توضیح دبیر همایش تقدیر از فعالان ترویج کتابخوانی در مورد طرح نذر کتاب

دبیر اجرایی همایش تقدیر از فعالان ترویج کتابخوانی در مورد اظهارنظرهای یک ناشر در مورد طرح نذر کتاب، توضیحاتی ارائه کرد.

به گزارش خبرنگار مهر، در پی درج گزارشی در ارتباط با تجلیل از فعالان حوزه نشر در زمینه نذر کتاب و تجلیل از آنها در ایام هفته کتاب و نیز انتشار یادداشتی از رضا حاجی آبادی مدیر انتشارات هزاره ققنوس با عنوان «دل نوشته‌های یک ناشر برای نذر کتاب‌هایش» در خبرگزاری مهر که مدعی سرقت این طرح از وی توسط برگزیده این جشنواره شده بود، ابراهیم حیدری دبیر اجرایی همایش تقدیر از فعالان ترویج کتابخوانی، معاون پژوهشی دفتر مطالعات و توسعه کتابخوانی وزارت ارشاد در این باره به خبرنگار مهر،  توضیحاتی ارائه کرد.

حیدری با بیان آنکه اساس این دو طرح (طرح برگزیده و طرح انتشارات هزاره ققنوس) با یکدیگر تفاوت ماهوی دارند، اظهار کرد: در سه سال گذشته یک گروه دانش‌آموزی با فعالیت غیرانتفاعی و غیرسودآور، کتاب‌های کهنه و بلااستفاده را از نقاط مختلف کشور جمع‌آوری کرده و به روستاها انتقال می‌دادند. تجلیلِ صورت گرفته در مراسم نیز از این گروه، به خاطر این فعالیت و شیوه اهدای کتاب آنها در سراسر کشور بوده است که تحت عنوان «نذر کتاب» صورت می‌پذیرفته است.

حیدری یادآور شد: انتشارات هزاره ققنوس در شیوه کاری خود برخی از آثار را با 50 درصد تخفیف از ناشران تهیه و به مخاطبان واگذار می‌کرده است که البته در این مسئله نفع انتفاعی وی نیز وجود داشته است.

وی تاکید کرد: شاخص‌های داوری به شکلی بود که در این جشنواره به فعالیت‌های متفاوت، گروهی و غیرانتفاعی توجه شود و به همین خاطر از برنامه اهدای کتاب در روستاها تحت عنوان نذر کتاب تجلیل شد هر چند که در هر مراسم از فعالیت‌های آقای حاجی آبادی (دیر انتشارات هزاره ققنوس) نیز تقدیر به عمل آمده است.

حیدری تاکید کرد: در همایش مورد نظر همه گروه‌های مردمی و فعال در عرصه ترویج کتاب و کتابخوانی از حیث بررسی فعالیت‌ها و مردمی بودن، مورد توجه ما قرار گرفته‌اند و حاصل کار نیز مورد اجماع داوران بوده است.

کد خبر 2445001

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 9 =