مساجد بزرگ چين از معنويت بسياري برخوردار هستند

چين كشوري است كه مساجد متعددي را در خود جاي داده، اين مساجد از معماري اسلامي بهره گرفته و فضاهاي معنوي و عبادي مطلوبي براي مسلمانان محسوب مي شوند .

به گزارش خبرنگار گروه دين وانديشه"مهر" شهر هانغتشو در چين از شهرهاي زيبا و غني است و از بندرهاي تجاري بين المللي مهم تاريخي به شمار مي رود . اين شهر داراي مسجدي است كه به واسطه آن به شهرت خود افزوده است.

در اين شهر مسجد عنقا قرار دارد. علت نامگذاري اين مسجد شباهت آن به پرنده اي است كه بالهايش را باز كرده است.

گفته مي شود در مسجد عنقا كه در دو طرف آن برجي قرار دارد، به سر پرنده شباهت دارد و درختان بزرگ و كهنسالي در اطراف مسجد وجود دارد كه در سمت راست و چپ مسجد مانند بالهاي پرنده گسترانيده شده اند و ساختار دروني مسجد مانند بدن پرنده است و دو چاه در مقابل محراب قرار دارد كه به چشمان پرنده شباهت دارد .

مسجد داراي در ورودي، سالن نمازگزاردن، سالن اجتماعات و غيره است.

ديوارهاي سالن نماز اين مسجد سفيد رنگ و منقش به تزئينات زيباست و درهاي آن با خطوط قوسي شكل تزئين شده اند . ديوارهاي پشتي سالن داراي پنجره هايي است كه اطراف اين پنجره ها  از آجرهاي قرمز رنگ منظمي كه كف سالن را پوشانده ، پر شده است.

اسلوب معماري اسلامي درسقف اين مسجد بخوبي به چشم مي خورد.

مسجد داراي دري است كه با نقش و نگارهاي زيبا و قدمت داري تزئين شده اند. و در دو طرف آن برجي براي رؤيت هلال ماه وجود دارد كه ارتفاع آن به دهها متر مي رسد .

عالم مسلمان چيني درباره در مسجد گفت: حكوت جديد چين بعد ازروي كار آمدن در سالهاي نخستين مدت زيادي به ترميم و بازسازي اين مسجد پرداخت و مسلمانان نيز در ترميم اين مسجد به حكومت جديد كمك كردند و در واقع اين مسجد از اصيل ترين و قديمي ترين مساجدي است كه مهمترين آثار باستاني و تزيينات اسلامي و نقش و نگارهاي زيبا را در خود جاي داده است.

اين مسجد در شهر هانغشو يكي از چهار مساجد بزرگ چين به شمار مي رود كه در جوار رود يانگ تسه واقع شده است.

اين چهار مسجد  مسجد شيانخه در شهرشيانخه، مسجد هوايشنغ در شهر قوانغتشو و مسجد تشينغ جينغ در شهر تشيواتشو و مسجد عنقاء در شهر هانغشتو هستند. اين مساجد به مساجد چهارگانه چين معروفند.

گفته مي شود مسجد شيانخه به دست بهاء الدين عربي در سال 1274 بنا شده است. وي در سال 1275 هنگام باز گشت از اين شهر درگذشت مسلمانان وي را در اين مسجد به خاك سپردند و مقبره اي در جنوب غربي مسجد بنا كردند كه چيني ها، عربها و ايرانيها نقش هايي بر اين مقبره طرح كردند.

عالم مسلمان چيني مي گويد: بر روي اين مسجد ترميمات زيادي انجام گرفته است ولي هنوز شكل قديمي و اصيل خود را از زمان بهاء الدين حفظ كرده است.

گفته مي شود بهاء الدين از مناطق مختلف چين ديدن به عمل آورد و چون از اسلوبهاي معماري و تقليدي چين بسيار خوشش آمد اين مسجد را در چار چوب معماري بزرگي بر اساس اسلوب چيني ها بنا كرد.

علاوه بر اين چهار مسجد، شش مسجد ديگر در چين وجود دارد كه مسلمانان به منظور اداي نماز و برگزاري مراسم و جشنها به اين مساجد مي آيند ولي اهميت مساجد مذكور را ندارند، چراكه در تاريخ اسلامي چين جايگاه خود را حفظ كرده اند.

کد خبر 248220

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha