نم نم وارش در شهر بهارنارنج/ میراث مشترک خزری در قاب سینما

ساری - با برگزاری جشنواره بین المللی فیلم کوتاه وارش، ترنم باران هوای شهر بهارنارنج ایران را سینمایی و معطر می کند.

به گزارش خبرنگار مهر، وارش در زبان محلی مازندران به معنای باران است و این جشنواره امسال قرار است از ۱۵ تا ۱۸ دی ماه در شهر بابل برگزار شود. پیشینه برگزاری جشنواره وارش به سال ۷۸ باز می گردد و وارش با فراز و نشیب هایی در دوره های مختلف اکنون جایگاهش را در سینمای ایران و جهان بازیافته است و فیلمسازانی از کشور و همسایگان دریای خزر برای شرکت در آن اعلام آمادگی کرده اند.

هشتمین جشنواره بین المللی فیلم کوتاه وارش، دی ماه امسال در بابل و مجتمع سینمایی و فرهنگی این شهر برگزار می شود و این مجتمع در واقع به برج میلاد مازندران برای اکران فیلمهای جشنواره تبدیل شده است.

تنها در دوره هفتم، جشنواره بین المللی فیلم وارش در سینما انقلاب بابل برگزار شده و در دوره هشتم دوباره قرار است به محل قدیمی این جشنواره یعنی مجتمع سینمایی بابل منتقل شود.

دبیر هشتمین دوره جشنواره بین المللی فیلم وارش در این زمینه در گفتگو با خبرنگار می گوید: مجتمع سینمایی و فرهنگی بابل در سال های گذشته میزبان جشنواره وارش بود اما در جشنواره هفتم این رویداد در سینما انقلاب این شهر برگزار شد.

مجتمع سینمایی فرهنگ و ارشاد اسلامی بابل که از قابلیت های بسیاری برای تبدیل شدن به پایگاه تولید و اکران فیلم برخوردار است

حجت الاسلام عباسعلی ابراهیمی می گوید: مجتمع سینمایی فرهنگ و ارشاد اسلامی بابل که از قابلیت های بسیاری برای تبدیل شدن به پایگاه تولید و اکران فیلم برخوردار است برای میزبانی هشتمین جشنواره بین المللی فیلم کوتاه وارش نیازمند رسیدگی و بازسازی سازه و امکانات خدماتی و رفاهی است که با همراهی و تعامل مسئولان و دست اندرکاران برگزاری این جشنواره در حال محقق شدن است.

وی کشف استعدادهای نو در تولید فیلم کوتاه، توجه و ترغیب فیلم سازان به موضوعات آیینی، دینی و فرهنگ عامه، تلاش برای احیای موضوعات فرهنگی با پیشینه های تاریخی و فرهنگ بومی، توجه به موضوعات مشترک میان اقوام ایران و کشورهای حوزه میراث مشترک و احیای ارتباط مؤثر و دوسویه میان فیلم سازان ایران و پدیدآورندگان آثار سینمایی کشورهای حاشیه دریای خزر به عنوان اهداف جشنواره بین المللی فیلم وارش مطرح کرد.

به گفته ابراهیمی، این جشنواره را اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران با حمایت سازمان سینمایی کشور و با همکاری استانداری مازندران برگزار می کند.

وی با اشاره به برگزاری هشتمین جشنواره بین المللی فیلم کوتاه وارش در دو بخش های ملی و بین الملل گفت: این جشنواره در دو بخش ۵۰۰ میلیون ریال جایزه می دهد.

حجت الاسلام ابراهیمی گفت: در بخش ملی، فرهنگ عامه، ویژه، میراث مشترک اقوام حاشیه دریای خزر و جنبی به برگزیدگان و در بخش بین الملل به شش برگزیده قریب به ۵۰۰ میلیون ریال جایزه اهدا می کندکه این جوایز در بخش بین الملل بصورت دلارخواهد بود.

در عین حال عباس مهدوی کارشناس فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران با بیان اینکه هشتمین جشنواره بین المللی فیلم وارش در  سه بخش اصلی، جنبی و ویژه برگزار می شود به خبرنگار مهر گفت: بخش اصلی جشنواره که با محوریت فرهنگ عامه برگزار می شود، اختصاص به فیلم های کوتاهی دارد که فیلم سازان کشورمان با موضوعات مستند، داستانی، پویانمایی و تجربی تولید کرده اند. فیلم هایی که آداب و رسوم، باورها، افسانه ها و آیین های اصیل مردم ایران زمین را دستمایه تولید قرار داده اند.

وی بیان داشت: بخش جنبی جشنواره نیز همه ساله به یکی از استان های کشور اختصاص دارد که میهمان جشنواره وارش هستند. امسال در بخش جنبی آثار منتخب فیلم سازان استان کردستان با موضوع آزاد و غیر رقابتی به نمایش درخواهد آمد.

وارش

به گفته مهدوی، بخش ویژه و بین الملل جشنواره فیلم وارش اختصاص به میراث مشترک کشورهای حاشیه دریای خزر دارد که در تولیدات خود مؤلفه های مشترک مذهبی، فرهنگی، جغرافیایی و تاریخی را مورد توجه قرار داده اند.

