تجارت ایران و پرتغال در آستانه آغازی نو

موافقتنامه همکاری های تجاری میان اتاق ایران و آژانس تجارت خارجی و سرمایه گذاری پرتغال آغازی نو در گسترش روابط دوجانبه دو کشور است.

به گزارش خبرنگار مهر، علی اکبر فرازی در نشست امروز هیات تجار و بازرگانان پرتغالی با فعالان اقتصادی ایران با اشاره به رابطه دوستانه ایران و پرتغال طی سالهای اخیر، گفت: ایران و پرتغال از جمله کشورهایی هستند که همواره روابط دوستانه ای با هم داشته اند و بر همین اساس سابقه تاریخی و دیرینه این روابط هیچ گاه نقاط منفی در خود نداشته است.

معاون امور بین الملل اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران، افزود: بر همین اساس قصد داریم در دوره جدیدی که در روابط تجاری دو کشور آغاز خواهیم کرد، تجارت برد- برد را رقم زده و در رشته های مختلف اقتصادی و صنعتی همکاری‌های دوجانبه ای را رقم زنیم.

وی تصریح کرد: به تازگی بازرگانان پرتغالی با شرکت‌های ایرانی وارد مذاکره شده و می توانند زمینه‌های خوب همکاری مشترک را پیدا کرده و سرمایه گذاری‌های دوجانبه داشته باشند.

فرازی به امضای موافقتنامه میان اتاق بازرگانی ایران و آژانس تجارت خارجی و سرمایه گذرای پرتغال اشاره کرد و گفت: این موافقتنامه پایه خوبی برای افزایش همکاری تجار دو کشور است.

همچنین پدروآکوستا عضو هیات رئیسه آژانس تجارت خارجی و سرمایه گذاری پرتغال نیز در این دیدار، گفت: هیات تجاری که امروز به دنبال سفر رسمی وزیر خارجه پرتغال به ایران آمده است، یک گام مهم در راستای ایجاد همکاری‌های مشترک به شمار می آید وبه همین دلیل فرصت فراهم است تا بتوان همدیگر را بهتر بشناسیم و چالش‌های پیش روی گسترش همکاری‌های تجاری را بررسی کنیم.

وی افزود: البته در خصوص همکاری‌های تجاری در عرصه‌های بین المللی نیز می توان مشارکت‌های دوجانبه را تعریف کرد و روابط برد- بردی را پیش روی اقتصاد دو کشور قرار داد.

فرازی تصریح کرد: پرتغال بهترین کشور تولیدکننده کفش، کاغذ و روغن زیتون در اتحادیه اروپا است و محصولات آن از استانداردهای بالایی برخوردار است ضمن اینکه در زمینه آی سی تی، انرژی های نو و تکنولوژی نانو نیز پیشرفت‌های چشمگیری صورت گرفته که می تواند مورد استقبال ایرانیان قرار گیرد.

همچنین در زمینه ساخت دستگاههای ای تی ام بانکی و سیستم های اتوماسیون و پرداخت های الکترونیکی نیز زمینه برای توسعه همکاری‌ها فراهم است.

آکوستا در ادامه به تشریح ویژگی‌های اقتصاد پرتغال پرداخت و گفت: این کشور به دنبال بازارهای جهانی و سرمایه گذارانی است که از پرتغال به عنوان یک فرصت حضور در بازارهای جهانی استفاده می کنند و به نظر می رسد که امروز زمان مشارکت دوجانبه است.

رئیس آژانس تجارت خارجی و سرمایه گذاری پرتغال خاطرنشان کرد: رقابت پذیری که در اجلاس روزهای اخیر داووس مطرح شده به خوبی در پرتغال قابل مشاهده است؛ چرا که این کشور پانزدهمین اقتصاد رقابت پذیر دنیا را دارد و در سیاست‌ها و استراتژی‌های جذب سرمایه گذار نیز زیرساخت‌ها و بازارها را در حد عالی فراهم کرده است.

به گفته وی، دولت پرتغال هفتمین دولت و اقتصاد دنیا است که کمترین محدودیت‌های تجاری و سرمایه گذاری در جهان را دارد و اصلاحات دولتی وسیعی شروع شده که اقتصاد ما را معطوف‌تر می‌کند؛ بنابراین باید تجار ایرانی نیز از فرصت‌های بی بدیل پرتغال نهایت استفاده را ببرند.

به گفته آکوستا، رژیم مالیاتی پرتغال بهترین در اروپا به شمار می‌رود و بسته‌های پیشنهادی و مشوق ها برای شرکت‌هایی است که در این کشور سرمایه گذاری کرده و درآمدهای خود را در بخش‌های کم تر توسعه یافته هزینه می کند؛ بنابراین ایران و پرتغال باید دست به دست هم داده و همدیگر را بهتر بشناسند.

کد خبر 2474498

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 11 =