هنر خوشنويسي شاخص ترين پديده انساني براي گفت و گوي تمدنها است

خط شاخص ترين و بارزترين هنرها و پديده اي انساني براي گفت و گوي تمدنهاست، زيرا سابقه دوره هاي تاريخي را با پيدايش خط مشخص مي كنند.

غلامرضا  راهپيما، هنرمند خوشنويس، در نمايشگاه خطي كه با عنوان «سرود وحي»   از آثار اين هنرمند در تالار انديشه حوزه هنري برپا شده است گفت:  امروزه هنرمندان براي فرار از خستگي هاي روزمره و تكرار از قدرت خلاقه خود بهره  مي گيرند.  زيرا هر چه هنرمند خلاق تر باشد،  فاصله ميان خالق و مخلوق كمتر مي شود. 
وي  خاطر نشان  كرد:  خوشنويسي  يك فن و تخصص ويژه  است  و وقتي  عناصر هنرهاي تجسمي چون نقطه، خط، سطح، فرم، حجم، بافت، ريتم و پرسپكتيو در كنار هم قرار مي گيرند و خصوصيات و مشخصه هاي  زيبايي شناسانه به آن مي دهند، آن وقت خوشنويسي تبديل به هنر مي گردد.
راهپيما اضافه كرد :   خوشنويسي هنر كاملي است.  ولي اساتيد قديمي ايران هنر روحاني ديگري مانند تذهيب را در كنار خط مطرح كردند تا عناصر رنگ و فرم در كنار خط قرار بگيرد و به اعتلاي  اين هنر كمك كند.  نقاشي و رنگ هم همين حالت را دارند. منتهي رنگ در كنار خط،  نقاشيخط يا گرافيك را به وجود مي آورد.
راهپيما كه پيش از اين نمايشگاه هاي متعددي را در داخل و خارج از كشور برپا كرده  با ياد كردن از هنر خوشنويسي به عنوان هنر قدسي، تاكيد نمود:  قرآن كريم به حرمت قلم و آنچه كه مي نگارد در نزد خداوند با آيات مباركه «الذي علم باقلم» و «ن والقلم و مايسطرون» اشاره مي كند. همچنين پيامبر مكرم اسلام(ص) هم به اين موضوع اشاره دارد و مي فرمايد: «خط خوش حقيقت را آشكار مي كند و نخستين مخلوق خدا قلم بود و بفرمود تا همه بودني ها را تا ابد به رستاخير بنويسند.»
گفتني است نمايشگاه «سرود وحي»  كه آثار غلامرضا راهپيما را در خود جاي داده،  تلفيقي از خط هاي نسخ  و ثلث است. اين نمايشگاه به  آيه نگاري و كتيبه نگاري قرآن كريم در آثار خوشنويسي اختصاص دارد. 
کد خبر 2438

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha