مقطع دکترای پژوهش‌محور در دانشگاه آزاد مشهد راه‌اندازی می‌شود

مشهد- معاون پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی مشهد گفت: با هدف مشاركت با جامعه و صنعت مقطع دكترای پژوهش محور در دانشگاه آزاد واحد مشهد، راه اندازی می شود.

به گزارش خبرنگار مهر، سعید طوسی زاده قبل از ظهر یکشنبه در نشست خبری هفته پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد مشهد در محل سازمان مرکزی دانشگاه آزاد مشهد، با بیان این كه در هفته پژوهش به دنبال فناوری های نوینی هستیم كه كشور را از وضعیت اقتصادی نجات دهد، اظهار داشت: اولویت بندی پژوهشی طوری قرار می گیرد كه براساس نیازهای شهر، ‌استان و پس از آن در سطح ملی مطرح است.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی مشهد، ارتقاء كمی و كیفی پژوهش كاربرد محور یكی از اهداف معاونت پژوهشی عنوان كرد و افزود: برای جلوگیری از موازی كاری طرح های پژوهشی، در پی ساماندهی و مكانیزه كردن طرح ها را در دست اجرا داریم.

وی دیگر اهداف این معاونت را برشمرد و افزود: توسعه مراكز تحقیقاتی موجود و مراكز تحقیقاتی متناسب با نیازهای صعنت و ارتباط بیشتر با صنعت و حمایت از مراكز رشد و شركت های دانش بنیان، از دیگر اهداف این معاونت است.

طوسی زاده در خصوص راه اندازی دكترای پژوهش محور در دانشگاه آزاد واحد مشهد، گفت: هدف راه اندازی این مقطع، ‌مشاركت با جامعه و صنعت است كه در حوزه صنعت وارد شده ایم و مورد حمایت هستیم و امیدواریم در آینده به ازای هر رساله دكتری بتوانیم یكی از مشكلات صنعت را حل كنیم.

برگزاری كنگره بین المللی مجازی در دانشگاه آزاد

در ادامه این نشست، مدیر كل اداره پژوهشی دانشگاه آزاد مشهد برخی از مهمترین فعالیت های حوزه مدیریتی خود را امضاء تفاهم نامه همكاری با شهرداری مشهد عنوان كرد و ادامه داد: اولین قدم این تفاهم نامه قرارداد كار دانشجویی به مبلغ پانصد میلیون ریال است و در آینده در حل مشكلات فناوارانه شهرداری مشاركت خواهیم كرد.

مهدی ظریف افزود: اولین كنگره بین المللی فناوری اطلاعات در سطح دانشگاه آزاد در سال گذشته به صورت مجازی برگزار شد و مقالات این كنگره در نشریات معتبر بین المللی منتشر شد.

وی به افزایش مقالات علمی در دانشگاه آزاد مشهد اشاره كرد و ادامه داد: مقالات علمی پژوهشی ۳۰ درصد و مقالات ISI تا ۱۰ درصد افزایش داشته است همچنین شركت دانشجویان این دانشگاه در همایش های بین المللی به میزان ۱۰۰ درصد افزایش داشته است.

تشكیل دبیرخانه توسعه فناوری استان با حضور دانشگاه آزاد مشهد

در ادامه این نشست، مدیر ارتباط با صنعت این دانشگاه به برگزاری سه همایش بین المللی و ۲ همایش ملی در یك سال گذشته اشاره كرد و اظهار داشت:  هفت تفاهم نامه همكاری با سازمان ها و ارگان های مشهد امضا كرده ایم كه مهمترین آن با شهرداری مشهد بوده است.

سید هاشم قدمی افزود: ۹ طرح پژوهشی برون دانشگاهی و حضور در هفت مسابقه و جشنواره از دیگر اقدامات این حوزه در یك سال گذشته بوده است.

وی به موضوع تجاری سازی فناوری پرداخت و افزود: ثبت اختراع، مشاوره و بازاریابی صنعتی و انتقال فناوری را آغاز كرده ایم و با صنایع عمده همكاری داشتیم.

قدمی به تشكیل دبیرخانه توسه فناوری استان توسط سازمان صنعت و معدن اشاره كرد و گفت: شورای سیاستگزاری این دبیرخانه متشكل از روسای دانشگاه فردوسی، دانشگاه آزاد مشهد، پارك علم و فناوری و دیگر نهادهای مرتبط به این موضوع است و ریاست این دبیرخانه را استاندار به عهده دارد.

وی ادامه داد: این دبیرخانه تا كنون چهار كارگروه تشكیل داده كه دو كارگروه آرد و نان و ماشین سازی به دبیری دانشگاه فردوسی و جهاد دانشگاهی است و كارگروه صنایع كاری غیرفلزی و نساجی در دانشگاه آزاد مستقر شده است.

مدیر ارتباط با صنعت دانشگاه آزاد مشهد افزود: هدف این كارگروه ها تجاری سازی دانش و انتقال فناوری اطلاعات به محل تولید صنایع بوده است.

وی در خصوص فعالیت های دانشگاه آزاد در هفته پژوهش از حضور دانشگاه آزاد در  نمایشگاه دستاوردهای پژوهش و فناوری كشور خبر داد و گفت: دانشگاه آزاد واحد مشهد در این نمایشگاه دستاوردهای دانشجویان خود را در معرض دید قرار می دهد.

قدمی ادامه داد: نمایشگاهی از دستاوردهای پژوهشی دانشگاه در مجلس شورای اسلامی تشكیل شد كه نماینده دانشگاه آزاد مشهد در این نمایشگاه حضور داشت.

وی با بیان این كه در سالهای گذشته استانداری متولی برگزاری برنامه های هفته پژوهش بوده، تصریح كرد: امسال نمایشگاه ما در محل سالن شهید جوانمرد قصاب برپا خواهد شد.

مدیر ارتباط با صنعت دانشگاه آزاد مشهد ادامه داد: این نمایشگاه هزار و پانصد مترمربع فضا دارد و با حضور هشت دانشكده، ‌۲ مجتمع و بنیاد نخبگان استان برپا شده است.

طراحی و ساخت آزمایشگاه كالیبراسیون تجهیزات پزشكی توسط دانشگاه آزاد مشهد

در ادامه این نشست مدیر مرکز رشد دانشگاه آزاد مشهد از رونمایی از دو محصول دانش بنیان در نمایشگاه فن بازار تهران خبر داد و گفت: این طرح ها شامل وایت برد هوشمند و تابلوی آموزشی سیستم های هوشمند است كه حاصل تلاش اعضای هیئت علمی و یك شركت دانش بنیان هستند.

محمد نوبخت همچنین از رونمایی از چند محصول دیگر در نمایشگاه هفته پژوهش خبر داد و افزود: سامانه گردشگری مجازی سلامت، سیستم صرفه جویی انر‍ژی در تأسیسات بیمارستانی، سیستم كشت و تولید دائم زعفران كه برای تولید زعفران و دیگر گیاهان دارویی در تمام طول سال كاربرد دارد، در نمایشگاه هفته پژوهش رونمایی خواهد شد.

وی دیگر دستاورد دانشگاه آزاد مشهد را آزمایشگاه كالیبراسیون تجهیزات پزشكی و آنالیز حركت عنوان كرد و ادامه داد: این محصول در ماه گذشته رونمایی شد و مجوزهای اولیه برای بهره برداری از این محصول اخذ شده و تا چند ماه آینده اجرایی خواهد شد.

کد خبر 2442864

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 2 =