كتاب "اديان جديد در ديدگاه جهاني" با عنوان فرعي مطالعه تغيير ديني در دنياي مدرن نوشته پيتر كلارك 21 آذر ماه در 256 صفحه منتشر مي شود.

به گزارش خبرنگار گروه دين و انديشه "مهر"، پيتر كلارك در اين اثر تازه خود شرح جامعي از خصوصيات ابتكاري جنبش اديان جديد و اشكال تازه از معنويت در ديدگاه جهاني ارائه داده است.

"اديان جديد در ديدگاه جهاني" مناطق مختلفي را در جهان از آمريكاي شمالي و اروپا تا ژاپن، آمريكاي لاتين، جنوب آسيا، آفريقا و كارائيب را در برگرفته است و در آمدي جامع به جنبش اديان جديد چون فالون گونگ، شيريكيو، برهما كوماريس، اخوان، صوفيسم، بوديست متعهد و جنبشهاي تعهد هندي، يهوديت مسيح، و راستافاريسم محسوب مي شود.

نويسنده در اين اثر با ارائه اهميت فرهنگي تأثير جهاني جنبشهاي ديني جديد به بررسي راههاي مختلفي مي پردازد كه سنتهاي ديني مختلف به واسطه درك اعتقاداتي چون تعالي و ايمان، خير و شر، معنا، هدف و عملكرد دين و تعلقات دين به آن شكل مي دهد.

پيتر كلارك پاسخهاي دولتهاي كليساها، رسانه ها و عموم را به جنبشهاي ديني جديد و همچنين عكس العمل آيينهاي  كهن چون بوديسم را در بافتهاي فرهنگي و جغرافيايي ارائه كرده است.

نويسنده اين كتاب كه پيش از بازنشستگي در كينگ كالج، دانشگاه لندن تاريج و جامعه شناسي ديني تدريس مي كرده است با شرح مفصلي از درجه ارتباط ميان اديان باستاني و اديان جديد در هر فصل تنها به ظهور جنبشهاي ديني جديد و اشكال تازه معنويت اشاره نكرده است بلكه نگاه اجمالي به تغيير در جهاني به واسطه خط فكري اديان جديد را نيز به كتاب خود افزوده است.

ديدگاه جهان، عصر جديد، جامعه و پاسخ؛ جنبشهاي ديني جديد، جنبش عصر نوين؛ توصيف خصومت به جنبشهاي جديد؛ اديان جديد درغرب؛ اديان جديد در اروپا؛ اديان جديد در خاورميانه؛ جنبشهاي جديد ديني ژاپني؛ جنبشهاي ديني در جنوب آسيا برخي از عناوين اين اثر را تشكيل مي دهند.

پيتر كلارك علاوه بر دانشگاه لندن در دانشگاه الهيات دانشگاه آكسفورد نيز تدريس مي كند. وي همچنين از سردبيران مجله دين معاصر نيز محسوب مي شود. درميان آثاري كه وي تا كنون منتشر كرده مي توان به اديان ژاپني جديد در ديدگاه جهاني (2000)، اطلس اديان دنيا (1999)، جنبشهاي ديني جديد در اروپا(1997) روند ها و پيشرفتهاي تازه در اديان آفريقايي (1998) و همچنين ويرايش دايرة المعارف اديان (2005) اشاره كرد.

کد خبر 248456

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha