يكي از تابلوهاي نقاشي هانري دو تولوز لوترك در حراجي كريستي نيويورك به مبلغ 4/22 ميليون دلار فروش رفت و ركورد قيمت آثار اين هنرمند فرانسوي را شكست.

به گزارش خبرنگار هنري "مهر"، تابلو La Blanchisseuse تولوز لوترك كه قدمت آن به سال 1886بازمي‌گردد، يك كارگر رختشويخانه را در حال نگاه از پنجره به بيرون نشان مي‌دهد. اين تابلو در حراجي سالانه پاييزي كريستي به قيمت 4/22 ميليون دلار به فروش رسيد و ركورد قبلي آثار تولوز لوترك را كه با 5/14 ميليون دلار در سال 1997 براي تابلو Danseuse Assise aux او ثبت شده بود، شكست. تابلو اخير مربوط به سال 1890 است.

در حراجي كريستي نيويورك، تابلو "سيلوت روي صندلي راحتي سبز" هم به قيمت هشت ميليون دلار به فروش رسيد. اما تابلو "مارگريت" هانري ماتيسه نتوانست به رقم پايه خود كه ده ميليون دلار بود برسد. يك جفت از تابلوهاي نقاشي مونه هم در حراجي پاييزي كريستي فروش نرفتند. در حالي كه قيمت پايه اين دو تابلو شش ميليون دلار تعيين شده و تخمين زده مي‌شد با رقمي بالاتر فروخته شود، اما رقم پيشنهادي از 2/3 ميليون دلار بالاتر نرفت.

در نخستين هفته حراج دو هفته‌اي آثار امپرسيونيستي و مدرن، علاقمندان بيش از 160 ميليون دلار صرف خريد اين آثار كردند. با اينكه تصور مي‌شد La Blanchisseuse با مبلغي در حدود 25 ميليون دلار به فروش برسد، اما رقم فعلي هم بالاترين قيمتي است كه تا امروز براي خريد آثار هنري كريستي در فصل جاري پرداخت شده است. اين تابلو را يك علاقمند ناشناس خريد.

زندگي تولوز لوترك بسيار كوتاه، اما پربار بود و او در سال 1901 قرباني اثرات الكل و بيماري‌هاي مرموز شد.

کد خبر 248608

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 1 =