ناگفته های اجرای قانون تعرفه پرستاری/اختلاف کارانه پرستاران و پزشکان

عضو شورای عالی نظام پرستاری با اشاره به وعده هایی که برای اجرای قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری داده شده است، تاکید کرد: گذر زمان، این ادعای دوستان را ثابت خواهد کرد.

محمد شریفی مقدم در گفتگو با خبرنگار مهر اظهارداشت: آنطور که بنده مطلع شده ام قرار است 250 خدمت پرستاری که مسئولان وزارت بهداشت گفته اند در کتاب تعرفه ها آمده است، در بخش خصوصی و مراکز پرستاری کار در منزل اجرا شود. البته، اجرای آن نیز مشروط به این است که بیمه ها، قبول کنند این خدمات را پوشش دهند.

وی با اشاره به گذشت 7 سال از تصویب قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری، افزود: مسئولینی که ادعا دارند این قانون اجرایی شده، اعلام کنند که منابع آن کجاست. قاعدتا می بایست در بودجه سال 94 که به مجلس تقدیم می شود، آمده باشد. اگر این طور باشد، وزارت بهداشت باید چنین پیشنهادی را داده باشد تا مجلس آن را تصویب کند.

دبیرکل خانه پرستار ادامه داد: تا آنجا که من می دانم، چنین پیشنهادی در بودجه سال آینده لحاظ نشده است و بنابراین، هیچ اتفاقی رخ نخواهد داد.

شریفی مقدم با اشاره به فضاسازی های رسانه ای مبنی بر بهبود وضعیت دریافتی پرستاران، گفت: دوستان انتظار دارند با این وعده ها، پرستاران جشن بگیرند. در حالی که، واقعیت آنطور که می گویند، نیست.

وی در ادامه به ماجرای افزایش کارانه پرستاری اشاره کرد و افزود: بعد از اجرای فاز سوم طرح تحول سلامت و کتاب تعرفه گذاری خدمات سلامت، تعرفه های پزشکی تا 380 درصد افزایش پیدا کرده و به تبع آن نیز کارانه های پزشکان نیز بیشتر شده است. بطوریکه مسئولان وزارت بهداشت معتقدند افزایش کارانه ها به 2.5 برابر رسیده و پرستاران نیز به همین میزان افزایش کارانه دارند.

عضو شورای عالی نظام پرستاری به جزئیات افزایش کارانه پرستاران و پزشکان اشاره کرد و گفت: متاسفانه واقعیت ها را آن طور که باید، عنوان نمی کنند. زیرا، اختلاف کارانه پزشک و پرستار قبل از اجرای فاز سوم، تا 100 برابر بود. یعنی اگر یک پزشک کارانه 20 میلیونی می گرفت، کارانه پرستار 200 هزار تومان بود. حالا با 2.5 برابر شدن کارانه ها، همان پزشک کارانه 50 میلیونی می گیرد و پرستار 500 هزار تومان کارانه می گیرد. 

وی افزود: قبل از فاز سوم طرح تحول سلامت، اختلاف دریافتی کارانه پزشک و پرستار، 19 میلیون و 800 هزار تومان بود ولی حالا به 49 میلیون و 500 هزار تومان رسیده است.

دبیرکل خانه پرستار با اعلام اینکه در فاز سوم طرح تحول سلامت، طرح کارانه پرستاران به طرح "مبتنی بر عملکرد" تغییر نام داده است، اظهارداش: با این طرح جدید، محدودیت های زیادی برای دادن کارانه کامل به پرستاران قائل شده اند، از جمله اینکه خوش رفتار باشد!

 

کد خبر 2437739

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 15 =