تحریم ایران لغو شود، نفت گران می‌شود/ پالایشگاه‌سازی را متوقف نمی‌کنیم

وزیر نفت با بیان اینکه سقوط قیمت نفت تاثیری بر روند ساخت ۸ مینی پالایشگاه‌های میعانات گازی ایران ندارد، گفت: با لغو تحریم ایران، روند قیمت جهانی نفت معقول و منطقی خواهد شد.

بیژن زنگنه در پاسخ پرسش اول خبرنگار مهر مبنی بر آیا با سقوط قیمت جهانی نفت و نفتا احداث هشت مینی پالایشگاه میعانات گازی در منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس دارای توجیه اقتصادی است؟ گفت: کاهش قیمت جهانی نفت تاثیری بر توجیه اقتصادی احداث این پالایشگاه‌های میعانات گازی ندارد و قطعا روند ساخت این پالایشگاه ها مطابق با برنامه زمان بندی پیش می رود.

به گزارش مهر، پیش بینی می شود به زودی قرارداد احداث این پالایشگاه‌ها با ظرفیت فرآورش روزانه ۴۸۰ هزار بشکه میعانات گازی با بخش غیر دولتی امضا شود.

هزینه ساخت و راه‌اندازی هر پالايشگاه میعانات گازی ۲۶۵ ميليون دلار برآورده شده که با در نظر گرفته شدن هزينه‌هاي يوتيليتي مشترك بالغ بر ۳۰۰ ميليون دلار خواهد بود و نحوه تأمين خوراك از ميعانات گازي عسلويه، ظرفيت هر پالايشگاه ۶۰ هزار بشكه در روز است.

مدت زمان اجرای این طرح‌های پالایشگاهی سه تا ۴ سال خواهد بود که پیش بینی می‌شود از سال آینده عملیات اجرایی احت این مجتمع عظیم پالایشگاهی که از آن به عنوان بزرگترین مجتمع پالایش میعانات گازی خاورمیانه یاد می‌شود آغاز شود.

ظرفيت توليد هر یک از این مینی پالایشگاه ها ۶۰ هزار بشكه در روز بوده که تولید روزانه ۳ هزار بشكه گاز مايع، ۱۶ هزار بشكه نفتاي سبك، ۱۸ هزار و ۵۰۰ بشكه نفتاي سنگين، ۳ هزار و۷۰۰ بشكه سوخت جت و ۱۸ هزار و ۷۰۰ بشكه گازوئیل در دستور کار قرار دارد.

افزایش تولید گاز و گاز مایع ایران

وزیر نفت همچنین در پاسخ به پرسش دوم مهر در خصوص میزان افزایش تولید گاز طبیعی در پارس جنوبی از ابتدای سال جاری تاکنون، اظهار داشت: بر اساس برنامه و تعهدی که وزارت نفت دارد باید ظرفیت تولید گاز ایران در سال جاری حدود ۱۰۰ میلیون متر مکعب در روز افزایش یابد.

این عضو کابینه دولت تدبیر و امید با تاکید بر اینکه تاکنون ظرفیت تولید گاز نزدیک به ۱۰۰ میلیون مترمکعب در روز افزایش یافته است، بیان کرد: قطعا این ظرفیت تا پایان سال جاری از مرز ۱۰۰ میلیون مترمکعب عبور می کند.

این مقام مسئول همچنین با تاکید بر اینکه هیچ قولی برای افزایش تولید گاز برای سال جاری به ۱۲۰ تا ۱۴۰ میلیون مترمکعب در روز نداده ام، تاکید کرد: سال آینده هم حدود ۱۰۰ میلیون مترمکعب دیگر به ظرفیت تولید گاز کشور افزوده خواهد شد.

زنگنه با بیان اینکه در کنار افزایش تولید گاز با بهره برداری از فازهای جدید پارس جنوبی ظرفیت تولید گاز مایع و اتان کشور هم افزایش خواهد یافت، تبیین کرد: با افزایش تولید گاز اتان امکان تامین خبیشتر خوراک صنایع پتروشیمی فراهم می شود.

اوپک خط قرمز ندارد

وزیر نفت همچنین در پاسخ به پرسش سوم مهر که خط قرمز اوپک کاهش قیمت نفت تا چه محدوده ای است؟ گفت: هیچ خط قرمزی در اوپک برای کاهش تولید نفت وجود ندارد.

این عضو کابینه دولت تدبیر و امید با بیان اینکه با لغو تحریم های نفتی وضعیت قیمت نفت در بازار جهانی روندی مطلوب و منطقی پیدا می کند، خاطرنشان کرد: با لغو تحریم های ایران، امکان تقویت قیمت نفت در بازار جهانی وجود دارد.

کد خبر 2471811

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha