مستند «TF DOWN2» با موضوع رشد جمعیت نقد و بررسی شد

فیلم مستند « TF DOWN2» به کارگردانی روح الله رفیعی از آثار برگزیده جشنواره فیلم عمار در سومین شب از محفل «جنبش سینما انقلاب» مورد نقد و بررسی قرار گرفت.

به گزارش خبرنگار مهر، فیلم مستند « TF DOWN2» به کارگردانی روح الله رفیعی از آثار برگزیده جشنواره مردمی فیلم «عمار» با حضور کبری خزعلی رئیس شورای فرهنگی اجتماعی زنان شورای عالی انقلاب فرهنگی، شهلا باقری هیات علمی دانشگاه تهران، اسماعیل فراهانی کارشناس ارشد علوم اجتماعی، روح الله رفیعی کارگردان مستند«« tf down2 در سومین شب از محفل «جنبش سینما انقلاب» در حوزه هنری برگزار شد.

فیلم «TF DOWN2» بحران را ترسیم کرده است

در ابتدای این مراسم کبری خزعلی رئیس شورای فرهنگی و اجتماعی زنان و خانواده شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: هدف از خلقت همه موجودات رسیدن به اوجی است که انشاءالله بعد از ظهور منجی به آن دست می یابیم و این مرحله قابل دسترسی است و آن همان افتخار الهی بر ملائک است و اعجاز انسان بر همه موجودات. البته نمادهایی از آن در عاشورا به نمایش درآمد اما رشد نهایی انسان پس از ظهور منجی است که در آن دوره انسانیت به رشدی که هدف از خلقت بوده دست می یابد.

کبری خزعلی ادامه داد: برای بررسی بحث جمعیتی باید امکان رشد و پیشرفت کشور را مورد بررسی قرار دهیم و در این راستا همه انسان ها باید به بهترین وجه سیر کمالی خود را طی کنند. از همین رو اگر رشد جمعیتی وجود نداشته باشد با جمعیتی سالمند باید منتظر ظهور باشیم در این صورت به هدف مد نظر از سیر به کمال رسیدن بشریت دست نیافته ایم.

وی تاکید کرد: فیلم « TF DOWN2» با نهایت ایجاز بسیاری از مسائل را به خوبی نشان داد اما نقطه ای که به عقیده من در فیلم از آن غفلت شد ارائه راهکار و نمایش نقاط حساس بود.

رئیس شورای فرهنگی و اجتماعی زنان و خانواده ادامه داد: در این فیلم یک اشاره گذرا به پنجره جمعیتی شده است اما این مسأله را باز نکرده است. رهبر بصیر و هوشمند انقلاب چند سال پیش عنوان کردند که مسأله کاهش جمعیت آنقدر حساس و مهم است که کشور و اسلام را تهدید می کند. این درحالی است که در چنین شرایط حساس مسئولی می گوید که وضع جمعیت خوب است.

خزعلی تاکید کرد: البته من هم قبول دارم که الان وضعیت خوب است اما باید این سوال را مطرح کنیم که بیشتر جوانان ما در چه سنی هستند؟ اگر به سطح جهانی نگاه کنیم، سازمان بهداشت جهانی باروری را 15 تا 49 سال می داند و بهترین سن 20 تا 35 سالگی به عنوان سنین طلایی است اما این سن در کشور ما محدود به 20 تا 30 سال است یعنی سنی که برنامه ریزی‌های قطعی وزارت بهداشت بر آن قرار دارد. بنابراین اگر ما نیز این سن را مدنظر قرار دهیم، با توجه به میانگین سن ازدواج که 27 سال است، تنها می توان توقع تک فرزندی داشت. از همین رو این فیلم از این جهت که بحران را ترسیم کرده قابل تقدیر است.

«TF DOWN2 » حاصل 4 سال کار پژوهشی و 3 هزار سند است

روح الله رفیعی کارگردان فیلم «TF DOWN2» در ادامه گفت: فیلمی که در جشنواره عمار به نمایش درآمد، قسمت دوم از سه‌ گانه‌ای با محوریت جمعیت بود، در قسمت اول از این سه گانه، درباره چیستی و چرایی است و دلایل کنترل جمعیت بر اساس مستندات غربی و اینکه پازل ایران در این میانه کجاست.

وی با اشاره به نقل قولی از یکی از طراحان اصلی کنترل جمعیت گفت: مارگارت سنگر از طراحان کنترل جمعیت می گوید هدف اصلی از کنترل جمعیت اصلاح نژاد است، یعنی همان کاری که در جنگ جهانی دوم و برخی یهودیان پیگیری شده بود. در قسمت دوم بحث بر موضوع پنجره جمعیتی و سالمندی بود و بخش سوم نیز به فردگرایی و مسائل فرهنگی این معضل می پردازد.

کارگردان مستند «TF DOWN2 » با اشاره به تحقیقاتی که برای ساخت این مستند صورت گرفته، گفت: این فیلم محصول دغدغه ای است که از سال ها پیش وجود داشته و این سه گانه محصول 4 سال کار پژوهشی و جمع آوری بیش از 3 هزار سند است. امروز به جرات می توانم بگویم وضع ما از 3 سال پیش به مراتب بدتر است، چون زمان را از دست دادیم و آن چه بیش از پیش از دست می دهیم زمان است. حضرت آقا فرمودند اهتمامی برای افزایش جمعیت ایجاد شده است و آن افزایش جمعیت است اما استفاده از این پنجره جمعیتی و برنامه ریزی برای حجم جمعیتی دهه 60 نیز در این میان بسیار مهم است.

وی تصریح کرد: ما در 2 دهه اخیر با بحران مدرسه، دانشگاه و ازدواج رو به رو بودیم. شاید 2 دهه دیگر این مشکلات را نداشته باشیم اما به جای آن با بحران سالمندی رو به رو خواهیم بود. اگر ما در حوزه سالمندی برنامه ریزی نداشته باشیم، در آینده نزدیک دچار بحران های عمیق خواهیم شد. همین الان ما در مقولات سالمندی با مشکلات متعدد رو به رو هستیم. ما برای کلان شهرهایی مانند تهران امروز با کمبود شدید قبر مواجه ایم، این مسأله شاید کمی خنده دار باشد اما این بحران در 20 سال آینده به مراتب جدی تر خواهد بود.

این کارگردان جوان با اشاره به بحث فردگرایی که حاصل تک فرزندی است، ادامه داد: یکی از مسائلی که در این سه گانه ها به آن پرداختیم، بحث فردگرایی است. فرض کنیم با بیانات رهبر انقلاب و برنامه ریزی مسئولان 50 درصد خانواده ها به سمت چند فرزندی حرکت کنند، با این حال ما باز هم نیمی از جمعیت مان تک فرزند و فردگرا خواهد بود. ما برای این گروه از جمعیت کشور چه برنامه ای داریم؟

بخشی از دلایل کاهش جمعیت سیاسی است

شهلا باقری عضو هیات علمی دانشگاه تربیت معلم از دیگر سخنران های این برنامه بود. وی در ابتدای صحبت های خود گفت: مسأله جمعیت امروز یک مسأله اجتماعی است از این حیث که ترکیب جمیعت وضعیت به سامان خود را در سیاست گذاری های فرهنگی و اجتماعی از دست می دهد.

پژوهشگر برگزیده کشور ادامه داد: تصور من این است که وقتی رهبری انقلاب صراحتا بحث بحران جمعیت را مطرح کردند، لااقل حرکت خوبی در بین بچه های مذهبی شروع شد. اما از سوی دیگر در میان برخی دوستان می‌بینیم و می‌شنویم که از سختی ها سخن می گویند و موانع اقتصادی و فرهنگی. تصورم این است که اگر بخواهیم شتابی بدهیم به این قضیه باید مشکلات فکری و فرهنگی را حل کنیم. اگر این مشکل حل شود، می توانیم امید بیشتری به فضای آینده داشته باشیم.

این استاد دانشگاه تاکید کرد: قاطبه جوانان ما این مسأله را پذیرفته اند و هوش سیاسی لازم را هم دارند که یک مقدار از ابعاد این قضیه سیاسی است اما باید شرایط برای افزایش جمعیت بهبود یابد. یکی از بحث های تمدن سازی متغییرهای نهادی جمعیت است، بنابراین افزایش جمعیت بسیار حائز اهمیت است. بحث پنجره جمعیتی نیز موضوع بسیار مهمی است که باید سیاست گذاری های لازم در آن دیده شود.

در مجموع باید گفت نگاه فرهنگی به قضیه بسیار کمک می کند تا در این مسیر موفق تر حرکت کنیم.

ضرورت بهره گیری از پتانسیل های هنری برای فرهنگسازی

کبری خزعلی در ادامه با اشاره به طراحی جایزه ای با عنوان جمعیت گفت: ما جایزه ای با نام جمعیت را به صورت سالانه و بین المللی در موضوع هنر و تحقیقات تعریف کرده ایم که در دهه فجر آن را اعلام خواهیم کرد و این حرکتی خواهد بود برای ورود هنری در این بخش.

وی تاکید کرد: همان طور که در این مستند هم اشاره شد، ما با تغییر نژادی و حتی گزینش نژادی و حذف 4 میلیارد نفر بویژه از کشورهای اسلامی و مخصوصا ایران رو به روییم که این مسأله باید جدی گرفته شود.

رئیس شورای فرهنگی و اجتماعی زنان و خانواده  شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: آن چه در کشور ما اتفاق می افتد، عدم صداقت با مردم است. متاسفانه شاهدیم که مجموعه‌ای از نیروهای داخلی و خارجی برای نابودی این نسل فعالیت می کنند. ما اسامی را عوض کرده ایم. مثلا تنظیم خانواده به باروری سالم و کنترل جمعیت به فاصله گذاری مطلوب تغییر نام داده اند، اما جدول ها و درون مایه ها تغییر نکرده اند. قرص، آموزش و آمپول در همه این برنامه ها دیده می شود.

وی گفت: باید تاکید کنیم که بیشترین تاثیر را در اصلاح وضع موجود صدا و سیما و رسانه ها دارند، بویژه از نوع کارهای هنری، زیرا کار هنری تغییر رفتار ایجاد می کند. این مسئله در میان بچه های مذهبی و رسالتی که احساس می کنند آغاز شده است. قطعا مصاحبه و نشست های تحلیلی آن تاثیری که آثار هنری دارد را ندارند.

خزعلی ادامه داد: اگر ما به لحاظ آماری رشد جمعیت در پیش از انقلاب و سال های ابتدیی انقلاب را بررسی کنیم می بینیم رشد جمعیت از 2.7 به 3.2 رسیده است، یعنی نیم درصد به جمعیت ما اضافه شده است. آن هم در فشار شدید اقتصادی، ما در نوبت نفت و نان بودیم، اما احساس کردیم بعد از انقلاب ما آن همه شهید دادیم و هنر انسان متعهدی باید این کمبود را جبران کند.

این پژوهشگر در خاتمه گفت: مادران ما هیچ چیز نمی خواستند جز حفظ اسلام؛ یعنی موضوعی که امروز برای جوانان متعهد ما پیش آمده است.

نیاز به ایثارگری مردم و حمایت دولت داریم

عضو هیات علمی دانشگاه تربیت معلم با بیان این مطلب که شرایط به گونه ای است که حتی مردم عادی نیز دریافته اند که روند جمعیت کاهش یافته است، ادامه داد: همان طور که اشاره کردم، بخشی از آن به دلیل تنگناهای زندگی است. این تنگنا که زن و شوهر هر دو باید سر کار بروند و تربیت فرزند در این میان تحت شعاع قرار می گیرد موضوع مهمی است که خانواده ها به آن می اندیشند. بنابراین این فرد یا خانواده به این نتیجه می رسد که باید محدودسازی کند.

این استاد دانشگاه ادامه داد: اما چیزی که در شرایط فعلی به نظر می رسد رابطه دو سویه خانواده و دولت و هم پوشانی آن هاست؛ یعنی ایثارگری از سوی مردم و حمایت از سوی دولت.

باقری تاکید کرد: در عرصه بین المللی و مناسبات و روابط بین الملل، بحث امنیت موضوعی کلیدی است. شما با کسی کاری ندارید، اما دیگران با شما کار دارند. وقتی نرخ جانشینی شما کاهش یابد، امنیت به خطر می افتد. پس قدم راهبردی اول امنیت ملی است.

وی در خاتمه گفت: قدم دوم این است که شما ایده ای را مطرح می کنید. هر چه عده و عده این طرح بیشتر باشد، نفوذ بیشتری خواهد داشت. این ها مسائلی است که باید در این زمینه مدنظر قرار گیرد.

کد خبر 2465136

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 7 =