واحدهای تولیدی خراسان جنوبی از بیکاری پنهان رنج می برند

بیرجند- رئیس اتاق بازرگانی بیرجند گفت: بسیاری از واحدهای تولیدی استان بیکاری پنهان دارند و زیر ظرفیت اسمی کار می کنند و یا تعطیل شده اند که این موضوع باید جدی گرفته شود.

به گزارش خبرنگار مهر، محسن احتشام پیش از ظهر پنج شنبه در جلسه مشترک اعضاء هیئت مدیره اتاق بازرگانی، صنایع، معادن، کشاورزی، تعاون و اصناف خراسان جنوبی اظهار داشت: در حال حاضر از خراسان جنوبی به عنوان یک استان محروم یاد می شود اما ما اعتقاد داریم محرومیت در این استان وجود ندارد بلکه این استان از محرومیت های زیرساختی رنج می برد.

وی بیکاری را یک معضل اجتماعی در عصر حاضر عنوان کرد و گفت: خراسان جنوبی در زمینه کسب و کار نقاط قوت و فرصت های خوبی دارد اما به دلیل وجود برخی ضعف ها نتوانسته ایم از این فرصت ها به نحو احسن استفاده کنیم.

انگیزه ایجاد کسب و کار و سرمایه گذاری در استان ایجاد شود

رئیس اتاق بازرگانی بیرجند با بیان اینکه ایجاد انگیزه نخستین عامل برای ایجاد کسب و کار است، تصریح کرد: متاسفانه در حال حاضر انگیزه ایجاد کسب و کاروسرمایه گذاری کاهش پیدا کرده و باید تلاش کنیم تا این انگیزه به فضای سرمایه گذاری و کار برگردد.

احتشام یادآورشد: اگر قرا است سالانه پنج هزار فرصت شغلی در استان ایجاد شود باید یک عزم ملی و احساس مسئولیت اجتماعی در زمینه وجود بیاید.

وی ادامه داد: ایحاد اشتغال تنها وظیفه سرمایه گذار وکارآفرین نیست و همه در مقابل جامعه و جمعیت جوان و جویای کار خود مسئول هستیم.

بسیاری از مقررات موجود دست و پای تولید کننده و سرمایه گذار را بسته است

رئیس اتاق بازرگانی بیرجند با انتقاد ازوجود برخی قوانین بازدارنده برای سرمایه گذاری، عنوان کرد: بسیاری از مقررات موجوددست و پای تولید کننده و سرمایه گذار را بسته است که باید این قوانین مورد بازنگری قرار گیرند.

احتشام بر کوتاه کردن بروکراسی اداری برای ایجاد انگیزه در سرمایه گذاران تأکید کرد و افزود:در حال حاضر بسیاری از دستگاه های اجرایی با یک دیگر هماهنگ نبوده و هدف واحدی را دنبال نمی کنند.

وی اضافه کرد: در خراسان جنوبی نیز علی رغم تمام تلاش های انجام شده برای سرمایه گذاری در استان هنوز بین دستگاه های اجرایی هماهنگی کامل وجود نداشته و عزم ملی در این زمینه ایجاد نشده است.

رئیس اتاق بازرگانی بیرجند با اشاره به اینکه بسیاری از قوانین و مقرارت موجود به اقتضای فضای کسب و کار نیست، بیان کرد:هر استان شرایط خاص خود را داشته و بنابراین نیاز است تا قوانین و مقررات با توجه به شرایط استان ها اقتضایی شود.

احتشام با انتقاد از نرخ سود بالای تسهیلات بانکی، گفت: چگونه با این نرخ سود توقع ایجاد کار در کشور را داریم؟ و اگر ما اعتقاد داریم که نرخ تورم کاهش یافته باید نرخ سود تسهیلات بانکی را نیز کاهش دهیم.

هنوز اقدام عملی برای کاهش نرخ سود تسهیلات بانکی انجام نشده است

وی تأکید کرد: به طور مرتب از نرخ سود بالای تسهیلات بانکی در کشور صحبت می شود اما هنوز اقدام عملی در این زمینه انجام نشده است.

رئیس اتاق بازرگانی بیرجند بر لزوم حمایت از فعالیت های خو اشتغالی و بنگاه های کوچک اقتصادی ر استان تاکید کرد و افرود:اگر این بنگاه ها مدیریت و تبدیل به خوشه های کسب و کار وند می تواند نقش بسزایی در ایجاد اشتغال در استان داشته باشند.

احتشام با بیان اینکه در حال حاضر بسیاری از واحدهای تولیدی استان بیکاری پنهان دارند، تصریح کرد: بیشتر واحدهای تولیدی استان زیر ظرفیت اسمی خود کار می کنند و  حتی بعضی از آن ها تعطیل شده اند این موضوع باید بسیار جدی گرفته شود.

وی با اشاره به اینکه تاکنون اقدامات خوبی در زمینه بهبود فضای کسب و کار شده است، اظهار کرد: اگر در استان موانع و مشکلاتی بر سر راه تولید و سرمایه گذاری وجود دارد از قوانین کلان کشور می باشد که باید در مرکز حل شده و به استان ابلاغ شود.

کد خبر 2471597

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 6 =