ادغام دانشگاه فنی حرفه ای و علمی کاربردی منتفی شد

وزیر علوم با تاکید بر اینکه باید قوانین هیات امنای دانشگاه ها بررسی و بازنگری شده و به آنها اختیارات بیشتری داده شود، از منتفی شدن ادغام دانشگاههای فنی حرفه ای و علمی کاربردی خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر، محمد فرهادی همزمان با سفر استانی هیات دولت به استان اصفهان در نشستی با روسای دانشگاه‌های استان اصفهان با اشاره به وضعیت بودجه وزارت علوم گفت: در شرایط خاصی قرار داریم و مشکلاتی در موارد گوناگون در دانشگاه‌ها وجود دارد، بطور مثال توسعه‌های کمی ایجاد شده در سال‌های گذشته با توجه به سقف مشخص آموزش عالی باعث تقسیم این بودجه بین همه واحدها شده است .

برای مشکلات دانشگاهها به مقامات نامه زدیم

 وزیر علوم با بیان اینکه نامه‌ای را با مضمون مشکلات، مسائل، نیازها و اعتبار دانشگاه‌ها به مقامات کشور ارسال کرده ایم، گفت: در سال‌های 91 و 92 تنها نزدیک به 70 درصد از بودجه‌ها تخصیص داده شد و امسال نیز 62 درصد بودجه آموزش عالی پرداخت شده است.

ادغام دانشگاه فنی حرفه ای و علمی کاربردی منتفی شد

وی با اشاره به تصمیمات گرفته شده دراین وزارتخانه گفت: ادغام دانشگاه‌های فنی حرفه‌ای و علمی- کاربردی منتفی شد زیرا ماموریت هر یک از آنها متفاوت است؛ بنابراین ادغام آنها درست نیست.

ساماندهی دانشگاه آزاد با هماهنگی شورای گسترش

وزیر علوم با بیان اینکه رشته‌ها و ظرفیت‌های دانشگاه آزاد اسلامی توسط شورای عالی گسترش آموزش عالی بررسی می‌شود، گفت: در سال‌های گذشته دانشگاه آزاد اسلامی یک گستردگی بی حد و حصر پیدا کرد که باید آن را سامان داد.

فرهادی گفت: مسئولان این دانشگاه‌ درسال های گذشته در جلسات و ساماندهی رشته‌ها و پذیرش ها شرکت نمی‌کردند، اما اکنون باید ظرفیت پذیرش دانشگاه آزاداسلامی با شورای گسترش هماهنگ باشد و توسط این نهاد بررسی شود.

رتبه دانشگاه تهران و علوم پزشکی نباید تفکیک شود

وی در ادامه در خصوص رتبه دانشگاه های کشور در رتبه بندی های جهانی گفت : رتبه دانشگاه تهران در جهان 350 است ولی این رتبه واقعی آن نیست و باید رتبه این دانشگاه زیر 200 باشد، دلیل این وضعیت تفکیک قائل شدن میان دانشگاه تهران و علوم پزشکی تهران است که باید در رتبه بندی یکی در نظر گرفته شوند.

دکتر فرهادی افزود: در مورد جهاد دانشگاهی اصفهان نیز همین گونه است و باید دانشگاه اصفهان را همراه با جهاد دانشگاهی و امکانات آن در نظر گرفت و برای رتبه بندی بررسی کرد.

اختیارات باید به وزارت علوم بازگردانده شود

وزیر علوم با تاکید بر اینکه باید همه در رفع مشکلات دانشگاه ها کمک کنند، ادامه داد: برخی از اختیارات از حوزه دانشگاه‌ها بیرون رفته و دانشگاه‌ها به آن اعتراض دارند، من می‌گویم برخی از اختیارات حتی از وزارتخانه هم گرفته شده که باید به آن برگردانده شود.

بازگذاشتن دست دانشگاهها در جذب هیات علمی 

وی با تاکید بر برگرداندن اختیارات وزارتخانه، گفت: برای رئیس شورای عالی انقلاب فرهنگی موارد مورد نیاز را نوشتم و به جد پیگیر آن هستم، از جمله این موارد باز گذاشتن دست دانشگاه‌ها در جذب اعضای هیات علمی است.

احیای شورای عالی برنامه ریزی

دکترفرهادی با بیان اینکه شورای عالی برنامه ریزی را احیا کردیم و از شنبه هفته آینده اولین جلسه خود را برگزار می‌کند، اظهار داشت : برخی رشته‌ها عمرشان تمام شده و کشور به برخی رشته‌های جدید نیاز دارد و در این زمینه باید به دانشگاه ها اختیار داد تا حتی در برنامه ریزی درسی نیز اختیار داشته باشند.

به گزارش مهر، وزیر علوم در ادامه این سفر از حوزه امتحانی آزمون کارشناسی ارشد در دانشگاه اصفهان بازدید وهمچنین دانشکده علوم اداری و اقتصادی این دانشگاه را افتتاح کرد.

کد خبر 2488541

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 14 =