کاهش قیمت مواد پتروشیمی در بازار جهانی/ ایران ارزان فروشی نمی‌کند

دبیرکل انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پتروشیمی با اشاره به کاهش ۲۵ تا ۳۰ درصدی ارزش محصولات صادراتی پتروشیمی ایران در بازار جهانی، گفت: ارزان فروشی پتروشیمی ایران در بازار جهانی صحت ندارد.

احمد مهدوی امروز در گفتگو با مهر با اشاره به کاهش ۲۵ تا ۳۰ درصدی قیمت و ارزش سبد محصولات پتروشیمی و فرآورده های پلیمری ایران در طول ۶ ماهه گذشته تاکنون، گفت: روند کاهش قیمت محوصلات پتروشیمی بر خلاف سقوط بهای نفت شیب تندی نداشته است.

دبیرکل انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پتروشیمی ایران با رد کاهش ۵۰ درصدی ارزش محصولات صادراتی پتروشیمی کشور، تصریح کرد: هم اکنون برخی از محصولات پتروشیمی همچون اوره و آمونیاک که برای تولید آنها از خوراک گاز طبیعی استفاده می کنیم نسبت به مدت مشابه سال گذشته با کاهش قیمت مواجه نشده اند.

این مقام مسئول با یادآوری اینکه هم اکنون قیمت هر کیلوگرم اوره صادراتی ایران حدود ۱۰۰۰ تومان است، اظهار داشت: با این وجود قیمت داخلی این محصول پتروشیمی به حمایت از تولید داخلی کیلویی حدود ۶۱۲ تومان قیمت گذاری شده است.

مهدوی با بیان اینکه بیشترین کاهش قیمت گریبان محصولات پتروشیمی که از خوراک مایع به ویژه نفتا استفاده می کنند، مشاهده می شود، تاکید کرد: با این وجود میزان کاهش قیمت این محصولات هم مشابه با کاهش شدید قیمت نفت در بازار جهانی نیست.

دبیر کل انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پتروشیمی ایران همچنین با رد هرگونه ارزان فروشی محصولات پتروشیمی در بازار جهانی، تبیین کرد: هم اکنون قیمت عرضه محصولات پتروشیمی مطابق با بهای جهانی این محصولات بوده و ارزان فروشی مواد پتروشیمی صحت ندارد.

این مقام مسئول همچنین در خصوص ادعای فعالان صنایع تکمیلی پتروشیمی داخلی در گران فروشی مواد پتروشیمی به این واحدها، توضیح داد: صادرات و عرضه داخلی مواد پتروشیمی و فرآورده‌های پلیمری کشور کاملا شفاف است.

وی با اشاره به نحوه قیمت گذاری محصولات پتروشیمی برای عرضه به صنایع تکمیلی داخلی، توضیح داد: قیمت ها با احتساب نرخ آزاد دلار و منهای پنج درصد قیمت ها در بازار فوب خلیج فارس به صنایع داخلی عرضه می شود.

مهدوی با رد گران فروشی مواد به صنایع تکمیلی پتروشیمی، گفت: علاوه بر فرمولی که توسط شرکت ملی صنایع پتروشیمی تدوین شده است هم اکنون قیمت ها با ۵ درصد تخفیف بیشتر به صنایع تکمیلی پتروشیمی داخلی عرضه می‌شود.

دبیرکل انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پتروشیمی ایران در پایان از احتمال کاهش بیشتر قیمت مواد پتروشیمی در بهمن ماه سال جاری برای حمایت از صنایع تکمیلی پتروشیمی خبر داد و خاطرنشان کرد: قیمت ها بهمن با ۱۰ درصد منهای قیمت ها در بازار فوب خلیج فارس در بازار داخلی عرضه خواهد شد.

کد خبر 2464937

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 0 =