شهر پر حادثه تهران هلي كوپتر امداد سوانح ندارد

شهر بزر گ و پر جمعيت تهران با احتمال زلزله و آتش سوزي هاي گسترده ، فاقد هلي كوپتر هاي نجات در سازمان آتشنشاني است .

معاون عملياتي سازمان آتش نشاني به خبر نگار اجتماعي خبر گزاري مهر گفت: در كشورهاي پيشرفته براي شهر هاي دو ميليون نفري هم تعدادي هليكوپتر نجات در سيستم آتشنشاني در نظر گرفته مي شود .
بيات افزود : گرچه با وجود هلي كوپتر مي توانيم سيستم مديريت عملياتي را گسترش دهيم ، اما تجهيز آتشنشاني به ناوگان هوايي در تهران مشكلات خاص خود را دارد .از جمله اينكه بلند شدن و نشستن در تهران منوط به كسب اجازه از چندين ارگان است كه در  سر عت امداد رساني و هدايت هوايي عمليات تا حد زيادي وقفه ايجاد مي كند .
 وي گفت : يكي ديگر از مشكلات اين است كه در تهران مناطق پرواز ممنوع زيادي .مثل پادگانها و نقاط خاص ديگروجود دارد  كه هلي كوپتر ها حق پرواز از آن نقاط را ندارند. همچنين مشكل ديگر قدرت ناوبري كم هلي كوپتر هايي است كه در حال حاضر موجود است و پيش از اين ازهوا نيروز اجاره مي كرديم كه به علت كارايي محدود و محدوديت در زمان پروازآنهارا پس داديم .
بيات پر هزينه بودن سرويس دهي  و گران بودن قطعات يدكي هليكوپتر و محل نگهداري و تعميرات آن و جايگاه بلند شدن و فرود آمدن را از ديگر مشكلات استفاده از هليكوپتر دانست و افزود : با تمام اين اوصاف شهر تهران دست كم نياز به دو فروند هليكوپتر دارد زيرا تصادفات شديد بزرگراهها حوا دثي جون سيل فروردين ماه كه منجر به مفقود شدن يك پدر و دختر شد و آتش سوزيهاي گسترده در مناطقي چون بازار ،يا زلزله اي كه هر لحظه ممكن است دامنگير اين شهر گردد و بسياري سوانح گسترده ديگر نياز به امداد رساني و فرماندهي هوايي دارد و بخصوص در مواردي چون تصادف در بزرگراهها كه تردد زميني را غير ممكن ميسازد ، نياز به پوشش هوايي عمليات را ضروري مي كند.
معاون عملياتي سازمان آتشنشاني ادامه داد:گرچه هليكوپتر براي اطفاي حريق كاربرد چنداني ندارد اما در نقل و انتقال آتشنشانها و تجهيزات كارآمد است .
وي در پايان تاكيد كرد : اگر آتشنشاني بخواهد ازپوشش هوايي استفاده كند نخست بايد هليكوپتر هايي با قدرت ناوبري بالا خريداري كند و شرايطي تامين شود تا در مواقع ضروري به سرعت و بدون روند طولاني كسب اجازه از ارگانها بتوانند پرواز كنند و اين هليكوپتر ها لازم است در هر زمان از شبانه روز قدرت پرواز داشته باشند.      
کد خبر 2446

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha