طرح مجلس به تیم مذاکره کننده کمک می کند/ مذاکرات یک روزه استانبول

افخم درباره اینکه آیا طرح مجلس به دیپلمات های مذاکره کننده در روند مذاکرات هسته ای کمک می کند یا خیر گفت:فکر می کنیم در مجموع به مجموعه توان جمهوری اسلامی ایران لطمه ای نمی زند و حتی کمک کننده آن است.

به گزارش خبرنگار مهر، مرضیه افخم سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان در نشست هفتگی با خبرنگاران گفت: در هفته ای که گذشت و روزهایی که در پیش داشتیم، نامه مهم مقام معظم رهبری به جوانان در اروپا و آمریکای شمالی به میزان بسیار زیادی هر روز مخاطبان بیشتری را مورد خطاب قرار داد و بازتاب بسیار زیادی در رسانه ها و شبکه های اجتماعی داشت.

افخم ادامه داد: این نامه در نوع خود یک اقدام بدیع و تاثیرگذار بود و وجه دیگری از دیپلماسی ایران و نگاه به موضوعات جهانی و همچنین نگاه ایران اسلامی را به روند تحولات و تاثیرات آن در آینده و نسل های دیگر بشری نشان می‌دهد.

سفارتخانه ها را در خصوص نامه رهبری مأمور کرده ایم 

وی گفت: وزارت امور خارجه در جایگاه خود به عنوان یک وظیفه اساسی در کمک به انتشار این نامه، اقداماتی که برای معرفی دیدگاهها باید صورت می‌گرفت را در دستور کار قرار دارد. سفارتخانه ها را مامور کرده ایم که موضوع را دنبال کنند و در تماس با حوزه های مختلف، امکان برگزاری میزگرد و سمینارها با استفاده از فضایی که به وجود آمده برای روشنگری دیدگاههای جهان اسلام نسبت به مسائل مهم جامعه بشری و مسائلی که تاثیرات بسیاری در صلح و امنیت و همزیستی مسالمت آمیز ملت ها و پیروان ادیان مختلف دارد، فراهم کنیم.

سخنگوی وزارت امور خارجه ضمن تبریک سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، یاد و خاطره امام راحل و همه شهدا را گرامی داشت و بیان کرد: فکر می کنم هر سال بیش از سال قبل مردم نسبت به انقلاب اسلامی و تاثیرات آن در جهان آگاه می شوند و امیدوار هستیم در ۲۲ بهمن امسال نیز حضور باشکوه مردم، صحنه باعظمت دیگری را در حضور مردم رقم بزند و بتواند پیام بسیار خوب و باشکوهی را به جهانیان و ملت‌های مسلمان منتقل کند.

تلاش می کنیم نمایندگان را نسبت به پیشرفت مذاکرات قانع کنیم 

افخم در پاسخ به سئوالی درباره طرح غنی سازی که در مجلس مطرح شده و اینکه وزیر امور خارجه اعلام کرده که ایران تحریم های کنگره آمریکا را بی پاسخ نمی گذارد، آیا همان اندازه که بین کاخ سفید و کنگره شاهد تنش ها و تعامل‌هایی هستیم چنین اتفاقی بین وزارت امور خارجه و مجلس در ایران نیز رخ داده است؟ گفت: ما نیز گفتگوهای فشرده و جلسات متعدد و تبادل نظر با مجلس محترم داریم. این اقدام از ابتدای مذاکرات صورت گرفته که هم به دلیل جایگاه مجلس، هم ظرفیتی که وجود دارد و هم نقدها و سئوالات متعددی که دوستان نسبت به محتوا و روندها دارند، بوده است.

وی بیان کرد: طی ۱۰ روز گذشته نیز هیات مذاکره کننده جلسات موردی با برخی از افراد داشته اند و جلسات کاری نیز برگزار کرده اند و ما تلاش داریم تا بتوانیم نسبت به پیشرفت مذاکرات و روند جاری، نمایندگان محترم را قانع کنیم و آن بخش از اطلاع رسانی که نمایندگان مجلس باید از آن مطلع باشند در اختیارشان قرار دهیم.

همه طرف ها در یمن به موافقتامه صلح پایبند باشند 

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سئوال دیگری در این باره که آیا در تحولات یمن، تهران با صنعا تماسی برای کمک به حل بحران داشته است، گفت: تحولات یمن را دنبال می کنیم و کاملا مراقب روندها هستیم و با حساسیت موضوع را دنبال می کنیم. البته مواضع را اعلام کردیم و خواهان پایبندی همه طرف ها به موافقتنامه صلح هستیم.

افخم ادامه داد: ما معتقدیم چنانچه موافقتنامه اجرا شود راهی برای خروج بحران جاری است و خواهان آن هستیم که همه طرف ها نسبت به موافقتنامه و توافقات به عمل آمده پایبند باشند و در آن صورت روند سیاسی می تواند به ملت یمن کمک کند و آمادگی گروه های مختلف برای این کار بسیار ضروری است و امیدوار هستیم که همه طرف ها برای کمک به اجرای کامل و هر چه بهتر موافقتنامه گام بردارند.

