اتباع قانونی کشور افغانستان هیچ تفاوتی با شهروندان ایرانی ندارند

قزوین- مدیر کل امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور گفت: اتباع کشور افغانستان در ایران مورد احترام دولت و ملت ما هستند تا جایی که هیچ تفاوتی با شهروندان ایرانی ندارند.

به گزارش خبرنگار مهر، اولین همایش بررسی مسائل دانشجویان و فارغ التحصیلان پناهنده پیش از ظهر پنچ شنبه با حضور مدیرکل امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور، مدیرکل نهاد ریاست جمهوری،  رئیس پلیس مهاجرت و گذرنامه ناجا، سفیر افغانستان در ایران، استاندار قزوین، معاون سیاسی و امنیتی استاندار قزوین، رئیس دانشگاه امام خمینی(ه) و سایر مسئولان استانی در سالن آمفی تئاتر دانشکده علوم انسانی دانشگاه بین المللی امام خمینی(ره) برگزار شد.

عزیز کاظمی در این همایش ضمن تقدیر و تشکر از نقش سازنده قشر تحصیل کرده افغانستانی در ایران اظهارداشت: امروز پس از گذشت چندین و چند دهه مجاهدت و سختی، اوضاع کشور دوست و برادر افغانستان مساعد است، اما مطلوب نیست چنانکه این وضعیت تا چند سال پیش بسیار وخیم بود.

وی ادامه داد: در واکاوی علل تحمیل مشکلات و مصائب به ملت افغانستان می توان از موارد متعددی نام برد که شرایط جغرافیایی این کشور و دخالت کشورها و جریانات در مسائل داخلی افغانستان یکی از این موارد است.

مدیرکل امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور گفت: شکل گیری گروه بندی های جدید در سطح جهان متأسفانه موجبات دخالت جریانات فرامنطقی برای سهم خواهی در افغانستان را فراهم کرد و همین مسئله موجب ایجاد شرایط نامناسبی برای این کشور شد.

این مسئول بیان کرد: باور به جهاد و ایمان راسخ به آموزه ایستادگی در برابر بیگانگان نیز یکی دیگر از مواردی است که دشمنان را واداشته تا به جهان اسلام و افغانستان آسیب وارد کنند مضاف بر اینکه منابع بی شمار طبیعی این کشور نیز همواره یکی از انگیزه های اصلی دخالت بیگانگان در افغانستان بوده است.

کاظمی گفت: جهان اسلام شامل کشورهایی می شود که هر کدام قدرت بالایی دارند و در این بین افغانستان، ملت بزرگ و باسابقه ای است که می تواند به قدرت بالایی دست یابد با این حال قدرت های بسیاری هستند که نمی خواهند این کشور روی آرامش و ثبات را ببیند.

دولت مصمم به ارتقای امکانات آموزشی و رفاهی اتباع قانونی است

مدیرکل امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور به خبرنگار مهر گفت: هیچ منعی برای ادامه تحصیل اتباع افغانی و ارائه سایر خدمات درمانی و بهداشتی به این قشر وجود ندارد و دولت مصمم به ارتقای امکانات آموزشی و رفاهی اتباع قانونی به ویژه برادران و خواهران افغانی است.

عزیز کاظمی ادامه داد: این اراده در نظام و ملت ایران وجود دارد که اتباع افغانستانی از مزیت برخورداری از خدمات بی بهره نمانند و همانگونه که بارها تصریح کرده ایم اگر اعلام شود که فرزندان اتباع افغانی نیازمند موقعیت تحصیلی هستند، یقیناً همه شرایط را برای تحصیل آنها فراهم خواهیم کرد.

وی بیان کرد: علی رغم همه تفاوت هایی که در برخورد با اتباع خارجی قانونی و ایرانیان وجود دارد در مجموع دولت و ملت جمهوری اسلامی تفاوتی میان اتباع افغانی و ایرانی نمی بیند و در این بین برخی از تفاوت ها تنها در مورد اتباع افغانستانی نیست، بلکه نسبت به شهروندان ایرانی نیز وجود دارد.

مدیرکل امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور همچنین در رابطه با مهاجران غیرقانونی افغانستانی نیز گفت: ما در مجموعه وزارت کشور میان مهاجران قانونی و مهاجران غیرقانونی تفاوت قائل هستیم چرا که نوع رویکرد ما به این دو گروه متفاوت است و در این بین اگر تصمیماتی اتخاذ می شود بیشتر متوجه مهاجران غیرقانونی است و مهاجرانی قانونی از همه امکانات برخوردار خواهند بود.

کد خبر 2435955

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 4 =