زندگی نامه تحلیلی تاریخی پروفسور محسن هشترودی در دست نگارش

محمد میلانی گفت: زندگی نامه تحلیلی، تاریخی پروفسور محسن هشترودی از مجموعه "یاد" به دبیری جواد عاطفه تهیه خواهد شد.

به گزارش خبرنگار مهر، محمد میلانی، ویراستار، مترجم و محقق حوزه فلسفه است که به قلم او تاکنون کتاب‌هایی چون ترجمه «بودریار و هزاره» اثر كريستوفر هروكس، «يونگ» نوشته‌ ديويد تيسی،‌ «هيتلر و نازيسم» نوشته‌ لوئيس‌ ال‌ اشنايدر، مجموعه مقالات «ویتگنشتاین متفکر زبان و زمان» و مجموعه گفت‌وگوهای «سنت ترجمه آثار فلسفی در ایران» منتشر شده است.

میلانی به خبرنگار مهر گفت: کتاب زندگی نامه تحلیلی تاریخی پروفسور محسن هشترودی، سفارشی است از سوی نشر ایده خلاق که به زودی کار نگارش آن را آغاز خواهم کرد. مجموعه یاد مجموعه ای است از شرح حال انتقادی، تحلیلی و تاریخی ۱۰۰ نفر از بزرگترین اساتید، دانشمندان، هنرمندان و بزرگان و روشنفکران ایران زمین که به دبیری جواد عاطفه در دست تهیه است.

وی ضمن اعلام این خبر که کار اولش از این مجموعه یعنی زندگی نامه دکتر امیرحسین جهانبگلو در مراحل پایانی نگارش است، عنوان کرد: زندگی نامه مرحوم دکتر امیرحسین جهانبگلو اولین سفارش بنده از سوی جواد عاطفه و نشر ایده خلاق از مجموعه "یاد" بود که هم اکنون در مراحل پایانی تحقیق و نگارش به سر می برد و تا اواسط دی ماه سال جاری به ناشر تحویل خواهم داد.

وی افزود: این کتاب به زندگی نامه و بررسی آراء و فعالیت های فرهنگی و هنری دکتر امیر حسین جهانبگلو می پردازد. این استاد فقید دانشگاه تهران، یکی از بزرگترین اساتید رشته اقتصاد در دوره معاصر می باشد و علاوه بر آن گستره دانش و فعالیت هایش هم به حدی است که آدمی را به تعجب و تحسین وا می دارد. علاوه بر آن یکی از بزرگترین محفل های فکری و فلسفی تاریخ معاصر ایران توسط نامبرده و در منزل وی برگزار می شده است که این مهم خود تأثیر بسیار زیادی در رقم خوردن تاریخ معاصر تفکر در ایران را دارد. محفلی که بسیاری از روشنفکران و اساتید برجسته معاصر در آن جلسات هفتگی بحث و گفت و گوهای علمی و فلسفی حضور داشته اند.  

محمد میلانی

این مترجم آثار فلسفی اضافه کرد: برای تهیه این کتاب علاوه بر همسر ایشان بانو خجسته کیا، با بسیاری از دوستان، اساتید همکار و شاگردان آن مرحوم در داخل و خارج از کشور صحبت و مصاحبه کرده ام و آثار وی را بار دیگر مورد مطالعه و بازبینی قرار داده ام. امیدوارم این کتاب بتواند در شناخت هرچه بیشتر نامبرده به نسل جوان موثر واقع شود.

وی درباره نگارش کتاب دکتر محسن هشترودی از این مجموعه گفت: هم اکنون بسیاری از منابع مورد نیاز در این خصوص را جمع آوری کرده ام. در حدود پنج سال گذشته در روزنامه اعتماد ویژه نامه ای منحصر به فرد هم با دو تن از دوستان همکار در مرود دکتر هشترودی انتشار داده بودیم. این ها همه منابع مناسبی هستند که بشود دکتر محسن هشترودی را به جوانان علاقمند معرفی کرد. از سوی دیگر بنده از محبت ها و کمک های بی دریغ آقای هادی سودبخش تنها دوست و دانشجوی بسیار نزدیک به دکتر محسن هشترودی که خوشبختانه در قید حیات هستند، هم بهره مند هستم که این خود می تواند به غنای کتاب بیافزاید. بسیاری از دست‌نوشته ها و بخشی از کتابخانه شخصی مرحوم هشترودی نزد ایشان است که اساس کار تحقیق در مورد پروفسور هشترودی می تواند باشد.

وی تاکید کرد: چیزی که می تواند در خصوص دکتر هشترودی بسیار مهم و مفید واقع شود و سعی می کنم که این کتاب را هم بر این مبنا به پیش ببرم، نظر استاد به علم و فلسفه و عرفان و از همه مهمتر جفاهایی که در حق وی از طرف اساتید و هم دوره ای هایش در دانشگاه تهران بر وی شده و نیز نقش هشترودی در شکل دادن تحولات مهم بر جریان های علمی و سیاسی دانشجویی کشور تا پیش از انقلاب بوده است. پیش بینی می کنم این کتاب را بتوانم تا پایان سال جاری به ناشر تحویل بدهم .

میلانی در پایان سخنانش گفت: از این مجموعه دو شخصیت مهم معاصر دیگر را به  دبیر مجموعه پیشنهاد داده ام. هانری کربن که اگرچه ایرانی نیست ولی به پاس یک عمر تلاش و کوشش در بخش فرهنگ و تفکر ایران زمین کوشیده است و مرحوم دکتر محمد حسن لطفی تبریزی مترجم بزرگوار و تراز اول حوزه تفکر و اندیشه کشور، که در صورت تأیید از سوی ناشر و دبیر مجموعه سال ۹۴ نیز به تهیه و نگارش زندگی نامه این دو استاد برجسته نیز خواهم پرداخت.

کد خبر 2457854

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 9 =