مذاکرات استانبول یک روزه است 

وی در پاسخ به سئوال دیگری درباره وعده وزیر امور خارجه برای دستیابی به توافق نهایی تا تاریخ پیروزی انقلاب و همچنین مذاکرات آتی، بیان کرد: فردا معاونان وزیر امور خارجه کشورمان در استانبول با معاونان سه کشور اروپایی مذاکراتی را خواهند داشت که این مذاکرات یکروزه خواهد بود که شامل یک مذاکرات جمعی است و احتمال دارد دیدارهای جداگانه با معاونان وزرا در استانبول صورت گیرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران و جناب آقای دکتر ظریف تاکید داشته اند که ما تمایل داریم هر چه سریعتر به تفاهم برسیم و اینکه از هر فرصتی برای گفتگو و پیشرفت مذاکرات و کمک به روند جاری استفاده می کنیم و این بخش از کار طی یک ماه گذشته صورت گرفته و ما از هر فرصتی برای بررسی روندها و اینکه راه حل‌هایی برای موضوعات سخت‌تر که فاصله بین طرفین وجود دارد، پیدا شود.

طرف های مذاکراتی به پیشنهادات ایران توجه کنند

افخم ادامه داد: گروه های کارشناسی کاملا فعال هستند. تیم مذاکره کننده ایران ابتکارات و پیشنهاداتی را نیز برای خروج از بخش هایی که مذاکرات در آن نقاط دارای مشکل است مطرح کردند. طرف های مذاکراتی باید بیشتر به این نکات ارائه شده و پیشنهادات تیم ایرانی توجه کنند و در مجموع در مسیری هستیم که امیدواریم با گفتگوهای بیشتر و کار کارشناسی امکان تفاهم سیاسی حاصل شود و به سمت حل و فصل موضوع حرکت کنیم. گرچه مذاکرات بسیار پیچیده، سخت و حساس است و فاصله بین طرف ها اندکی کم شده اما همچنان نیازمند گفتگو و مذاکره است .

وی افزود: همان طور که دیروز نیز آقای ظریف مطرح کردند چارچوب اصلی تنظیم شده و اکنون گفتگوها وارد بخش های جزئی و فنی شده است که لازم است که طرف ها با حسن نیت بیشتر و اراده محکم تری در مذاکرات حاضر شوند و کمک کنند که در آن بخش از جزئیات نیز موضوعات حل و فصل شود.

توضیح درباره سفر محمود عباس 

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به این سئوال که آیا محمود عباس قرار است به ایران سفر کند و در سفر وی در چه موضوعاتی بحث خواهد شد، گفت: ما هم این خبر را دیده ایم اما هنوز چیز بیشتری از جزئیات این خبر در اختیار نداریم.

تأکید بر لزوم روابط ایران و عربستان 

افخم در پاسخ به این سئوال که آیا تغییر پادشاه عربستان در روابط ایران و عربستان، تغییری ایجاد خواهد کرد، اظهار داشت: شاهد سفر آقای ظریف برای تسلیت به مقامات سعودی بوده ایم. جمهوری اسلامی ایران کماکان خواهان روابط بسیار خوب با همسایگان خود است و این روابط علاوه بر آنکه دارای اهمیت دوجانبه است می‌تواند کمک کند که ظرفیت های بیشتری برای توسعه روابط ایجاد شود. همچنین روابط بین ایران و عربستان برای کمک به حل مسائل منطقه و یاری بیشتر برای حل موضوعات بسیار ضروری است.

وی گفت: در هر حال این تمایل و خواست جمهوری اسلامی ایران بسیار جدی است و امیدواریم که هم عربستان و هم همه همسایگان ما در این مسیر فعال تر حرکت کنند.

سردار الله دادی در مأموریت مستشاری به شهادت رسید 

سخنگوی وزارت امور خارجه در این باره که امیر عبداللهیان درباره شهادت الله دادی گفته است که رژیم صهیونیستی وارد خطوط قرمز ایران شده و اینکه آیا این موضوع می تواند حل و فصل مسائل سیاسی لبنان را به تاخیر بیندازد و در این باره تاثیرگذار باشد، بیان کرد: ما اعلام کرده ایم که از ظرفیت های سیاسی خود در مجامع بین المللی در خصوص این موضوع استفاده می کنیم. آقای الله دادی در یک ماموریت مستشاری حضور داشتند و رژیم صهیونیستی در یک عملیات تروریستی چنین مساله ای را بوجود آورد و موجب شهادت مبارزان مقاومت اسلامی شد.

افخم با بیان اینکه از طریق مجاری دیپلماتیک این امر را پیگیری می کنیم، تصریح کرد: دنیا باید متوجه شود که تهدیدات واقعی کجا است. امروز جهان با افراطی گری، تروریسم و تروریسم دولتی مواجه است و تهدید واقعی را باید همه کشورها بشناسند و برای کمک به ایجاد امنیت در یک مسیر درست حرکت کنند. ما از مجامع بین المللی، راههای دیپلماتیک و مجاری سیاسی موضوع را دنبال می کنیم.

واکنش به اظهارات پادشاه عربستان درباره برنامه هسته ای ایران 

افخم در پاسخ به سئوال دیگری درباره اولین اظهارنظر پادشاه عربستان درباره موضوع هسته ای ایران در گفتگو با رئیس جمهور آمریکا مبنی بر نگرانی از سلاح هسته ای ایران بیان کرد: جمهوری اسلامی ایران در دکترین دفاعی خود بحث سلاح هسته ای را ندارد و موضوع فعالیت های هسته ای ما کاملا صلح آمیز و برنامه ما بر همین اساس است.

وی ادامه داد: پیشرفت و توسعه جمهوری اسلامی ایران با استفاده از فناوری هسته ای مدنظر است و این موضوع و اظهارنظرها باید به سمت واقعیت های منطقه و واقعیت های جمهوری اسلامی ایران پیش برود و فکر می کنم شاید کدها نیز کامل نقض نشده و در خبر تنها بخشی از صحبت ها مطرح شده است. ممکن است نقل قول کامل نبوده باشد؛ در عین حال خواهان توسعه و پیشرفت مناسبات، همکاری‌های منطقه ای و همکاری هر چه بیشتر کشورهای منطقه برای کمک به صلح و امنیت هستیم و فناوری صلح آمیز هسته ای ایران و هرگونه توافق کمک کننده به صلح، ثبات و امنیت هر چه بیشتر منطقه در سطوح دیگر است و هیچ کس از توافق هسته ای ایران ضرر نخواهد کرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه تصریح کرد: امیدوارم همه کشورها به سمت واقع بینی و واقع نگری حرکت کنند.

سفر پوتین در دستور کار / درباره حل مسئله اس ۳۰۰ تفاهم کردیم 

افخم در پاسخ به سئوال دیگری درباره مصاحبه سفیر ایران در روسیه و اظهارامیدواری برای سفر پوتین به ایران در سال ۲۰۱۵ و همچنین سفر وزیر دفاع روسیه به تهران و اعلام حل مسئله اس ۳۰۰ بیان کرد: ایران و روسیه دو کشور همسایه هستند که در موضوعات مختلف در حوزه های گوناگون فعال هستند و روابط دوجانبه بین دو کشور برقرار است و درصدد هستیم این روابط را به سطوح عالی رسانده و از همه ظرفیت ها استفاده کنیم.

وی ادامه داد: بر این اساس هم شاهد تبادل هیات های سیاسی، اقتصادی و تجاری در حوزه های مختلف هستیم. اینکه تهران و مسکو بتوانند نقش خوبی را در منطقه ایفا کنند و علاوه بر موضوعات دوجانبه در سطح بین المللی و منطقه ای نیز حضور فعالی داشته باشند، موضوع مورد توجه و خواست دو کشور است، در عین حال شاهد ارتقای سطح تبادلات و مناسبات نیز هستیم و سطوح عالی هیات ها مبادله شده و رفت و آمدها و تماس ها و مشورت ها بین دو کشور برقرار است.

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: امیدوار هستیم سفر آقای پوتین در زمان مناسب خود انجام شود. سفر روسای کشورها وزن و ظرفیت جدیدی را برای روابط دوجانبه برقرار می کند و نشانه پیشرفت و سرعت روابط است. زمان دقیق این سفر هنوز مشخص نیست، امیدواریم در زمان مناسب خود انجام شود که البته مقدمات بسیاری را می طلبد که بتواند شتاب بهتر و حرکت عملی جدید در روابط جدید ایجاد شود.

افخم ادامه داد: در حوزه اس ۳۰۰ نیز توافقاتی شده است که کمک می کند راه حلی برای این موضوع پیدا شود، لذا به دست آوردن راه حل برای حل موضوع سامانه اس ۳۰۰ در دستور کار طرفین قرار دارد.

وی درباره موضع ایران در قبال ادامه حملات رژیم صهیونیستی به منطقه قنیطره در سوریه اظهار داشت: در این‌باره اخبار ضد و نقیضی وجود داشته است که ما در انتظار اخبار جدیدتری هستیم و چنانچه تجاوز به خاک سوریه صورت گیرد، این تجاوزات کاملا محکوم است و چون در این منطقه تروریست ها نیز فعال هستند باید با هوشیاری نسبت به اخبار و اتفاقات آن منطقه توجه ویژه شود.

ابزار تحریم کارآمدی خود را از دست داده است

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره اظهارات سناتور آمریکایی مبنی بر اینکه توافق ایران و ۱+۵ باید شامل تعهدات ایران فراتر از پروتکل الحاقی باشد، خاطرنشان کرد: این موضوعات در داخل آمریکا مطرح است. ما پیش از این نیز اعلام کرده ایم که علاوه بر اینکه این موضوع داخلی آمریکا است، در عین حال ابزار تحریم کارآمدی خود را از دست داده است و امیدوار هستیم واقع بینانه و متناسب با آثار و نتایج عملی که این سیاست اشتباه داشته، به موضوعات توجه شود.

افخم افزود: طرح این موضوع در مباحث داخلی آنها است که همچنان مطرح می شود. اینکه آیا این طرح تصویب شود و واکنش دولت آمریکا چه باشد، مجموعه مسائلی است که در چنین اقداماتی مورد توجه قرار می گیرد. ما نیز اخبار را دنبال می کنیم و این اظهارنظرها و تحرکاتی که وجود دارد را مورد توجه داریم اما در عین حال یک روند وجود دارد که در زمان مقتضی نسبت به این روند جمع بندی داشته و موضع گیری کنیم.

منافع ملی در اولویت توافقات وزارت خارجه 

وی در پاسخ به سئوال دیگری درباره توافق امنیتی و دفاعی ایران و روسیه و تاثیر آن در استقلال ایران و همچنین مذاکرات هسته ای، بیان کرد: بحث منافع ایران در هر قرارداد و تعامل دوجانبه ای، یکی از موضوعات حساس و مورد توجه است و حتما در همه گفتگوها و تفاهمات و قراردادها و هر گونه توافقی، توجه به منافع جمهوری اسلامی ایران و امنیت ما از خطوط اصلی است و نباید در این باره هیچ تردیدی وجود داشته باشد که احیانا گفتگو و یا تفاهمی صورت گیرد که به چنین موضوعاتی تسری پیدا کند.

سخنگوی وزارت امور خارجه ادامه داد: مسئولان جمهوری اسلامی ایران با حساسیت موضوع را مورد توجه دارند. در مذاکره و کار کارشناسی اولین خط قرمز، حفظ منافع است و منافع هر چه بیشتر، هنری است که کارشناسان و مذاکره کنندگان می توانند به دست آورند و معمولا این یک امر بدیهی است و متناسب با ظرفیت کشورها به ویژه در حوزه ایران و روسیه که یک کشور همسایه بزرگ است، این همکاری ها مکمل یکدیگر است، در عین حال در برخی موضوعات منطقه ای و بین المللی نیز اشتراک نظر داریم و نسبت به کارگیری این ظرفیت و حل و فصل بحران ها و حضور فعال تر در جوامع بین المللی این تفاهمات کمک می کند که دیدگاههای دو کشور در حوزه های دیگر نیز به هم نزدیک شود.

طرح مجلس به تیم مذاکره کننده کمک می کند

افخم در پاسخ به سئوال دیگری درباره اینکه آیا طرح کمیته هسته ای مجلس به دیپلمات های مذاکره کننده در روند مذاکرات هسته ای کمک می کند، بیان کرد: مجلس ظرفیت و جایگاه خاص خود را دارد و نمایندگان محترم مجلس نیز نسبت به موضوع مذاکرات، روند و محتوای آن دیدگاههایی را دارند که مطرح می کنند و علاقه مندی به مشارکت و حضور فعال و تاثیرگذاری در این روند برای تامین منافع کشور قابل درک است و فکر می کنیم در مجموع به مجموعه توان جمهوری اسلامی ایران لطمه ای نمی زند و حتی کمک کننده آن است.

وی ادامه داد: اینکه مجلس محترم طرحی را در دست دارد و در جایگاه مجلس چنین بحث هایی مطرح می شود، طبیعی است و انتظار می رود مجلس نقش خود را در تامین حداکثری منافع کشور ایفا کند. اما اینکه کمک ها تا چه میزان است باید گفت که جنس کار تیم مذاکره کننده متفاوت است و در بحث ها با حساسیت موضوع را دنبال می کنند و آنها نیز تلاش دارند که در مذاکرات منافع حداکثری را دنبال کنند.

سخنگوی وزارت امور خارجه اظهار داشت: اینکه تا چه اندازه می توانند مکمل یکدیگر باشند باید در فرآیند نهایی ارزیابی کرد. من فکر می کنم این دو در تضاد با یکدیگر نیست و هر کدام تلاش می کنند در جهت ایفای نقش خود تلاش کنند و امیدواریم چنین روندی به مسیر مذاکرات آسیب نرساند. البته این شائبه ای که وجود دارد که این دو همراه و مکمل هم باشند نیز وجود ندارد چرا که شدیدترین انتقادها را از سوی مجلس داشته ایم، هر چند که در تعامل و گفتگو و پذیرش نقدها هستیم و در توجیه و اقناع و آگاه سازی بیشتر کار می کنیم و امیدواریم که تعامل با مجلس کمک کند که در مجموع از تمام ظرفیت‌ها برای تامین منافع ملت استفاده کنیم.

ابراز تأسف از کشته شدن تبعه ژاپنی 

افخم درباره کشته شدن تبعه ژاپنی از سوی داعش، اظهار داشت: با ملت و دولت ژاپن برای این حادثه بسیار فجیع که اتفاق افتاد ابراز همدردی می کنیم و این اقدام تروریستی را محکوم کرده و معتقدیم گروه های تروریستی با بی رحمی تمام اقدامی را انجام دادند که به هیچ وجه قابل قبول نیست و افکار همه مردم نسبت به این کشتار فجیع جریحه دار شده است و امیدواریم یک اقدام جدی در مورد اقدامات تروریستی صورت گیرد و در مورد این تبعه ژاپنی نیز بتوانند کمک کنند که به سلامت به کشورش باز گردد.

تنظیم چارچوب به مفهوم نگارش متن نیست 

خبرنگاری از سخنگوی وزارت امور خارجه در این باره که اظهارنظرها مبنی بر رسیدن به چارچوب توافق که از سوی وزیر امور خارجه و شخص شما مطرح شده به معنای دستیابی به توافق سیاسی است، سئوال کرد که افخم پاسخ داد: اینکه گفته می شود چارچوب تنظیم شده به این مفهوم نیست که متن نوشته شده است، منظور بحث هایی است که به عنوان پایه های مذاکراتی و اصول اصلی مطرح است و اینکه این اصول اصلی برای طرف ها روشن است که به صورت تکمیلی می توان این طور عنوان کرد که اکنون بحث غنی سازی ایران پذیرفته شده و هیچ سایت هسته ای ایران بسته نخواهد شد و اینکه تحریم ها باید برداشته شود مورد توافق است. این نکات چارچوب‌هایی است که در مورد آن توافق شده و در حقیقت در مورد اصول کلی که مذاکرات به دنبال آن بود، اکنون بحثی وجود ندارد.

سخنگوی وزارت امور خارجه تاکید کرد: مسئله اصلی اکنون جزئیات و نحوه اجرا است که در مورد هر کدام از این بخش ها وجود دارد. آن جزئیات بسیار فنی و حساس است و مذاکرات کارشناسی در هر کدام از این موارد جلسات متمادی برگزار می کند و کارشناسان پیشنهاداتی را مطرح می کنند و ساعت ها درباره آن گفتگو می کنند که ممکن است در آن جلسه به توافق برسند و یا به جلسه دیگری موکول شود؛ لذا صحبت و مذاکرات بر سر جزئیات برای چگونگی اجرای چارچوب ها و اصول است.

مذاکرات به مرحله حساسی رسیده است 

افخم با اشاره به اینکه مذاکرات به مرحله حساسی رسیده است، بیان کرد: برخی کشورها تحلیلی داشتند مبنی بر اینکه چند ماه بیشتر تا توافق باقی نمانده است اما گام های آخر تعیین کننده و مهم است و ما اکنون در مرحله حساسی از مذاکرات هستیم و بحث ها بسیار جزئی و ریز توسط گروه ها دنبال می شود و شاید یکی از علت هایی که تقریبا شاهدیم از هر فرصتی برای گفتگو استفاده می شود، همین امر است. این گفتگوها هم در قالب ۱+۵ و هم در قالب کشورهای مختلف صورت می گیرد. مذاکرات فردا در استانبول با یک گروه اروپایی خواهد بود اما در عین حال آقای عراقچی گفتگوهای تلفنی و مذاکراتی با همتای روسی خود داشته اند. باید طرفین به نکاتی برسند که به عنوان تفاهم اعلام شود.

واکنش به اظهارات صالحی درباره توافق / اطلاع رسانی در مسیر کمک به مذاکرات باشد 

افخم درباره اظهارات رئیس سازمان انرژی اتمی در این باره که در وین طرفین به توافق دست یافته بودند، گفت: تلاش تیم مذاکره کننده این بوده است که خیلی از بخش هایی که هنوز موضوع مذاکرات است به حوزه خبر وارد نکنند چرا که ممکن است کوچکترین موضوع به روند و شرایط مذاکرات لطمه بزند لذا ممکن است بخش هایی را به برخی مسئولان اطلاع دهیم و آنها اظهارنظرهایی کنند. نمی خواهیم رد یا تایید کنیم ولی الزاما دانستن موضوعات به معنی خبری کردن آن نیست و باید نسبت به این امر توجه بیشتری شود. فکر می کنیم اطلاع رسانی باید حساب شده و در مسیر کمک به مذاکرات باشد.

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سئوال دیگری در این باره که کنگره آمریکا بدون هماهنگی دولت از نتانیاهو برای سخنرانی در کنگره دعوت کرده که با مخالفت ها در آمریکا مواجه شده و موضع ایران در قبال این اقدام، بیان کرد: این مسئله در چارچوب سفرها و برنامه های داخلی آمریکاست و اینکه ما بخواهیم در کار کنگره و مخالفت ها و انتقاداتی که مطرح می شود اظهارنظر کنیم، مرسوم نیست.

وی افزود: ما نیز اخبار را دنبال کردیم و کنش ها و واکنش ها را داشتیم و شاید در یک جمله بتوانیم بگوییم که رژیم صهیونیستی از ابتدای این مذاکرات برای تخریب روند از هیچ اقدامی فروگذار نبوده و در حوزه های مختلف از همه ابزارها و حربه های خود استفاده کرده است.

وارد جزئیات مذاکره نمی شویم 

افخم در پاسخ به سئوال دیگری درباره نوسازی رآکتور اراک که در مصاحبه ای مطرح شده بود، بیان کرد: جزئیات مذاکرات از موضوعاتی است که وارد آن نمی شویم. این مسئله از موضوعاتی است که روی آن صحبت می شود، مذاکرات ادامه دارد و تا قبل از اینکه توافق نهایی صورت نگیرد، نمی توان درباره چگونگی آن اظهارنظر کرد.

وی درباره سالگرد انقلاب مصر و قتل عده ای از مردم، بیان کرد: ما نیز نسبت به مسائلی که اخیرا در مصر پیش آمده شدیدا نگران هستیم، کشته شدن انسان های بیگناه و کسانی که در سالگرد پیروزی انقلاب مصر حضور داشتند، محکوم می کنیم و امیدواریم با سعه صدر، گفتگو و راه های مسالمت آمیز همه دیدگاهها بتوانند نظرات خود را مطرح کنند.

افخم اضافه کرد: مصر کشور بزرگی است و دارای قدمت تاریخی و ظرفیت های بسیار خوب در حوزه تعامل میان جمعیت ها، گروه ها، شخصیت ها و احزاب سیاسی است و ما امیدوار هستیم این کشور در جهان اسلام بتواند به همان خوبی حفظ شود و ادامه پیدا کند.

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره پیام مقام معظم رهبری به جوانان غربی و اقدامات وزارت امور خارجه در این باره بیان کرد: این پیام هم مهم، هم بدیع و ابتکاری است و هم اینکه روش و شیوه ای که برای انتقال آن انتخاب شد به دلیل جنس مخاطبان که جوانان هستند، بسیار مناسب بود.

افخم تاکید کرد: این اقدام ابتکاری نیازمند آن است که با ابتکاراتی در حوزه های مختلف مورد تداوم قرار گیرد. ما در صدد هستیم که سفارتخانه ها بتوانند با اقدامات ابتکاری نسبت به بازنشر پیام و کمک به تاثیرگذاری بیشتر آن فعالیت کنند. در هر حال حوزه مخاطبان یک حوزه غیررسمی  بود که مقام معظم رهبری نیز خود تاکید داشتند جوانان را مورد خطاب قرار داده اند و کار در حوزه جوانان نیازمند ابتکارات خاص خود است.

سخنگوی وزارت امورخارجه افزود: در عین حال ما به عنوان وزارت خارجه و نمایندگی‌هایمان در اقصی نقاط جهان، امیدوار هستیم بتوانیم کمک کنیم تا از این پیام به خوبی برای انتقال به مخاطبان استفاده شود و محتوای اصلی پیام که روشنگری و توجه به اندیشه و اصالت دیدگاههای اسلامی است هر چه بهتر به مخاطبان برسد.

وی در پاسخ به سئوال دیگری در این باره که سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا موضوع دریافت پیام در خصوص سردار الله دادی را تکذیب کرده است، گفت: سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گفته است که این پیام را ندیده، یعنی ایشان اطلاع نداشته است اما این پیام به مسئول حافظ منافع ملی آمریکا در تهران اعلام شده و ما نگرانی خود را نسبت به موضوعات منطقه ابراز کردیم و تلاش های خود را برای انتشار دیدگاهها و افشاگری تهدیدات جاری در منطقه ادامه می دهیم.

افخم تاکید کرد: تروریسم را محکوم می کنیم و تهدیدات تروریستی، تکفیری و تروریسم دولتی را محکوم می کنیم و باید شاهد باشیم که همه کمک کنند تهدیدات در منطقه برچیده شود که تهدید واقعی امروز، تهدید تروریسم تکفیری و رژیم صهیونیستی است.

سفر به مسکو به منظور گفتگوهای سوری فعلا در دستور کار نیست 

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره نشست مسکو در سوریه و اینکه سفری از طرف وزارت امور خارجه به مسکو در این باره صورت خواهد گرفت، بیان کرد: یک دوره از گفتگوهای معارضین در سوریه تمام شده و ما نیز خبرها را دنبال کرده ایم. ما از هر چارچوبی که یک راه حل سیاسی برای بحران سوریه حاصل کند، حمایت می کنیم.

وی تاکید کرد: در هر گفتگو و راه حل سیاسی تنها راه برای خروج از بحران سوریه، راه حل سیاسی است. تحرک و گفتگوهایی که در روسیه شاهد آن هستیم در قالب چنین بخشی قابل تعریف است و همه گام هایی که کمک کند خواست مردم سوریه تحقق پیدا کند وجود دارد.

افخم تاکید کرد: در دورهای بعدی باید تداوم این گفتگوها را داشته باشیم. سفری به صورت فوری به روسیه در دستور کار نداریم اما آقای امیرعبداللهیان نیز گفتگویی را با همتای خود داشتند که نشان دهنده تداوم گفتگوها و مذاکرات دو کشور در مورد سوریه و سایر بحران های منطقه ای است.

تعامل در سیاست خارجی نیازمند رفت و آمد است  

خبرنگاری خطاب به سخنگوی وزارت امور خارجه، گفت که از ابتدای دولت یازدهم شاهد موضع گیری های غربی به ویژه در خاک ایران برخلاف منافع جمهوری اسلامی بودیم که آخرین آن مربوط به اظهارات نایب رئیس مجلس آلمان بوده است، ما دلیل این امر را انفعال وزارت امور خارجه می دانیم، نظر شما چیست؟ افخم پاسخ داد: با کمال احترام ارزیابی ما با شما کاملا متفاوت است. ما دیدگاه دیگری داریم، سیاست خارجی ما طی یک سال و نیم گذشته فعال و مبتنی بر تعامل و گفتگو و با تاکید بر تکریم ملت ایران بوده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه ادامه داد: گفتگو و تعامل نیازمند رفت و آمد است و رفت و آمد نیز در حوزه های مختلف صورت می گیرد. هیات های سیاسی رسمی و وزرای خارجه از کشورهای مختلف به ایران سفر می کنند. دیپلماسی پارلمانی نیز یکی از ظرفیت های کشور است و در تمام حوزه ها در اروپا و کشورهای منطقه این تعامل صورت می گیرد.

افخم گفت: بحث انفعال و تفسیر دوستان از سیاست متفاوت است. در عین حال حساسیت ها نسبت به حفظ عزت جمهوری اسلامی ایران با دقت و توجه بسیار زیادی وجود دارد. اینکه موضوعی نادیده گرفته شود تفسیر شما است و به هیچ وجه چنین چیزی وجود ندارد.

مسئولان ایرانی به مقام آلمانی پاسخ داده اند

وی گفت: درباره صحبت های نایب رئیس مجلس آلمان نیز در حال بررسی هستیم. در عین حال در گزارش‌هایی که از مذاکرات مختلف ایشان در ایران داشته ایم، مسئولان ایرانی نیز دیدگاههای خود را خیلی صریح مطرح کرده اند و در مقابل صحبت‌های این مقام آلمانی، پاسخ هایی نیازمند این جنس گفتگوها مطرح شده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه بیان کرد: در هر حال پارلمان‌ها در معرض تماس های بسیار مختلفی هستند . معاندین جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور فعالیت‌های زیادی دارند و با نمایندگان مجالس در کشورهای مختلف رفت و آمد دارند و پمپاژهای خبری و تبلیغات خود را دارند. یکی از راه‌هایی که کمک می کند این دیدگاهها خنثی شود و طرف های غربی در معرض واقعیات جمهوری اسلامی ایران قرار گیرند، انجام سفرها است.

افخم گفت: اگر این سفرها، گفتگوهای مستقیم، انتقادها و تبادلات صورت بگیرد، چهره و وضعیت واقعی جمهوری اسلامی ایران برای خیلی از کشورها روشن می شود.  من فکر نمی کنم مجلس محترم خواهان این باشد که تماس ها قطع شده و وجود نداشته باشد.

مجلس خواهان رفت و آمد هیأت های خارجی است 

وی ادامه داد: گروه خیلی کم و تعداد اندکی در مجلس نسبت به این موضوع عکس العمل نشان داده اند وگرنه ظرفیت مجلس با توجه به نظرات ریاست محترم مجلس و کمیسیون ها بر این است که گفتگوها ادامه پیدا کند و ما کاملا آماده هستیم که در این ارتباطات پاسخگو باشیم و در سفری که هیات خارجی به ایران دارد بتوانیم فضای واقعی در جمهوری اسلامی ایران را مطرح کنیم.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی کشورمان بیان کرد: ما به عنوان وزارت خارجه کاملا مراقب چارچوب ها هستیم، مذاکرات، محتوای آن و ابعاد سفر را بررسی می کنیم و چنانچه چیزی ناقض حاکمیت و اصل مداخله باشد مطمئن باشید که به وظیفه خود عمل خواهیم کرد. وزارت امور خارجه همواره هم تراز همه ارگان ها و مسئولان کشور نسبت به حفظ عزت و موضوع مداخله، توجه جدی داشته که این امر هیچ استثنایی هم نداشته است.

