بزرگان هنر ایران به میدان می‌آیند/ نقاشی‌هایی با سرشت مذهبی

تعدادی از گالری های تهران از جمله آریا، آب/انبار، سیحون و عقیلی این هفته پذیرای نمایشگاه هایی از بزرگان هنر نقاشی و مجسمه سازی ایران هستند که نباید فرصت دیدن این آثار را از دست داد.

به گزارش خبرنگار مهر، جمعه این هفته 10 بهمن ماه، گالری های تهران پذیرای نمایشگاه های تازه ای هستند و مجموعه ای از آنها نیز آثار هنرمندان پیشکسوت و بزرگان هنر ایران را میزبانی می کنند،   آسمان تهران نیز روی خوش خود را به مردم شهر نشان داده و شب گذشته باران رحمت بر سر و روی شهر بارید و اکنون فرصت خوبی برای از خانه بیرون زدن و گالری گردی است که هم جسم و هم جان را تازه می کند.

گالری آریا

نمایشگاهی از آثار سیراک ملکنیان از هنرمندان پیشکسوت نقاشی ایران در گالری آریا برپاست و روز جمعه 10 بهمن ماه نیز مجموعه ای از آثار او در گالری آب/انبار به نمایش گذاشته می شود.

در این نمایشگاه منتخبی از آثار نقاشی این هنرمند پیشرو و شامل مروری بر آثارش در این دو گالری پیش روی مخاطبان قرار می گیرد.

گفته می شود که این هنرمند مقیم کانادا، در افتتاح نمایشگاه آثارش حضور خواهد داشت.

در مقدمه این نمایشگاه به قلم داریوش کیارس آمده است: «پروژه مشترک آب/انبار و گالری آريا، هفت دهه نقاشی‌های ملکنيان را از دهه پنجاه ميلادی تاکنون گردآورده است.

از فضای «گالری آريا» تا فضای مرکز هنرهای تجسمی «آب انبار» مسيری شصت ساله از هنر هنرمندی را می بينيم که به واسطه بيش از نيم قرن توليد، تجسم کامل يک جريان هنری در آغاز قرن ايران معاصراست: طي اين مسير، برخی عناصرنقاشی ايرانی (که القای معنا می کند) حذف شده تا در نهايت به دوره آخر او (دستمال های کاغذی) که می رسيم بدانيم سيراک ملکنيان نقاش خودآگاهی بوده است که طی ساليان با اشراف به جهان انتزاع، به نوعی نيمه آگاهی کشافانه در کار خود رسيده است. اين مجموعه سيرتحول و دستاوردهای نقاشي معاصرايران را در يک برهه‌ تاريخی ياد مي آورد. [...]

خصلت و سرشت اين نوع نقاشی، اگر که «مذهبی» خطاب نگيرد به نوعی الاهيات تعلق دارد. نيم سايه‌ها، وحدت وجودی شده‌اند‌ واتمسفراقليمي (آب وهوايی) همه‌ بوم‌ها وکاغذ‌ها را در برگرفته‌اند. [...]

تمرکز فوق‌العاده برتاش‌های افقی، محدوديت و جلوگيری از پنداشت عمق نمايی، جايگزين «رسم» به جای «طرح اوليه»، تاکيد بر خطوط غيرقابل اتصال و شدت حجم فرم های جغرافيايی، با توناليته‌ عاطفي‌ رنگهای استخوانی، نشانه‌های خاص آثاراين دوره‌ اويند. [...] هرچند نگاه نويسندگان هنردرايران به او-همچون نگاه تاريخ ايران به هنرمندان ارمنی- نگاهی کور بوده ‌است؛ اما با مرور زندگی هنری سيراک ملکنيان از گالری آريا تا فضای گالری آب/ انبار فراموش نمی ‌کنيم که پس ازاو، امکان ورود به قلمرويی که او تعيين کرده است ممنوع خواهد شد.»

نمایشگاه آثار نقاشی سیراک ملکنیان تا 30 بهمن ماه در دو گالری آریا و آب/انبار ادامه دارد.

گالری آریا در خیابان ولیعصر، بالا‌تر از سه راه عباس آباد، کوی زرین، پلاک ۱۰ و گالری آب/ انبار در خیابان انقلاب، دروازه دولت، خیابان خاقانی، کوچه روشن منش، پلاک ۲، تا 30 بهمن ماه پذیرای علاقه مندان به دیدن آثار این هنرمند پیشکسوت هستند.

گالری سیحون

گالری سیحون که عنوان قدیمی ترین گالری تهران را بر پیشانی خود دارد، این هفته پذیرای آثاری از سه نسل مجسمه سازان معاصر ایران است.

این نمایشگاه که روز جمعه 10 بهمن ماه افتتاح می شود، شامل آثاری از عربعلی شروه، مش اسماعيل (توکل اسماعيلی)، مجتبی رمزی، سعيد شهلاپور، بهروز دارش، نسيم ابوالقاسم، محمدحسين عماد، بيژن نعمتی شريف، محمدرضا ذبيح‌الله‌زاده، قدرت‌الله عاقلی، مامک حجازی، مريم کوهستانی، فرناز ربيعی جاه، زيبا پشنگ، محسن فولادپور، رامين اعتمادی ‌بزرگ، فخرالدين کاکاوند، محمدرضا يزدی، مهسا تهرانی، بهداد لاهوتی، رضا قره‌باغی، کورش گلناری، فرهاد ابراهيمی، مرتضی نعمت‌الهی، سيمين اکرامی، پرويز تناولی، ابراهيم معمارزاده، ژازه تباتبايی، آذرشيخ‌ بهاالدین زاده، فاطمه امداديان، فرزانه وزيری تبار، کامران مشکزاد، فرشيد عليمی، پريدخت مشکزاد، سايمون نوشين، گيتی صيف، هوراد گرجی، ايرج زند، آناهيتا قاسمخانی، مهدی سحابی و کامبيز صبری است.

 گالری سیحون درخیابان وزراء، کوچه چهارم، شماره ۱۱ واقع شده است و تا 29 بهمن ماه پذیرای علاقه مندان به بازدید از آثار این نمایشگاه خواهد بود.

گالری اثر

رضا لواسانی هنرمند نقاش و مجسمه ساز، آثار تازه اش را روز جمعه 10 بهمن ماه به گالری اثر می برد.

او در نمایشگاه تازه آثارش چیدمان های پاپیه ماشه را به نمایش می گذارد.

«چیدمان پاپیه ماشه رضا لواسانی، روایتی تغزلی از شکوه و جبروت زندگی و گذر زمان است. این نمایش که حاصل سه سال زندگى هنرمند است، در ادامه نمایش‌های قبلی او، باز نمایاننده باور دائم او به زایش و ادامه چرخه حیات است که به زبان ویژه دیداری اش، طراحی و اجرا شده است.» این مقدمه ای است که برای این نمایشگاه نوشته شده است.

لواسانى علاوه بر مجسمه‌سازی و نقاشی در زمینه تصویرگری و طراحی صحنه تئاتر نیز فعال است و جوایز بسیاری را از رویدادهای داخلی و خارجی از آن خود کرده است.

نمایشگاه آثار پاپیه ماشه لواسانی تا 20 اسفندماه در گالری اثر برپاست.

گالری اثر در خیابان ایرانشهر، خیابان برفروشان، روبروی خانه هنرمندان، شماره ١۶ واقع است.

گالری محسن

نمایشگاهی از آثار عکس به همراه پرفورمنس سیاوش امامی با نام «فراموشی ایرنه» روز جمعه ۱۰ بهمن از ساعت ۱۶ تا ۲۱ در گالری محسن (داربست) برگزار می‌شود.

سیاوش امامی، موسیقیدان و نوازنده گیتار، تجربه‌های خود را در زمینه عکاسی گرد هم آورده و به مدت یک روز در گالری محسن نمایش می‌دهد.

در کنار این نمایشگاه عکس، او پرفورمنسی هم اجرا می‌کند که از دادن اطلاعات درباره این پرفورمنس خودداری کرده و دوست دارد مخاطب در لحظه و بدون هیچ پیش فرضی با این اجرا مواجه شود.

سیاوش امامی در چند سال اخیر همکاری دامنه داری هم با کالین بیس نوازنده گیتار بیس گروه «کمل» داشته است و ماحصل این همکاری در دست تولید است.

سیاوش امامی بنیانگذار گروه «میوت ایجنسی» از اواخر دهه ۱۳۷۰ شمسی شروع به کار در عرصه موسیقی کرد.

نمایشگاه عکس به همراه پرفورمنس سیاوش امامی با نام «فراموشی ایرنه» روز جمعه ۱۰ بهمن از ساعت ۱۶ تا ۲۱ در گالری محسن (داربست) برگزار می‌شود و ساعت دقیق اجرای پرفورمنس امامی  نیز 19 و 30 دقیقه اعلام شده است.

علاقه مندان به دیدن این نمایشگاه عکس و پرفورمنس می‌توانند روز جمعه به گالری محسن واقع در خیابان ظفر، خیابان ناجی، خیابان فرزان، کوچه نوربخش، بلوار مینای شرقی، پلاک۴۲ مراجعه کنند.