با توجه به تقارن برگزاری هشتمین جشنواره فیلم وارش با هفته وحدت جایزه صلح و دوستی با محوریت پیامبر اکرم(ص) در بخش ویژه مورد لحاظ قرار گرفته است

وی تصریح کرد: با توجه به تقارن برگزاری هشتمین جشنواره فیلم وارش با هفته وحدت جایزه صلح و دوستی با محوریت پیامبر اکرم(ص) در بخش ویژه مورد لحاظ قرار گرفته است.

این کارشناس یادآور شد: نمایش آثار با موضوع آزاد درباره مازندران در زمینه های معرفی فرهنگ، هنر، تاریخ، دفاع مقدس، ایثار و... نیز یکی دیگر از بخش های جشنواره است و حداکثر زمان فیلمهای ارسالی در بخش مستند ۴۰ دقیقه، داستانی ۳۰ دقیقه و پویانمایی و تجربی ۱۵ دقیقه تعیین شده است.

به گفته مهدوی، محمد علی سجادی، سید محمد مهدی طباطبایی نژاد، مهدی قربان پور، کیوان کثیریان، خسرو معصومی، علی دنیوی ساروی وافسانه منادی به عنوان اعضای شورای سیاستگذاری هشتمین جشنواره بین المللی فیلم وارش معرفی شده اند.

آمارهای این گونه نشان می دهدکه « وارش» نتوانست. آن طور که انتظار می رفت راه در پیش گرفته را ادامه دهد و بنا به دلایلی از شتابش کاسته شد

 آمارهای این گونه نشان می دهدکه « وارش» نتوانست. آن طور که انتظار می رفت راه در پیش گرفته را ادامه دهد و بنا به دلایلی از شتابش کاسته شد، اما به نظر می رسد امسال قرار است این جشنواره با عزمی جزم و تلاشی  فراگیر مازندران را میزبان آثار  تولیدی هنرمندان سراسر کشور و کشورهای همسایه کند. این رویداد سینمایی کشور قرار است در هشتمین دوره برگزاری، در کنار توجه به تولیدات ملی در عرصه فیلم کوتاه، میزبان فیلمسازان کشورهای  حاشیه دریای مازندران نیز باشد.

پیشینه جشنواره وارش

نخستین برگزاری جشنواره فیلم « وارش» به دی ماه سال ۷۸ بر می گردد که با تلاش تعدادی از هنرمندان جوان شهر بابل و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران برگزار شد. در آن سال « وارش» به نخستین جشنواره فیلم سال ۲۰۰۰ میلادی لقب گرفته بود و ۲۷۲  اثر برای  حضور در آن معرفی شدند.

وارش

" وارش" دوم ۱۴ مهر ۷۹  فعالیت خود را با  حضور فیلمسازان استان های خراسان، گیلان، مازندران، سمنان و گلستان و نمایش ۵۲ فیلم در بخش اصلی ۱۰ فیلم در  بخش  جنبی از مجموع ۳۰۶ اثر ارسال شده به دبیرخانه آغاز کرد اما از این  دوره به بعد « وارش»  به صورت یک جشنواره دوسالانه روند اجرایی  خود  را ادامه داد. نیمه سوم  شهریور ۸۱« وارش» سوم با افزایش چشمگیر آثار  به دبیرخانه جشنواره فرستاده شد.

دوره چهارم جشنواره فیلم کوتاه « وارش»  از ۱۹ تا ۲۳ مهر ۸۳ و با گستره ای بین المللی  برگزار شد. در این دوره  فیلمسازانی از کشورهای روسیه، جمهوری آذربایجان، ارمنستان، ترکمنستان، تاجیکستان، قزاقستان و  گرجستان آثار خود را به « وارش» آوردند تا در مجموع ۹۲۷ اثر کوتاه سینمایی به این جشنواره راه یابد.

در پنجمین دوره این جشنواره  که با یک سال  تاخیر  از  ۳۰ بهمن تا ۳ اسفند ۸۶  برگزار شد،   ۷۱۳ فیلمساز از سراسر کشور ۱۰۶۸ اثر را به دبیرخانه جشنواره فرستادند. ششمین جشنواره سراسری  فیلم کوتاه « وارش» هم مانند دوره پنجم پس از  ۳ سال ۲ تا ۵ آبان ۸۹  با ۸۳۷ فیلم دریافتی در مجتمع سینمایی ارشاد بابل برگزار شد. « وارش» هفتم هم در روزهای پایانی مهر سال ۹۱ با ۷۶۶ فیلم کوتاه داخلی فعالیت خود را آغاز کرد.

روند صعودی « وارش» تا دوره پنجم و برگزاری بین المللی این جشنواره و افزایش دوره ای تعداد آثار  دریافتی دبیرخانه این جشنواره تا دوره پنجم، امیدها را برای ثبت جشنواره ای بزرگ به نام مازندران در صنعت سینمای بین المللی زده کرد.

هشتمین جشنواره فیلم « وارش» امسال در قالبی گسترده تر از سال های گذشته برگزار می شود. این جشنواره که در ۷ دوره اخیر شاهد نوسان در کیفیت ساختار و نوع مدیریت بود و در برخی دوره ها شکل برگزاری آن انتقاداتی را نیز به همراه داشت، قرار است امسال با تلاش و توجه بیشتر مسئولان فرهنگی استان به شکلی مطلوب و بین المللی برگزار شود.

کد خبر 2445727

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 11 =