وی تاکید کرد: در همه کشورها، مبادلات و گفتگوهایی که وجود داشته مورد حساسیت ما بوده است، در عین حال قطع رابطه و عدم تماس، گروه های دیگر را در معرض تماس ها و اطلاعات دیگری قرار می دهد که در صورت تماس با مسئولان کشور و بیان نقدها، این مسئله حل می شود. کما اینکه هیات های ایرانی در سفر به کشورهای دیگر نقدهایی را مطرح و از شرایط مختلف انتقاد می کنند و پاسخ ها را دریافت می کنند.

افخم اضافه کرد: جنس این جور مبادلات پارلمانی است و مسئولان و نمایندگان پارلمان ها و گروه های دوستی کمک می کنند که ظرفیت روابط به کار گرفته شود و دیدگاه‌ها مبادله شود.

نتانیاهو مدت طولانی است که آشفته است 

وی در این باره که نتانیاهو اعلام کرده در چند هفته آینده توافق نهایی بین ایران و ۱+۵ حاصل می شود، آیا تحول خاصی اتفاق افتاده که وی را نگران کرده است، بیان کرد: به نظر می آید آقای نتانیاهو مدت طولانی است که آشفته است. از زمانی که مذاکرات شروع شد و جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد که مصمم است مسئله هسته ای و این بحران غیرضروری و ساختگی و جعلی پایان دهد، ایشان آشفته شد؛ چرا که یکی از دستاویزهای وی برای تبلیغات منفی بر علیه ایران در حال از دست رفتن است و آشفتگی ایشان کاملا قابل درک است.

افخم ادامه داد: در عین حال در بحث هسته ای، فضای مذاکرات آن چیزی است که مسئول تیم مذاکره کننده اعلام کرده، ما در اصول به توافق رسیده ایم، جزئیات در بحثها ادامه دارد. نیازمند اراده سیاسی است تا بخشی از جزئیات و موضوعاتی که باقی مانده حل و فصل شود. امیدواریم طرف های مقابل اراده سیاسی لازم را از خود نشان دهند در این صورت حتما جزئیات نیز حل و فصل می شود.

وی درباره پیام ایران به آمریکا در خصوص شهادت سردار الله دادی و اینکه آیا در مذاکرات نیز در موضوعات دیگر گفتگو می شود، گفت: در مذاکرات هسته ای تنها بحث هسته ای مورد مذاکره است و پیرامون هیچ موضوع دیگری مذاکره نمی شود. ممکن است درباره اخبار و تحولات گفتگویی صورت گیرد اما این مذاکره نیست و مذاکرات صرفا در چارچوب مسئله هسته ای است.

واکنش به انتقادات درباره پیاده روی / مذاکرات چند دقیقه ای از حالت نشسته به ایستاده تبدیل شد 

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان درباره انتقادات به قدم زدن وزرای امور خارجه ایران و آمریکا در ژنو، گفت: موضوعات مذاکرات هسته ای، محتوایی، پیچیده، سنگین و حساس است و فکر می کنم پرداختن به یک موضوع شکلی از اهمیت چندانی برخوردار نیست. آقای دکتر ظریف خودشان به روشنی و سادگی گفتند که مسئله چه بوده است.

افخم ادامه داد: من فکر می کنم نباید خیلی تلاش کرد که این موضوع ساده را پیچیده کرده و ابعاد مختلف به آن بدهیم. زمانی که مذاکرات چندین ساعت پیاپی ادامه پیدا می کند و دو وزیر در زمان محدودی که در اختیار دارند می خواهند از همه زمان ها استفاده کنند ممکن است بعد از سه ساعت مذاکره، ۱۰ تا ۱۵ دقیقه از اتاق محل مذاکرات خارج شده و شکل نشسته مذاکرات به ایستاده تغییر پیدا کند. حساسیت باید نسبت به فضای مذاکرات باشد در عین حال وزیر خارجه ما ناچار شد بگوید هتلی که در ژنو بوده ایم حیاط نداشت و ما به محض خروج از سالن، در پیاده رو بودیم.

سخنگوی وزارت خارجه گفت: در عرف دیپلماتی محتوای مذاکره بسیار مهم تر از بحث های شکلی است. باید اجازه دهیم مفاد مذاکرات در فضای حاکم شکل بگیرد و تلاشی که تیم مذاکره کننده با استفاده از فرصت مذاکراتی در ساعت های متمادی انجام می دهد به نتیجه برسد و درگیر بحث هایی که اهمیت چندانی ندارد، نشوند. البته این مباحث در حوزه خبری جذابیت خود را دارد ولی نباید بیش از ظرفیت آن پرداخته شود و از متن به حاشیه حرکت کنیم.

کد خبر 2476988

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 4 =