خشکسالی و خودخوری شتران در بیارجمند شاهرود

سمنان - مدیر کل دامپزشکی استان سمنان آثار خشکسالی بر روی گله های شتر در بیارجمند شاهرود را سنگین خواند و گفت: این امر شتران را به خوردن پشم یکدیگر و استفاده از مواد زائد کشانده است.

به گزارش خبرگزاری مهر، محمد سعیدی با بیان اینکه خشکسالی و وضعیت نامطلوب مراتع استان سمنان شترها را نیز به جان هم انداخته است، افزود: این امر شتران بخش بیارجمند شاهرود را به خوردن پشم یکدیگر و استفاده از مواد زائد کشانده است.

وی خاطرنشان کرد: خشکسالی و کاهش علوفه در مراتع مواد معدنی و عالی در دامها را تامین نکرده و این مساله سبب شده در برخی مناطق از جمله بیارجمند، رضا آباد و زمان آباد در شهرستان شاهرود با خوردن پشم همدیگر نیاز بدن خود به مواد عالی را تامین کنند.

مدیر کل دامپزشکی استان سمنان وضعیت خشکسالی در مناطق شرق استان را پیچیده تر دانست و افزود: تاثیر خشکسالی بر گله های شتر عمیق تر بوده است.

شترهای روستای مصر

سعیدی با اشاره به وابستگی شدید شتر به مراتع گفت: دامداران در این منطقه در خصوص جیره غذایی شتران و تعلیف دستی آنها کمتر توجه داشته اند و این امر از اواخر تابستان موجب نرسیدن مواد غذایی مناسب به شتران شده است.

وی با اشاره به مشکل نرسیدن مواد عالی به شتران گفت: این امر سبب بروز عوارضی نظیر پشم ریزی و لخت شدن شتران شده و گله های شتر برای رفع نیازهای غذایی خود به مواد زائر و یا خوردن پشم هم روی بیاورند.

مدیر کل دامپزشکی استان سمنان گفت: با توجه به این مشکلات، دادن مکمل های غذایی به شتران باید در برنامه قرار گیرد و این مساله نیز نمی تواند در کوتاه مدت مشکل آنها را حل کند و باید برای جلوگیری از بیماریهای ویروسی و میکروبی و تقویت سیستم ایمنی بدن آنها با برنامه صورت گیرد.

سعیدی گفت: مکمل های غذایی باید به مرور و بر اساس برنامه در جیره غذایی شتران منطقه قرار گیرد تا شرایط بهتری در این گله ها ایجاد شود.

وی خواستار اختصاص اعتبار برای تامین مکمل های لازم دامی برای رفع این مشکلات شد.

در استان سمنان قریب ۱۲ هزار نفر شتر وجود دارد که چهار هزار نفر از این تعداد در منطقه بیارجمند شهرستان شاهرود هستند.

کد خبر 2446574

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 2 =