سازمان اطلاعات ايتاليا SISMI هر گونه نقش خود را در ارائه اطلاعات جعلي در رابطه با خريد اورانيوم از نيجر بوسيله عراق رد كرد.

به گزارش خبرگزاري مهر يه نقل از خبرگزاري فرانسه، ژنرال "نيكولو پولاري" رئيس اين سازمان در يك كميته پارلماني اعلام كرد : اين سازمان (SISMI ) هيچگونه نقشي در جعل و دستكاري اطلاعات در مورد فروش اورانيوم از سوي نيجر به رژيم صدام حسين نداشته است. 

پولاري گفت : بر عكس از زمان شروع ، ما از اطلاعات مبهم و گيج كننده ساير سازمان هاي اطلاعاتي استفاده كرده و اعلام كرديم كه آنها بي اعتبار هستند.

روزنامه "لاريپابليكا" هفته گذشته نوشته بود كه جعل اطلاعات مربوط به خريد اورانيوم از نيجر توسط رژيم صدام از سوي سازمان اطلاعات ايتاليا صورت گرفته است.

اين مقام ايتاليايي ابراز داشت : پرونده از طريقي يك روزنامه نگار هفته نامه "پانوراما" به سفارت آمريكا در رم تحويل داده شد و پس از آن نيزاين پرونده از سوي «روكو مارتينو» به سازمان جاسوسي فرانسه داده شد.

پولاري همچنين اين اتهام را كه سازمان جاسوسي ايتاليا با كمك به كارمند سفارت نيجر در رم اقدام به جعل پرونده كرده، رد كرد.

روزنامه لاريپابليكا، سازمان جاسوسي ايتاليا بويژه پولاري رئيس اين سازمان را متهم كرده بود كه با پراكنده كردن و دستكاري در اطلاعات، ادعاي جرج بوش رئيس جمهوري آمريكا مبني بر وجود تسليحات كشتار جمعي درعراق را توجيه كرد و اين مساله در حمله به عراق مؤثر بوده است. 

پولاري كه كشورش يكي از حاميان آمريكا در حمله به عراق بود و در حال حاضر نيز ايتاليا در اين كشور نيرو دارد، در سال 2002 در همين كميته ادعا كرده بود كه" بغداد 5 سال زمان نياز دارد تا به توسعه تسليحات هسته اي دست يابد".

شايان ذكر است كه مساله خريد اورانيوم از نيجر توسط رژيم صدام بحثي است كه با افشاي اطلاعات محرمانه از سوي مقامات كاخ سفيد وارد مرحله اي جديد شده و محبوبيت بوش را بر اساس آخرين نظر سنجي به پائين ترين ميزان خود رسانده است.

در حال حاضر لوئيس ليبي رئيس كاركنان ديك چني معاون رئيس جمهوري آمريكا به دليل افشاي نام يكي از كاركنان ارشد سازمان اطلاعات مركزي آمريكا سيا از سمت خود كنار رفته و اين اتهامي بود كه ابتدا دامن كارل رو رئيس كاركنان بوش و مشاور ارشد وي را نيز گرفته بود.

بدين نحو كه ليبي هويت "والري پالم" Valerie Plame، مامور ارشد سيا را كه همسر وي سفير آمريكا در نيجر و مامور رسيدگي به اتهام فروش اورانيوم بود افشا كرد و تحليلگران اين مساله را از آن جهت حائز اهميت مي دانند كه همسر اين مامور سيا در گزارش خود اتهام فروش اروانيوم به صدام را بي اساس اعلام كرده بود و بوش را از هرگونه حمله به عراق به اين بهانه بر حذر داشته بود.

اثبات اين مساله كه سازمان جاسوسي ايتاليا اين پرونده را تغيير داده است مي تواند رسوايي بزرگ براي دولت اين كشور به دنبال داشته باشد و در انتخابات آتي دولت محافظه كار اين كشور را با مشكلات عديده اي روبرو كند.

کد خبر 248891

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha