاي هر 100 نفر از جمعيت كشور است. همچنين سرانه پهناي باند اينترنت بين الملل به ازاي هر كاربر اينترنت در کشورمان حدود 4.6 كيلوبيت بر ثانيه است كه نسبت به سال گذشته با رشد 31.3 درصدي مواجه بوده است.

ضریب نفوذ اینترنت خانوار در ایران 35 درصد

اتحاديه بين المللي مخابرات، درصد خانوار هاي داراي رايانه در ايران را حدود 44.6 درصد و خانوارهاي داراي دسترسي به اينترنت را حدود 35.8 درصد اعلام كرده است.

ضریب نفوذ 31 درصدی اینترنت و عقب افتادگي ايران در توسعه پهن باند

در بخش نشانگرهاي استفاده از فناوری اطلاعات و ارتباطات، ضريب نفوذ کاربران اينترنت در ايران 31.4 درصد است. ضريب نفوذ مشترکان پهن باند ثابت در کشور 5.6 درصد و ضريب نفوذ پهن باند سيار در کشور 2.5 درصد درج شده است. اين گزارش حاكي است، به اعتقاد صاحبنظران، بيشترين عقب افتادگي كشور ايران در زمينه توسعه پهن باند ثابت و سيار بوده است که اين عدم توسعه منجر به كاهش رتبه بندي كل كشور شده است.

كارشناسان بر اين باورند كه با اعطای مجوز ارائه خدمات نسل سوم تلفن همراه به دو اپراتور تلفن همراه در کشور که دارای تعداد مناسبی از مشترک هستند، اين دو اپراتور به همراه اپراتور سوم تلفن همراه بتوانند تعداد مشترکان پهن­ باند سيار را در کشور به شکل مناسبی افزایش دهند و در سال آينده شاهد جهش مناسبی در رابطه با اين مقدار باشيم که اين موضوع می­تواند رتبه ايران را به ميزان زيادی در اين رده بندی افزایش دهد.

بيش از 84 درصد ايراني ها سواد فاوا دارند

در بخش نشانگرهاي استفاده مهارتي از فاوا، ايران داراي نرخ رشد 86.3 درصدي ثبت نام در مقاطع تحصيلي مدارس و 55.2 درصد در مقطع تحصيلات دانشگاهي و ضريب با سوادي 84.3 درصد در كل كشور است.

جایگاه 37 ایران در قیمت اینترنت پرسرعت

همچنين اتحاديه بين المللي مخابرات، در حوزه متوسط قيمت دسترسي كاربران به اينترنت پهن باند، جایگاه 37 جهان را به ايران اختصاص داده است.

جایگاه 87 ایران در نرخ اینترنت موبایل

در بخش اينترنت پهن باند سیار که منظور دسترسی به اینترنت با موبایل با استاندارد 3G است متوسط قيمت دسترسي كاربران ایران با شارژ پیش پرداخت در بسته 500 مگابایت 11.4 دلار اعلام شده است که در این بخش کشور ما در جایگاه 87 جهان قرار گرفته است .

در کنار پارامتر قیمت، شاخص درصد به GNI ) درآمد خالص ملی ) نیز آمده که بر اساس مصوبه سال 2011 کمیته پهن باند ITU هدف گذاری، نیل به عدد کمتر از 5% در سال 2015 است که عدد ایران در سال جاری 2.37 % اعلام شده است لیکن باید توجه داشت به علت رقابت در توسعه پهن باند سیار در جهان در حال حاضر 109 کشور از 166 کشور در سال 2013 زیر عدد 5% است.

رشد دو برابري تعداد كاربران كشورهاي در حال توسعه

به گزارش مهر، بر اساس اعلام اتحاديه جهاني مخابرات، تعداد کاربران اينترنت در کشورهای درحال توسعه در طی پنج سال گذشته دو برابر شده و دو سوم مردم آنلاين به اينترنت در جهان در كشورهاي در حال توسعه زندگی می­ کنند.

همچنين، از 4.3 ميليارد نفری که هنوز از اينترنت استفاده نمی­ کنند، 90 درصد آنها در کشورهای درحال توسعه زندگی می­ کنند.

در بخش تلفن همراه ، گزارش تخمين می زند که تا انتهای سال 2014، هفت ميليارد مشترک تلفن همراه در جهان وجود خواهد داشت که اين ميزان تقريبا معادل جمعيت جهان است.

اين گزارش تاكيد مي كند كه هم اكنون، در حدود 450 ميليون نفر از مردم جهان در مکان هایی زندگی می­ کنند که پوشش شبکه تلفن همراه در آنها وجود ندارد.

پهنای باند اينترنت بين الملل به ميزان زيادی توسعه يافته و سهم کشورهای درحال توسعه از 9 درصد در سال 2004 به 30 درصد در حال حاضر رسيده است. اما پايين بودن پهنای باند اينترنت بين­ الملل در کشورهايي با حداقل اتصال، يکی از موانع مهم در استفاده از فاوا در اين کشورها است.

نیمی از جمعیت جهان 3G دارند

بر اساس اين گزارش، حدود 96 درصد جمعيت جهان از تلفن همراه استفاده مي­كنند و حدود نيمي از جمعيت جهان به شبكه هاي پرسرعت نسل 3 تلفن همراه دسترسي دارند.همچنین، به ­طور متوسط 43.6 درصد خانوارهای جهان به شبکه اینترنت دسترسی دارند که 87 خانوار ها در کشور های توسعه یافته و 31 درصد در کشور های در حال توسعه هستند.

نرخ رشد مشترکین پهن باند سیار بعنوان موثرترین و کارآمدترین روش دسترسی کاربران به اینترنت از 2 درصد در سال 2007 میلادی، به عدد متوسط 32 درصد رسیده که سهم کشور های توسعه یافته 83.7 درصد و در حال توسعه 21.1 درصد و کمتر توسعه یافته 6.3 درصد است.

بالاترین نرخ استفاده از اینترنت مربوط به شبکه های اجتماعی

نرخ رشد استفاده از شبکه اینترنت به­ شدت افزایش یافته به نحوی که ارسال و دریافت محتوا در شبکه های اجتماعی بالاترین نرخ را دارد. به طور مثال، بیش از 6 میلیارد ساعت ویدئو در هر ماه توسط کاربران مشاهده می شود. همچنین سرویس ویکی پدیا ( دانشنامه علمی ) به عنوان پر مخاطب ترین سرویس بوده و بیش از 30 میلیون موضوع تا انتهای سال 2013 در قالب 287 زبان بروز رسانی شده است .

کد خبر 2433529

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha