دستگاه ایرانی ژنتیک آنالایزر تولید می شود/ قطع وابستگی به مدل آمریکایی

معاون فناوری های زیستی مرکز همکاری های فناوری نوآوری معاونت علمی گفت: در صورت اخذ تاییدیه متخصصان، دستگاه ایرانی ژنتیک آنالایزر به عنوان یکی از ابزارهای تشخیصی DNA به زودی وارد فاز تولید خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری مهر، دکتر سید مجید معنوی با اشاره به دستاوردهای نمایشگاه اینوتکس 2014 گفت: در سومین نمایشگاه بین المللی فناوری و نوآوری (اینوتکس 2014) که دوم تا چهارم خردادماه سال جاری و به همت پارک فناوری پردیس معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در نمایشگاه بین المللی تهران برگزار شد قراردادهای زیادی منعقد شد که ساخت دستگاه ژنتیک آنالایزر یکی از این قراردادها بود؛ پس از عقد این قرارداد، ساخت دستگاه ژنتیک آنالایزر وارد فاز عملیاتی و مراحل اجرایی آن آغاز خواهد شد.

معنوی بیان کرد: در حال حاضر شرکت مجری این طرح با مشارکت طرف خارجی آن که دارای دانش فنی تولید این دستگاه است کارگاه ارزیابی کیفی این دستگاه را برگزار کرده اند. این کارگاه با حضور متخصصان ایرانی که توان ساخت ژنتیک آنالایزر را دارند در مرکز تحقیقات پروتئین دانشگاه شهید بهشتی در حال برگزاری است.

معاون فناوری های زیستی مرکز همکاری های فناوری نوآوری معاونت علمی با بیان اینکه کاربرد این دستگاه در کشور بسیار زیاد است، گفت: با توجه به اینکه کشور نیاز زیادی به این دستگاه دارد اگر تاییدیه های متخصصین ارائه شود وارد فاز تولید مشترک می شویم و به زودی ساخت این دستگاه را عملیاتی می کنیم.

وی درباره کاربردهای دستگاه ژنتیک آنالایزر، گفت: این دستگاه یکی از ابزارهای تشخیصی DNA است که در زمینه تشخیص هویت و بیماری های ژنتیک کاربرد دارد و در واقع یکی از نیازهای مهم کشور در عرصه تشخیصی محسوب می شود.

معنوی عنوان کرد: در حال حاضر ایران در زمینه تامین این دستگاه وابسته به نوع آمریکایی آن است که امیدواریم با تولید بومی، از این وابستگی ها رها شویم و به جرگه تولیدکنندگان این محصول بپیوندیم.

کد خبر 2442825

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 15 =