وزيران امور خارجه و دفاع ايتاليا از شركت در تظاهرات عليه ايران و در حمايت از صهيونيستها خودداري كردند و علت اين اقدام را ترس از پيامدهاي خطرناك آن بر روابط كشورشان با ايران اعلام كردند.

به گزارش خبرگزاري مهر به نقل از رويترز، وزير امور خارجه ايتاليا گفت كه وي از آن بيم دارد كه شركتش در تظاهرات ممكن است منافع ملي كشورش را به مخاطره افكند.

منابع خبري پيشتر اعلام كردند كه "جيان فرانكو فيني" قول داده بود تا در تظاهراتي كه در رم در واكنش به اظهارات ضد صهيونيستي  محمود احمدي نژاد رئيس جمهوري ايران برگزار خواهد شد، شركت كند اما چند ساعت پيش از آغاز تظاهرات از اين مساله منصرف و تغيير عقيده داده است.

فيني گفت : من دلايل موجه و جدي دارم و بر اين باورم كه حضور فيزيكي من در تظاهرات امشب مي تواند منجر به اين شود كه منافع و امنيت ملي ما به خطر بيافتد.

هرچند فيني از شركت درتظاهرات امروز خودداري كرد، اما نماينده خود را به براي شركت در اين تجمع حمايت از صهيونيستها اعزام كرد.

گفتني است رئيس جمهوري ايران اخيرا در اظهاراتي در همايش "جهان بدون صهيونيزم" با ارائه تحليلي از سابقه شكل گيري غاصبانه رژيم صهيونيستي و سياست هاي تروريستي اين رژيم ، تاكيد كرد در صورتي كه فلسطينيان همچنان به مقاومت خود برضد اشغالگران ادامه دهند رژيم صهيونيستي از نقشه جهان محو خواهد شد  كه اين اظهارات به مذاق طرفداران رژيم صهيونيستي در آمريكا و اروپا خوش نيامد و آنها در حمايت آشكار از رژيم اسرائيل، اظهارات احمدي نژاد را محكوم كردند

 امروز حدود 10 هزار نفر با تكان دادن پرچم هاي رژيم صهيونيستي در مقابل سفارت جمهوري اسلامي ايران در رم درحمايت از صهيونيست ها دست به تظاهرات زدند. در اين تظاهرات از اعضاي پارلمان ايتاليا، اعضاي دولت و احزاب مخالف شركت داشتند كه با روشن كردن مشعل هايي به همراه گروه هاي يهودي اقدام به تظاهرات كردند.

اين تظاهرات از سوي عناصرمحافظه كار وابسته به رژيم صهيونيستي بويژه از سوي يك روزنامه محافظه كار وابسته به همسر سيلويو برلوسكني نخست وزير ايتاليا و همچنين جامعه يهوديان اين كشور ترتيب داده شد.

علاوه بر فيني ، " آنتونيو مارتينو" وزير دفاع اين كشور كه پيشتر گفته مي شد در اين تظاهرات شركت خواهد كرد، از اين تصميم منصرف شد.

مارتينودر يك برنامه تلويزيوني با اين ادعا كه اظهارات رئيس  جمهوري ايران،مساله اي بزرگ و مهم است كه قابل مقايسه با اقدامات مخالف يهودي كه در داخل ايران مي افتد، نيست، گفت : ما درباره يهودي ستيزي و تخريب قبرهاي قبرستان هاي يهودي صحبت نمي كنيم ما درباره اظهارات ضد يهودي كشور بزرگي صحبت مي كنيم كه در حال بدست آوردن توانايي هسته اي است.

كاربرد اصطلاح يهودي ستيزي از سوي اين مقام ايتاليايي نشان مي دهد، اين كشورنيز مانند برخي ديگر از كشورهاي اروپايي مخالفت با سياست هاي رژيم صهيونيستي را در زمره فعاليت هاي يهودي ستيزي طبقه بندي مي كند كه از اين مساله در اروپا با آنتي سيميتيزم و يا نوعي نژاد پرستي مذموم تعبير مي شود كه اسرائيل سالهاست براي نهادينه كردن اين تفكر در ايتاليا تلاش كرده است.

همچنين وزير دفاع ايتاليا در ادامه از سازمان ملل درخواست كرد تا با ايران قاطعانه برخورد نمايد.

وي گفته بود: از نقطه نظر ديپلماتيك، اين هدف وحشتناكي براي ايران بود به دليل اينكه من فكر مي كنم به اتفاق آراء ايران محكوم شد و سازمان ملل بايد تدابيري را در اين زمينه اتخاذ نمايد.

کد خبر 248783

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha