مهر گزارش می دهد/

۴۲۰ نفرمبتلا به "اچ آی وی"در آذربایجان‌شرقی/ لزوم برخوردمسئولانه بیمار

شناسهٔ خبر: 2438172 -
تبریز - بیماری ایدز بدون علامت و پنهان است که آمار این بیماری با گذشت زمان رو به افزایش است تا جایی که ۴۲۰ نفر در آذربایجان شرقی گرفتار شعله های ویروس "اچ آی وی" هستند.

به گزارش خبرنگار مهر، اعتیاد تزریقی، تماس های جنسی، از طریق مادر به فرزند و دریافت خون آلوده و فرآورده های خونی از عوامل موثر در ابتلا به بیماری اچ آی وی مثبت است.

برخی از افراد نیز به علت اینکه در زمان مشخص شدن بیماریشان جامعه و خانواده رفتار مناسبی با او نخواهد داشت، بیماری خود را پنهان نگه می دارند تا کسی از ابتلای آنها به ویروس اچ آی وی اطلاعی نداشته باشد.

بر اساس این گزارش، افرادی که به آلوده شدن خود به بیماری ایدز شکاک هستند، می توانند به مرکز مشاوره، مراقبت و درمان بیماری های رفتاری مراجعه کنند و نتیجه آزمایش ها به صورت محرمانه تنها با خود فرد در جریان گذاشته می شود.

شناسایی ۴۲۰ نفر از مبتلایان به ایدز در آذربایجان شرقی

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تبریز در گفتگو با خبرنگار مهر از شناسایی ۴۲۰ نفر از مبتلایان به بیماری ویروسی ایدز در آذربایجان شرقی خبر داد و افزود: از این تعداد ۱۷۱ نفر تاکنون فوت کرده اند.

جعفر صادق تبریزی همچنین در ادامه به راه های ابتلا به بیماری ایدز (HIV) اشاره کرد و افزود: اعتیاد تزریقی از جمله استفاده چند باره از سرنگ توسط معتادان، روابط جنسی محافظت نشده، ابتلا از مادر مبتلا به بیماری ایدز به کودک در رحم و تماس با مواد تیز آلوده از جمله موارد ابتلا به این بیماری است.

روز جهانی ایدز در کشورهای جهان

وی اظهار داشت: تا سال گذشته ۶۷ درصد از موارد ابتلا به این بیماری در استان از راه اعتیاد تزریقی، ۱۳.۷ درصد رابطه جنسی، ۱.۷ درصد مادر به نوزاد و بقیه از طریق راه های نامشخص بوده است.

افزایش ابتلا به این بیماری از طریق رفتارهای جنسی محافظت نشده

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تبریز با اشاره به تغییر آمار در سال ۹۲ خاطرنشان کرد: در سال ۹۲ شاهد افزایش ابتلا به این بیماری از طریق رفتارهای جنسی محافظت نشده هستیم، به طوری که در تحقیقات صورت گرفته در سال ۹۲ مشخص شد انتقال بیماری ایدز از طریق تزریق به ۴۵ درصد کاهش یافته است و در مقابل انتقال از طریق روابط جنسی با افزایش قابل توجهی به ۳۶.۸ درصد رسیده است.

 تبریزی اظهار داشت: تحقیقات نشان می دهد ابتلا به این بیماری از طریق رابطه جنسی رو به افزایش است و این موضوع ضرورت آموزش های لازم در این خصوص را صد چندان می کند.

آمار بیماری ایدز در میان زنان افزایش یافته است

وی ادامه داد: بیماری ایدز در کشور ما دو تغییر عمده را شامل می شود یکی تغییر راه انتقال و دیگری تغییر در جنسیت افراد مبتلا به این بیماری، چرا که در حال حاضر شاهد افزایش بیماری ایدز در بین زنان هستیم.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تبریز اظهار داشت: در حال حاضر سن ابتلا به بیماری ایدز نیز در کشور ما رو به کاهش است و ما شاهد ابتلای نوجوانان و جوانان به این بیماری هستیم.

روز جهانی ایدز در کشورهای جهان

 تبریزی با انتقاد از عدم توجه به گروه های هدفی که احتمال ابتلا در آنها زیاد است، افزود: گروه های در معرض خطر این بیماری در کشور ما بسیار است و آموزش های مورد نیاز این بیماری رو به فراموشی می رود.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تبریز با اشاره به افزایش مصرف مواد روانگردان ها و مواد مخدر صنعتی در بین معتادان گفت: افزایش این گونه مواد به افزایش رفتارهای پرخطر جنسی می انجامد و این موضوع افزایش بیماری ایدز را به دنبال خواهد داشت.

 تبریزی همچنین در ادامه گفت: بی خطرسازی در خصوص بیماری ایدز فراموش شده است و ما باید توجه داشته باشیم که سازمان ها و نهاد های مختلفی در این بین وظایف سنگینی را برعهده دارند ولی هیچ یک به وظیفه اصلی خود در خصوص بیماری ایدز عمل نمی کند.

 رسانه ها آموزش های لازم را در اختیار مردم قرار دهند

وی اظهار داشت: قباحت آموزش های مقابله با بیماری ایدز باید از بین برود و رسانه ها و سازمان های مختلف باید به صورت کاملا روشن آموزش های لازم را در اختیار مردم قرار دهند.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تبریز خاطر نشان کرد: امروز بیماری ایدز دیگر بیماری ۲۰ سال گذشته نیست و راه ها و روش های مختلف درمانی برای این بیماری وجود دارد و فرد بیمار در صورت مراقبت می تواند طول عمر طبیعی داشته باشد و حتی زنان مبتلا به بیماری ایدز می توانند با مراقبت های ویژه ازدواج کرده و باردار شوند.

 تبریزی با اشاره به فعالیت های صورت گرفته در مجموعه دانشگاه علوم پزشکی تبریز در رابطه با بیماران مبتلا به ایدز و آموزش های پیشگیری گفت: انجام آموزش های همگانی در مراکز بهداشتی و درمانی سطح استان، برگزاری کلاس های آموزش ویژه رابطین سلامت، آموزش های همگانی مقابله با این بیماری در کارخانه های استان و آموزش های ویژه با اصنافی که می توانند در گیر این موضوع باشند از جمله برنامه های پیشگیری دانشگاه علوم پزشکی تبریز است.

بیماری ایدز

وی گفت: همچنین مرکز مشاوره رفتارهای پرخطر واقع در خیابان بهار تبریز نیز خدمات مورد نیاز به این بیماران را به صورت کاملا رایگان در اختیار این بیماران قرار می دهد و در این مرکز در درب ورودی وسایل پیشگیری قرار داده شده است تا بیماران حتی بدون ارتباط با افراد وسایل مورد نیاز خود را بتوانند بردارند.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تبریز اضافه کرد: شماره تلفن ۰۹۶۸۶ نیز آماده مشاوره به بیماران ایدزی در استان است و مرکز زنان در معرض خطر نیز در خیابان لاله تبریز آماده پذیرش این بانوان و ارائه خدمات مختلف است.

وی از تمامی نهادها و سازمان های مسئول خواست: برای مقابله با بیماری ایدز با پنهان کاری نمی توان مشکلات را حل کرد و باید با تشریح صحیح موضوع راهکارهای مقابله با انواع مختلف بیماری ها و بخصوص بیماری ایدز به مردم آموزش داده شود.

پیش بینی سه هزار مبتلا به ایدز در آذربایجان شرقی

رئیس گروه پیشگیری و مبارزه با بیماری های واگیر مرکز بهداشت آذربایجان شرقی در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: مبتلایان به بیماری ایدز در لایه های پنهان جامعه هستند و پیش بینی می شود در استان سه هزار نفر مبتلا به این بیماری وجود داشته باشد.

محمدزاده از افراد مبتلا به ایدز خواست تا در مقابل بیماری خود اصولی و مسئولانه برخورد کنند.

مسوول واحد پیشگیری و کنترل بیماری ایدز مرکز بهداشت استان نیز در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: بیماری ایدز غالبا از راه اعتیاد تزریقی است و مهم ترین اقدام برای مقابله با ایدز آموزش افراد جامعه است.

یوسفی مراقبت از خود را بهترین راه مقابله افراد با بیماری ایدز دانست.

ایدز

سن مبتلایان به بیماری ایدز در آذربایجان شرقی حدود ۲۵ تا ۳۴ است

رئیس مرکز مشاوره بیماری های رفتاری آذربایجان شرقی در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به هدف تشکیل این مرکز گفت: این مرکز در سال ۱۳۸۰ زیر نظر مرکز بهداشت استان با هدف کنترل بیماری ایدز در کشور و ارتقاء سلامت در جامعه تشکیل یافت.

غلام رضا قهرمانی افزود: عمده فعالیت مرکز مشاوره بیماری های رفتاری استان، مشاوره محرمانه، رایگان و تشخیص سریع است که در صورت مثبت بودن بيماري ايدز يا اچ آي وي با در جریان گذاشتن خانواده برای بیمار تشکیل پرونده شده و خدمات درمانی رایگان صوت می گیرد و همچنین برای برخورداری بیماران از اشتغال، وام ازدواج و وام مسکن به سازمان های بهزیستی و کمیته امداد معرفی می شوند.

وی سن مبتلایان به این بیماری را حدود ۲۵ تا ۳۴ دانست و گفت: این بیماری در مردان بیشتر از زنان شایع است و طبق آمار، ۹۱ درصد مردان و ۹ درصد دیگر زنان به این بیماری مبتلا شده اند.

قهرمانی اظهار داشت: مرکز مشاوره بیماری های رفتاری در تبریز، مراغه و میانه برای خدمات به بیماران ایدز فعال است.

پنهان نگه داشتن این بیماری و رفتارهای نامناسب با افراد مبتلا ایدز در جامعه باعث هموار شدن مسیر افزایش آمار این بیماری ویروسی در کشور و به تبع آن در آذربایجان شرقی می شود، در این برهه زمانی آموزش و آگاهی دادن به مردم بخصوص قشر نوجوانان و جوانان ضروری است که از طریق نهادهای مختلف و رسانه ها برای تک تک افراد جامعه بازگو شود.

..........................................

گزارش از زهرا ناصران

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
1 + 9 =