آموزش رانندگان کلید معمای تصادفات جاده ای است

معاون آموزش سازمان حمل و نقل شهرداری تهران، اظهارداشت: در سوانح رانندگی اتوبوس ها، خواه ناخواه عامل انسانی دلیل بروز تصادفات و مرگ شهروندان است.

به گزارش خبرگزاری مهر، شهرام جبارزادگان گفت: بر اساس آمارها مشخص شده که بیش از 70 درصد عواملی که سبب بروز تصادفات و جرح و فوت مسافران اتوبوس ها می شود، انسانی است به طوریکه بی توجهی رانندگان به رعایت نکات ایمنی و کم ارزش تلقی کردن معاینه فنی نیز در همین گروه دسته بندی می شود.

وی با تاکید بر اینکه اگر راننده دقیق، آگاه و حرفه ای باشد بی شک تنها نقص فنی ناگهانی یا خطای راننده دیگر خودروی عبوری سانحه ساز می شود بیان کرد: در بررسی کارشناسان تصادفات بارها شاهد آن بوده و هستیم که رفتار خطرآفرین رانندگان همچون سبقت های غیرمجاز یا تخطی از سرعت مطمئنه بدردسرساز بوده است حال آنکه رعایت نکات ایمنی ضامن سلامتی تک تک مسافران و خود راننده هستند.

جباری زادگان با یادآوری اینکه بی توجهی رانندگان اتوبوس ها به بازدیدهای دوره ای و به موقع خودرویشان نیز در کاهش احتمال بروز نقایص فنی و در پی آن تصادفات جاده ای نقش حائز اهمیتی دارد ادامه داد: هرچه بر ساماندهی و آگاهی بخشی شهروندان به سهم و تاثیرشان بر ایجاد سوانح رانندگی تاکید کنیم کم است اما این بدین معنا نیست که سهم غیراستانداردبودن جاده های برون شهری و ضعف خطوط تولید خودروها در تولید خودروی ایمن ناچیز است چراکه درصد قابل توجهی از دلایل بروز تصادفات به این دو مقوله مربوط است.

این کارشناس حوزه حمل و نقل با یادآوری اینکه تاثیر خودروسازان بر ارتقا شاخص های سفر ایمن نیز بسیار حائز اهمیت است افزود: خودروسازان باید بکوشند تا حدممکن شاخص های استاندارد را در خطوط تولیدشان رعایت و خودروهای عمومی و انبوه بر را با حساست بیشتری تولید کنند چراکه این خودروها به دلیل دامنه فراگیری حمل مسافرشان باید از ضریب ایمنی بیشتری نسبت به خودروها شخصی برخوردار باشند.

وی سهم اتوبوس های درون شهری پایتخت از جابه جایی 22 میلیون سفر روزانه را حدود 4.5 میلیون برآورد و عنوان کرد: با توجه به نقش و تاثیر آموزش در کاهش تصادفات به ویژه در حمل و نقل و با در نظر گرفتن حجم بالا و سختی شغل رانندگی در سیستم حمل و نقل عمومی، در تلاشیم با برگزاری کلاس های آموزشی هم سلامت سفرهای درون شهری را تضمین کنیم و هم خطاهای رانندگان را به کمترین میزان برسانیم.  

جبارزادگان افزود: در همین راستا در معاونت حمل و نقل شهرداری تهران به منظور حفظ جان مسافران و دیگر شهروندان، با برگزاری کلاس های آموزشی شبیه ساز، تلاش شده تا درصد احتمال بروز خطاهای رانندگان به حداقل ممکن برسد به طوریکه از ابتدای اجرای این طرح تاکنون 2 هزار راننده از حدود 10 راننده و کمک راننده در این دوره های آموزشی شرکت کرده اند و روش های کنترل خشم و سفر آرام و ایمن را فرا گرفته اند.

معاون آموزش سازمان حمل و نقل شهرداری تهران با تاکید بر اینکه راننده خوب زاده نمی شود بلکه این کسب مهارت هاست که منجر به تربیت راننده حرفه ای می شود، تصریح کرد: بر اساس آمارهای جهانی رانندگان تازه کار مسبب بروز حدود 50 درصد تصادفات هستند از همین رو است که آموزش عامل کاهنده آمار مرگ و میرهای ناشی از سوانح رانندگی به حساب می آید. مسئله مهمی که اگر ناظران عملکرد رانندگان اتوبوس در اولویت نخست برنامه ریزی های خود قرار دهند، در آینده نزدیک شاهد کاهش آمار سوانح و در پی آن تلفات جاده ای خواهیم بود.

کد خبر 2483650

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 8 =