شکایت ۱۳۸۴ مرد به دلیل خشونت همسر!

در هفت ماهه نخست سال جاری، ۴۵ هزار ۵۵۵ نفر در کل کشور به دلیل همسرآزاری به پزشک قانونی ارجاع داده شدند که ۱۳۸۴ نفر آن‌ها مرد و ۴۰ هزار ۱۷۱ نفر نیز زن بوده‌اند.

مهرخانه نوشت: فاطمه صمدی پزشك معاینات زنان واحد مركز پزشكی قانونی تهران گفت: بیشترین مراجعات زنان به پزشکی قانونی به دلیل ایراد خشونت‌های خانگی از سوی اعضای خانواده؛ به‌ویژه از ناحیه همسر و پسران است. البته در برخی مواقع این افراد به علت ایراد جرح از سوی خواهر، مادر و یا دختر خود نیز مراجعه می‌کنند. 

خشونت روانی در صورت بروز بیماری‌های روحی- روانی به پزشکی قانونی ارجاع می‌شود
وی با بیان اینکه خشونت شامل خشونت‌های روحی و روانی، خشونت‌های جسمی، خشونت‌های اجتماعی و خشونت‌های جنسی بوده و شایع‌ترین خشونت علیه زنان آزارهای روانی است، تصریح کرد: از آن‌جاكه این نوع اذیت‌ها نظیر تحقیر، ناسزاگفتن و دیگر آزارهای مشابه با معاینات پزشكی قابل اثبات نیست و از طرق دیگری احراز می‌شود، لذا این موارد به پزشكی قانونی ارجاع نمی‌شود و بنابراین بیشترین ارجاعات به صدمات جسمی ‌تعلق دارد. البته در صورتی‌كه خشونت روانی منجر به بروز بیماری‌های روحی- روانی شود، بخش روانپزشکی باید این موضوع را بررسی و تأیید کند، ولی اینکه آیا واقعاً این بیماری نتیجه آزارهای متهم پرونده بوده و یا مسایل دیگری هم در آن دخیل بوده است، نكته‌ای است كه مرجع قضایی پس از بررسی تمامی‌ جوانب موضوع، در خصوص آن اظهارنظر می‌کند. 

پزشك معاینات زنان واحد مركز پزشكی قانونی تهران در خصوص فرآیند ارجاع به پزشکی قانونی گفت: افراد ابتدا بایستی با مراجعه به مراکز قضایی و تنظیم دادخواست، شکایت خود را اعلام کنند و پس از آن، دادگاه در صورت نیاز به نظر کارشناسی پزشک، بلافاصله فرد را به پزشکی قانونی ارجاع می‌دهد.

صمدی با اشاره به میزان شكایات زنان گفت: با توجه به فرهنگ حاكم در برخی مناطق کشور، زنان در مواقع بروز آزارها و خشونت‌های خانگی از اقدام به شکایت امتناع می‌کنند و چه‌بسا موضوع پس از اطلاع خانواده آنها، از طریق مراجع قانونی پیگیری می‌شود.

مراجعه سریع در اثبات خشونت مؤثر است
وی برای تشخیص و اثبات آزار، مراجعه سریع را مهم عنوان کرد و افزود: در آزارهای جسمی ‌افراد باید تا زمانی‌که آثار کبودی، کوفتگی و ضرب‌دیدگی قابل مشاهده است، مراجعه کنند و یا در صورت بهبودی، مدارک پزشکی اثبات‌كننده به همراه داشته باشند؛ چراكه در صورت نبود شواهد و مدارک مستند، موضوع از طریق پزشكی قانونی قابل بررسی نیست.

صمدی با اشاره به اینکه در دنیا اکثر زنان برای تعرضات جنسی مراجعه نمی‌کنند، اظهار داشت: بنابر تحقیقات جهانی اکثر آزارهای جنسی زنان توسط افراد آشنا انجام می‌گیرد و بیش از ۸۰ تا ۹۰ درصد موارد آن اطلاع داده نمی‌شود و تنها درصد كمی ‌از زنان شکایت می‌کنند.

بهترین زمان مراجعه به پزشکی قانونی، ۷۲ ساعت اول بعد از وقوع تجاوز است
پزشك معاینات زنان واحد مركز پزشكی قانونی تهران در خصوص اثبات تعرضات جنسی، مراجعه سریع وعدم شستشوی هر نوع اشیاء آلوده به ترشحات فرد متهم را بسیار حائز اهمیت دانست و تصریح کرد: بهترین زمان مراجعه، ۷۲ ساعت اول بعد از وقوع حادثه جهت ثبت علائم و انجام نمونه‌گیری است؛ چراكه از طریق معاینه و نیز انجام آزمایشات لازم؛ از جمله آزمایش ژنتیك می‌توان فرد متجاوز را از میان متهمین شناسایی کرد. 

وی تأکید کرد: تأخیر در مراجعه می‌تواند موجب عدم امكان اخذ نمونه‌ مناسب و دریافت نتایج لازم در مورد فرد مجرم ‌شود. در صورت تأخیر در مراجعه، بهتر است فرد قربانی اشیاء آلوده به ترشحات متهم را خشك كرده و در زمان مراجعه به مراجع قضایی برای بررسی‌های آزمایشگاهی ارائه دهد.

کد خبر 2441436

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 3 =