گالری پنجره

نمایشگاه انفرادی آثار پیمان پیروی با نمایش ۴۸ اثر خط نقاشی روز جمعه 10 بهمن ماه در این گالری برپا می‌شود. این آثار که با دو تکنیک اکرولیک روی بوم و اکرولیک روی مقوا خلق شده‌اند، در ابعاد کوچک و بزرگ به نمایش گذاشته می‌شود. کوچک‌ترین اثر این نمایشگاه ۲۵ در ۲۵ و بزرگ‌ترین اثر نمایشگاه  ۱۰۰در۱۵۰ است.

پیمان پیروی متولد ۱۳۵۱ است و خوشنویسی را از سال ۶۵ آغاز کرد. وی تا کنون در بیش از ۱۰۰ نمایشگاه گروهی شرکت داشته و ۱۰ نمایشگاه انفرادی برپا کرده است.

همچنین این هنرمند در دو دوره متوالی در سال های ۱۹۹۹ و ۱۹۹۸ در جشنواره البرده امارات که به صورت بین المللی در میان کشورهای اسلامی برگزار می‌شود به عنوان هنرمند برگزیده شناخته شد و از کسب رتبه‌های داخلی وی می‌توان به عنوان برگزیده در دو دوره جشنواره باغ بسم الله و دو دوره جشنواره قلم اشاره کرد.

این نمایشگاه تا ۱۵ بهمن ماه در گالری پنجره دایر است و علاقه مندان می‌توانند ساعت ۱۶ تا ۲۰ هر روز از این نمایشگاه واقع در ظفر، خیابان فرید افشار، انتهای کوچه بابک شرقی، بن بست بابک، پلاک ۲۹، طبقه دوم دیدن کنند.

 گالری طراحان آزاد

نمایشگاه نقاشی‌های زرتشت رحیمی با عنوان «چند روایت از کتاب مقدس» برنامه این هفته گالری طراحان آزاد است که روز جمعه 10 بهمن ماه گشایش خواهد یافت.

در مقدمه این نمایشگاه، نوشته الهام اعتمادی آمده است:  «چند روايت از کتاب مقدس» نمايشگاهي است که در آن نقاش سرعت فاصله گرفتن هنرمندان امروزی از نقاشان گذشته در مقابل منابعی مثل اسطوره مذهب و ماورا را به روشنی نشان مي دهد و بيننده را به باز نگری جزيياتی از چندين و چند تصوير باقی مانده در ذهنش از اين دست سوژه ها فرا می خواند و پس از آن بازی آغاز می شود.

امور ماورايی گاهي در جزييات، مفاهيمی فردي و نسبی است که لزوماً به بحث های با پايان نمی انجامد. ولی گستردگی زبان تصويری در نقاشی های زرتشت رحيمی، از حروف لاتين تا فارسی گرفته تا علايم و نشانه های زندگی امروزی، رنگ های شفاف، ترکيب بندی های اغلب متمرکز و بدون پرسپکتيو، هاله های نور، باغ و بهشت، گياهان مينياتوری، حيوان ها با نمادهای تقدس، همه و همه در کنار عناوين آثار، اين فرصت را به مخاطب می دهد که در جايی کدهای آشنا، شخصی و دلخواه خود را با آنچه می بيند پيدا کند.

از اين منظر روايت رحيمي بر خلاف آنچه از اين دست آثار می شناسيم تحميلی و يک طرفه نيست. مشارکت بازيگوشانه ای با سمبل های آشنا و نا آشنا صورت می گيرد که مجموعه کار را به راحتی پذيرفتنی و دلچسب می کند.»

گالری طراحان آزاد تا 15 بهمن ماه پذیرای علاقه مندان به بازدید از این آثار خواهد بود.

این گالری در میدان گل‌ها، میدان سلماس، جنب پاسارگاد، شماره ۵ واقع است.

گالری عقیلی

مجموعه ای از آثار بزرگان هنر نقاشی ایران به همت انجمن مجموعه‌داران ایران روز جمعه 10 بهمن ماه در این گالری به ‌نمایش گذاشته می‌شود.

در این نمایشگاه آثاری از سهراب سپهری، ژازه تباتبایی، مرتضی ممیز، جلیل رسولی، جلال‌الدین سلطان کاشفی، صادق تبریزی، گیزلا وارگا سینایی، محمد ناصری‌پور، محمدعلی حیدریان، فریده لاشایی، کوروش شیشه‌گران، منوچهر نیازی، علی‌اکبر صنعتی، رحیم نوه‌سی، غلامعلی ذابحی، رسام ارژنگی، ویگن مرادیان، محمدرضا منزه، فرح نوتاش، حسین بختیاری، فرامرز پیلارام، رضا بانگیز، میترا اسپهبد، هاروتیان میانسیان و رعنا فرنود روی دیوار می رود.

علاقه مندان برای بازدید از این نمایشگاه می توانند تا 15 بهمن ماه به این گالری واقع در شهرک غرب (قدس)، خیابان سیمای ایران، روبه‌روی بیمارستان لاله، خیابان پنجم، گذر فروردین، پلاک 12 مراجعه کنند.

گالری ساربان

گالری ساربان این هفته پذیرای نمایشگاه آثار نقاشی و نقاشی خط خواهد بود و آثار تازه جواد صادقی را با عنوان «خط روی خط» به نمایش می گذارد.

این نمایشگاه شامل 25 اثر از آخرین تجربه‌های این هنرمند است که در ابعاد مختلف با تکنیک ترکیب مواد روی بوم خلق شده‌اند.

نمایشگاه «خط روی خط» جمعه 10 افتتاح می شود و تا 20 بهمن هر روز (بجز سه‌شنبه‌ها) میزبان علاقه‌مندان خواهد بود.

گالری ساربان در خیابان شهید بهشتی، خیابان صابونچی (مهناز)، کوچه مهماندوست، شماره 8  واقع است.

گالری آران

آثار طراحی، نقاشی و حجم‌های بکتاش سارنگ جوانبخت با عنوان «برج و تمرین برای بازتولید شکست» برنامه روز جمعه 10 بهمن ماه گالری آران است.

در بخشی از متن این نمایشگاه آمده است: «برج بابل» داستانی است در کتاب عهد عتيق، درباره مردمی که به يک زبان سخن می گفتند و می خواستند شهری بسازند تا بر روی زمين پراکنده نشوند و برجی که سرش به آسمان برسد. اما زبانشان از سوی خداوند مشوش می شود و ناتوان از فهميدن سخن يکديگر، از ساختن باز می مانند و بر روی زمين پراکنده می شوند.

 تفاوت اصلی اين داستان که شرح پروژه‌ ای اتوپيايی است، با ديگر داستان هايی که به توصيف آرمانشهرها می پردازند، در اين است که توصيف «شکست» است. شايد مهمترين تشابه تمامی پروژه‌ های اتوپيايي شکست‌ پذير بودنشان است، پروژه‌ ها و ايده‌هايی آرمانی که می خواهند آرمانشهرها را بسازند، اما هميشه در رابطه‌ ای تنگاتنگ با شکست معنا می يابند و هرچه آرمانی تر باشند احتمال شکستشان بيشتر می شود...»

علاقه مندان می‌توانند برای بازدید از این آثار به گالری آران واقع در خیابان کریم خان زند، خیابان خردمند شمالی، کوچه دی، پلاک ۱۲ مراجعه کنند.

گالری اعتماد

«باعث تمام دردسر‌ها خرگوش‌ها بودند» عنوان نمایشگاهی از آثار لیلا ویسمه است که روز جمعه 10 بهمن ماه در گالری اعتماد به نمایش درمی آید.

گالری اعتماد۲ نیز میزبان نمایشگاهی از نقاشی‌‌های امین باقری با عنوان «بیتر فلای» است و گالری اعتماد 3 نیز در همین تاریخ، عکس‌های امیرحسین شاهبداغلو را با عنوان «شماره ۱۰۲۲» میزبانی می کند.

این سه نمایشگاه تا ۲۶ بهمن در گالری های اعتماد 1،2 و 3 به نشانی نیاوران، میدان یاسر، خیابان یاسر، خیابان موسوی، خیابان بوکان، دوراهی سمت راست، پلاک ۴ برپاست. در گالری اعتماد 4 نیز که در نیاوران، نبش خیابان دلشاد، شماره ۱۶۱، طبقه سه واقع است،

گالری ایده پارسی

نمایشگاه گروهی نقاشی ۸ هنرمند  با عنوان «مشق مکتب صفوی» از ۱۰ تا ۱۵ بهمن ماه در گالری ایده پارسی برپا می شود.

آزاده گمینیان، یاسمن یوسفی، عذرا کیانی، مونا ملاحی، حمیرا عبدی، الناز سحرخیز، الناز صباغپور و حسین شمس نصرتی هنرمندانی هستند که آثارشان این هفته در گالری ایده پارسی روی دیوار می رود.

گالری ایده پارسی در خیابان شریعتی، خیابان کلاهدوز، نرسیده به سه‌راه نشاط، کوچه الله‌وردی آذر، پلاک ۲۸ واقع است.

گالری شیرین

در گالری شیرین 1 و 2 نیز روز جمعه 10 بهمن ماه، پروژه نیما بهنود با عنوان «همه چیز ما هستیم» و یک نمایشگاه گروهی نقاشی برپاست.

 گالری شیرین در خیابان کریم‌خان زند، خیابان سنایی، خیابان سیزدهم، پلاک ۵ واقع است.

کد خبر 2477271

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 1 =