عيد فطر مظهر عظمت و تجليگاه صلابت و كرامت مسلمانان است // عيد فطر تجلي يك ماه بندگي خداوند و سازندگي و وارستگي است

خبرگزاري "مهر" - گروه دين و انديشه: امروز اول شوال 1426 هجري قمري، عيد سعيد فطر است، اين عيد تجلى اوج يك ماه بندگى و عبوديت پروردگار متعال و يك ماه سازندگى، وارستگى و معراج انسانى است.

به گزارش خبرنگار گروه دين و انديشه "مهر" رمضان ماه خدا به آخر رسيد وعيد سعيد فطر از راه رسيد . عيد فطر، تجلى اوج يك ماه بندگى و عبوديت پروردگار متعال و يك ماه سازندگى، وارستگى و معراج انسانى است.

طلوع اشعه پرفروغ خورشيد اين عيد سعيد، براى كسانيكه بركات اين ماه را درك كرده و نهايت استفاده را از اين فرصت داشته اند، رسيدن به فضائل پاك انسانى را نويد مى دهد كه اين روز را سرآغازي نوين براي استمرار حركت سازنده خود مي داند.

اين گروه نهالى را كه در طول اين يك ماه فضائل پاك انسانى و الهى، در  وجود خويش با بهره گيري از بندگي خالصانه و متواضعانه خالق هستي و همچنين انجام اعمال شايسته پرورش داده، مراقب خواهند بود كه پس از ماه مبارك رمضان اين فضائل را از دست ندهند.

در واقع آنها تلاش مي كنند كه فضائل را بخوبي حفظ كرده و در تلاش خواهند بود تا آنها را پرورش و گسترش دهند .

عيد فطر مظهر عظمت، شوكت و تجليگاه صلابت، عزت و كرامت مسلمانان است . اين روز بزرگ براى كسانى عيد و موجب افتخار، مباهات، سرور و خشنودى است كه از حضيض حيوانيت و رذيلت به اوج انسانيت و فضيلت و از مدارج پست و منحط به معارج والا و متعالى آزادى و آزادگى و زندگى در سايه حاكميت خدا و دين او و مبارزه و ايستادگى در برابر دشمنان خدا پرواز كردند.

عيد فطر، عيد بندگي است

ماه مبارك رمضان، ماه پربركتى است كه لحظه ‏لحظه آن به سرعت از دست رفت . همه شاهد اين گذشت زمان بوديم و اغلب با حسرت به گذشته نگاه مى ‏كنيم چرا كه اين ماه پر بركت و سرشار از رحمت و مغفرت گذشت و ما نمى ‏دانيم كه آيا توانستيم آنگونه كه شايسته است از اين فرصت يكساله استفاده كنيم و آيا توانستيم بهره لازم را كسب كنيم .

در اين ميان عيد فطر، عيدى است كه به مناسبت‏ بازگشت انسانها به فطرت پاكيزه آنها قرار داده شده است .

خداوند متعال، اين عيد را بهانه ارائه پاداش به بندگان قرار داده است . عيد فطر، روزى است كه درگاه الهى، براى بندگان خاص الهى باز است .

عيد فطر روزى است كه نتيجه يك ماه روزه‏ دارى در آن به ثمر نشسته است و برات ايمنى از عذاب الهى و جواز رسيدن به بهشت زيباى خداوندى را در آن روز به بندگان خاص عطا مى‏كنند .

اين ‏روز را به خاطر انجام ندادن گناه در ماه پيش از آن و نيز به واسطه پاكيزگى انسانها عيد اعلام كرده‏اند، يعنى اى ابناي بشر! اين عيد، روزى است كه پاكيزه و بى‏ گناه باشيد .

بنابراين روزى كه ظلمى بر روى زمين باقى نماند، روزى كه ديگر گرسنه ‏اى در ايران خود از فرط ضعف، به گدايي نپردازد روز عيد است .

نداى عيد فطر در گوش جان مؤمنين اين ‏است كه مگر مى ‏شود كودكى گرسنه بخوابد و عده اي سير و بي تفاوت باشند .

خداوند متعال، در اين ماه به ما يادآورى كرده است كه غناى همه فقراى عالم را از او بخواهيم، رفع گرفتاري دردمندان و آزادى همه اسرا را خواستار باشيم و بالاخره دغدغه همه را داشته باشيم و دعا كنيم براى روزى كه بشر از اين گرفتاريها نجات يافته، به عيد واقعى و آرامش راستين برسد
 

کد خبر 248822

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha