تغییرات مدیریتی در پارک ملی گلستان / قربانزاده: مشکلات را کاهش می دهیم

گرگان- سلیمان قربان زاده به عنوان رئیس پارک ملی گلستان انتخاب و از زحمات جواد سلیاری بعد از ۱۳ ماه خدمت در یکی از مهم ترین کانون های تنوع زیتی در ایران تشکر و قدردانی شد.

به گزارش خبرنگار مهر، پارک ملی گلستان با حدود ۹۰۰ کیلومتر مربع مساحت منطقه حفاظت شده‌ ای در شرق استان گلستان و غرب استان خراسان شمالی است.

پارک ملی گلستان، قدیمی‌ترین پارک ملی ثبت شده در کشور ایران و پناهگاهی کم‌نظیر برای حیات‌وحش است که ۱۳۵۰ گونه گیاهی و ۳۰۲ گونه جانوری را در خود جای داده است.

این پارک زیبا به خاطر دارا بودن شرایط مطلوب از سوی سازمان‌های بین المللی به عنوان ذخیره‌گاه زیست‌کره به ثبت رسیده است.

همکاری های خوبی در مدت خدمتم وجود داشت

رئیس سابق پارک ملی گلستان که به دلیل پاره ای از مشکلات خانوادگی و حضور در کنار خانواده استعفا داده بود، گفت: در مدت خدمتم در پارک ملی گلستان همکاری های زیادی از سوی دستگاه های اداری، همکاران، محیط بانان و به خصوص مردم بومی منطقه وجود داشته است.

جواد سلیاری در گفتگو با خبرنگار مهر، با بیان اینکه همه در پارک ملی با انگیزه کار می کردند، افزود: امسال با توجه به کاهش بارندگی و افزایش دمای هوا آتش سوزی های زیادی در پارک ملی گلستان داشتیم و با قرارگاه عملیاتی واکنش سریع پارک، ۳۵ مورد حریق در بدو شروع خنثی شد و مانع از گسترش آن شدیم.

سلیاری با اشاره به اینکه آتش سوزی در پارک به یک بحران تبدیل شده است، ادامه داد: ۱۷ مورد آتش سوزی در ۱۳ ماه فعالیت من در پارک ملی گلستان رخ داد که باعث شد ۱۳۴۵ هکتار از اراضی این پارک از بین برود.

وی با بیان اینکه میزان خلع ید اراضی این پارک بدون شکایت قضایی و به صورت تعامل بیش از دو هکتار بوده، افزود: در تلاش بودیم امنیت و آرامش را هرچه بیشتر در منطقه ایجاد کنیم.

رئیس سابق پارک ملی گلستان افزود:  آمار و سرشماری بهاره و پاییزه امسال ما نشان می دهد تعداد قوچ و میش، آهو، کل و بز نسبت به سال گذشته رشد چشمگیری داشته است.

وی خاطرنشان کرد: از محیط‌بانان، مردم بومی منطقه، اعضای شورا و دهیاران بخش لوه و حوزه قضایی که حفظ و حراست از پارک بدون همراهی و همکاری آنان میسر نبود تشکر می کنم.

مشکلات پارک ملی گلستان با همکاری همه به حداقل برسد

رئیس پارک ملی گلستان در گفتگو با خبرنگار مهر، گفت: از تمام اعضای شوراها و دهیاران کمک می‌خواهم تا بتوانیم با همکاری مشکلات پارک را به حداقل برسانیم.

سلیمان قربان زاده در خصوص اهمیت پارک ملی گلستان گفت: بر کسی پوشیده نیست که پارک ملی گلستان از اهمیت زیادی برخوردار است.

وی خاطر نشان کرد: تنوع گونه ای گیاهی و جانوری زیاد در پارک ملی گلستان باعث شده پارک ملی گلستان مورد توجه باشد و باید برای مدیریت آن تلاش های بسیاری کرد.

سلیمان زاده با بیان اینکه جوامع محلی نقش مهمی در کمک به ما در جهت حفظ و حمایت از پارک دارند، افزود: باید سعی کنیم همه با هم ارزش این پارک را بشناسانیم و در حفظ آن کمک کنیم.

کد خبر 2471670

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 4 =