دستورالعمل حاشیه ساز وزارت بهداشت/پرداخت ناعادلانه کارانه پرستاران

سخنگوی کمیته پیگیری مطالبات پرستاری، نسبت به ابلاغ دستورالعمل جدید وزارت بهداشت تحت عنوان طرح مبتنی بر عملکرد پزشکان و کارکنان شاغل در دانشگاه های علوم پزشکی کشور، واکنش نشان داد.

محمد شریفی مقدم در گفتگو با خبرنگار مهر، به تشریح جزئیات این دستورالعمل پرداخت و افزود: بر اساس دستورالعمل وزارت بهداشت تحت عنوان طرح "پرداخت مبتنی بر عملکرد پزشکان و کارکنان شاغل در دانشگاه های علوم پزشکی کشور"، نحوه پرداخت ها به پرستاران بر اساس نظارت هایی انجام می شود که تا حدود زیادی، غیرکارشناسی، ناعادلانه و به دور از واقعیت است.

دبیرکل خانه پرستار به یک مورد از جزئیات این دستورالعمل اشاره کرد و گفت: بر اساس جدول "ضریب کیفی عملکرد بخش های تشخیصی و درمانی"، پرسنل بیمارستان از صفر تا 110 امتیاز دارند که این وضعیت برای پرستاران، تامل برانگیز است.

وی در ادامه به نحوه امتیاز دهی به عملکرد پرستاران اشاره کرد و افزود: از مجموع 110 امیتاز، 40 امتیاز توسط واحد حاکمیت بالینی، 15 امتیاز توسط واحد اعتبار بخشی، 10 امتیاز واحد درآمد و ترخیص، 5 امتیاز واحد تجهیزات پزشکی، 10 امتیاز واحد بهداشت محیط، 3 امتیاز واحد فناوری اطلاعات، 10 امتیاز واحد آموزش، 8 امتیاز واحد کنترل عفونت و 12 امتیاز توسط دفتر پرستاری، به عملکرد پرستاران داده می شود.

شریفی مقدم در همین زمینه توضیح داد: بررسی این شیوه امتیاز دهی به عملکرد پرستاران در بیمارستان های دولتی و دانشگاهی، نشان می دهد که نظارت بر عملکرد کادر پرستاری، تا حدود زیادی خارج از حیطه مراقبت های پرستاری است. بطوریکه تنها 10 درصد مربوط به مراقبت پرستاری و مابقی را، گروه هایی امتیاز می دهند که هیچ وجه اشتراکی با مراقبت های پرستاری ندارند.

دبیرکل خانه پرستار تاکید کرد: جایگزینی این طرح با طرح کارانه، نه تنها مشکلات را کم نمی کند، بلکه موجب تشدید نارضایتی جامعه پرستاری می شود.

وی افزود: سئوال جامعه پرستاری از وزیر بهداشت این است که آیا برای پزشکان نیز چنین ابزارهای نظارتی در نظر گرفته شده است. در حالی که تعرفه پزشکان تا 3 برابر افزایش داشته است.

شریفی مقدم با انتقاد از حذف اضافه کاری پرستاری در طرح مبتنی بر عملکرد پرسنل، اظهارداشت: با ابلاغ و اجرایی شدن این دستورالعمل، بیماران و مردم آسیب خواهند دید و پرستاران نیز زیر بار این طرح کذایی نخواهند رفت.

کد خبر 2462304

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 6 =