شركت هاي فعال ايراني شبكه ملي صنعتي اپتيك و فوتونيك تشكيل دهند

وزير علوم گفت: شركت هاي فعال ايراني مي توانند يك شبكه ملي صنعتي اپتيك و فوتونيك تشكيل دهند و دو دستور كار براي سال بين المللي نور 2015 و 20 سال آينده صنعت اپتيك و فوتونيك ملي تدوین کنند.

به گزارش خبرگزاری مهر، دكتر محمد فرهادي در مراسم افتتاحيه سال جهاني نور گفت: نور و نجوم در برنامه زندگي روزمره ايرانيان و فرهنگ مردم اين مرز و بوم در گذشته و حال نقش بسزايي داشته و از اين جهت قابل اهميت است كه اين نقش، شناسايي ، ترويج و ترقي يابد .

وی با بيان اينكه تحقيقات علمي دانشگاه‌ها و مراكز پژوهشي هر كشوري نقش مهمي در پيشرفت صنعتي و تحقيقاتي دارد ، اظهار داشت : در كشورهايي كه علم اپتيك و فوتونيك بيشترين پيشرفت را داشته است ، تحقيقات دانشگاهي آن كشور نقش بسزايي دراين امر داشته و به همين دليل بايد پژوهش هاي دانشگاهي را هم راستا با نيازهاي صنعتي و اجتماعي تدوين كرد .

وزير علوم با بيان اينكه شركت هاي فعال ايراني مي توانند يك شبكه ملي صنعتي اپتيك و فوتونيك تشكيل دهند، گفت: از اولين وظايف اين شبكه ملي صنعتي مي تواند ايجاد يك دستور كار براي سال بين المللي نور 2015 و يك دستور كار براي بيست سال آينده صنعت اپتيك و فوتونيك ملي باشد .

در ادامه دکتر وحید احمدی معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم گفت: به منظور بهره گیری از نامگذاری امسال، ستاد اجرایی سال جهانی نور و فناوری های نورانی در استان های کشور تشکیل شده است.

وی ادامه داد: توسعه فضاهای آموزشی و پژوهشی تجاری کردن فناوری این حوزه، فعال کردن سرمایه گذاران و ایجاد ارتباط بین المللی از مهمترین موضوعاتی است که با استفاده از ظرفیت و توان صاحبنظران و اندیشمندان باید فراهم شود.

معاون پژوهشی وزارت علوم با اشاره به نامگذاری سال 2015 به سال جهانی نور و فناوری نورانی، گفت: باید از این فرصت برای نهادینه کردن موضوعات آموزشی و پژوهشی و سیاستگذاری برای آینده بهره مناسب را ببریم.

وی همچنین به راه اندازی ستاد اجرایی سال جهانی نور در تمامی استان ها اشاره کرد و گفت: آشنایی بیشتر با کاربردهای نور، ترویج فناوری های این حوزه و افزایش شناخت مردم از مهمترین موضوعاتی است که این ستاد دنبال خواهد کرد.

کد خبر 2483644

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 10 =