محققان ایرانی پهپاد موشک گریز طراحی کردند

محققان بسیجی کشور موفق به طراحی نخستین پهپاد موشک گریز دنیا در ارتفاع ۸ هزار متری شدند که نام پهپاد ثارالله بر آن گذاشته شده است. ​

حسن اکبری لایق مجری این طرح در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: با توجه به پیشرفت روزانه پهپادها و در مقابل آن افزایش قدرت موشکی برای انهدام آنها، پهپاد موشک گریزی طراحی و ساخته شد که برای اولین بار در دنیا می تواند از موشک های حرارتی و موشک های هوا به هوا فرار کند و هیچ موشکی نمی تواند تا نزدیکی ۲۵۰ متری این پهپاد برسد.

این نخبه بسیجی با اشاره به اینکه این پهپاد با سیستم گمراه کننده پهپاد می تواند سریعا شتاب گرفته و از موشک فرار کند، افزود: این فناوری برای اولین بار بر روی پهپاد ۴ کیلویی طراحی شده است.

وی ادامه داد: با توجه به کارایی پهپادها در بخش فناروی اطلاعات و شناسایی و کمک به مناطق زلزله زده و برای حفظ محیط زیست، این پهپاد در صورت وجود مشکل فنی در هنگام پرواز از  سامانه ایمنی استفاده کرده و تا ۴۰ دقیقه می تواند به مکان امنی فرود بیاید که اگر این مکان در منطقه مشخص شده ما نباشد این پهپاد به صورت اتوماتیک تجزیه شده و از بین می رود.

اکبری لایق در مورد مشخصات فنی این پهپاد گفت: طول بالها ۱۷۳ سانتی متر و وزن ۴کیلو و سرعت ۱۶۰ کیلومتر بر ساعت در زمان پرواز معمول از جمله ویژگی های این پهپاد است و در همین حال شتاب لحظه ای ۲۰۰کیلومتر بر ساعت و مدت زمان پرواز بدون سامانه ایمنی ۱ ساعت مداوم و با سامانه ایمنی یک ساعت وچهل دقیقه پرواز از دیگر ویژگی های این دستاورد ایرانی است.

به گفته وی بالاترین ارتفاع در اوج گیری برای فرار از موشک توسط پهپاد موشک گریز ایرانی ۸۰۰۰ متر است که در هنگام فرود با سامانه محافظ تعادل فرود می آید و در زمان های ضروری با حالت سقوط آزاد به ارتفاع ۱۰۰متر رسیده و به صورت عمودی فرود می آید که لغزشهای ناشی از فرود با سیستم محافظ به حداقل می رسد.

پهپاد ثارالله

اکبری لایق در مورد مزایای این پهپاد به عنوان اولین پهپاد موشک گریز دنیا خاطرنشان کرد: مصرف سوخت کم، کاملا بومی بودن، قابل تجزیه در محیط زیست، سقوط آزاد برای فرود وحفظ تعادل در کمترین زمان و طی کردن بیشترین سرعت در بالاترین ارتفاع در کنار نقشه برداری و فیلمبرداری و قابلیت استتار با محیط پروازی برای جلوگیری از شناسایی توسط چشم لیزری و مادون قرمز در شب از جمله مزایای این محصول است.

وی افزود: این پهپاد ثارالله نامگذاری و با هدف نمایش اقتدار علمی ایران به دنیا با حمایت های سپاه عاشورای ناحیه مرند و بخش های تحقیقاتی و دفاعی اجرا شده است.

کد خبر 2455491

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 8 =