سومين كارگاه تخصصي دانشجويي شعر و ادبيات با عنوان " سيماي مهدي موعود در آئينه شعر فارسي " با حضور كارشناسان ديني و ادبيات فارسي در واحد تربيت معلم دانشگاه خوارزمي برگزار شد .

به گزارش خبرنگار فرهنگ و ادب مهر، عفت كاظمي ، شاعر و دبير كانون ادبي معاونت فرهنگي جهاد دانشگاهي واحد تربيت معلم در اين كارگاه گفت : موضوع مهدويت از دير باز در شعر فارسي مطرح بوده و شاعران فارسي زبان ،گاه به صورت كنايي و غير مستقيم و گاه به شكل آشكار و روشن از مهدي موعود (عج) ياد كرده اند . 

وي درادامه افزود : موضوعات شعر مهدوي در زبان فارسي بسيار گسترده است ؛ ولي مهمترين موضوعاتي كه در اشعار مهدوي شاعران فارسي زبان وجود دارد شامل معرفي مهدي موعود (عج)به عنوان تنها مصلح جهاني ، به تصوير كشيدن ولايت تكويني حضرت ولي عصر (عج)  وتبيين رسالتهاي جهاني امام زمان (عج) است.

دبير كانون ادبي معاونت فرهنگي جهاد دانشگاهي واحد تربيت معلم در ادامه به تشريح موضوعات شعر مهدوي پرداخته و گفت  : يكي از موضوعات مهمي كه در شعر مهدوي مطرح بوده و هست ، بازتاب رسالت هاي جهاني حضرت ولي عصر (عج) پس  از ظهور و در زمانه استقرار حكومت عدل اسلامي در گستره اين عالم خاكي است ، اين رسالت كه ابعاد جهاني دارد شامل مواردي همچون؛ مبارزه بنيادي و فراگير با بيداد و بيدادگران در عرصه جهاني ، رويارويي تمام عيار با كفر جهاني و ايادي آن ، برقراري نظام قسط و عدل واقعي در گستره جهان، تحقق جهان شمولي دين مقدس اسلام واحياي ارزشهاي ديني ، برقراري حكومت جهاني اسلام و حاكميت فرهنگ اصيل اسلامي و رسوايي داعيه داران دروغين مهدويت و تبييين زشتي و پليدي و دجالان مي باشد .

كاظمي در ادامه افزود : يكي ازموضوعات شعر مهدوي كه بازتاب گسترده اي هم در شعر فارسي دارد ، رويارويي تمام عيار با كفر جهاني و ايادي آن است و اغلب شاعران آييني پارسي گو با به تصوير كشيدن چهره زشت و كفر و از آن مصلح جهاني براي پايان دادن اين وضع نابهنجاري تقاضاي ظهور دارند تا گرد شرك و بت پرستي از چهره هستي شكسته شود و طلعت نوراني ايمان آشكار شود .

دبير كانون ادبي جهاد دانشگاهي واحد تربيت معلم در ادامه اين كارگاه به بررسي انواع شعر مهدوي از لحاظ محتوايي ودروني در قالب اشعار توصيفي و غيبت ، انتظار، ظهور، توسلي ونيايش و شعر ديدار پرداخت واظهار داشت : در شعرتوصيفي و مناقبي به عنوان يكي از انواع شعر به جمال صوري ، شكوه معنوي ، جلال ذاتي و كرامات وجودي حضرت ولي عصر (عج) پرداخته مي شود و از زواياي مختلف ،مورد عنايت شعراي آييني قرار مي گيرد و سرشار از حالات عاطفي و عارفانه است.

به گزارش مهر ، وي سپس به تبيين شعر غيبت و شعر انتظار پرداخت و گفت : در شعر غيبت ، مسائل گوناگون مطرح بوده و هست كه شامل فلسفه و آثار غيبت امام زمان (عج) اقامه براهين عقلي و نقلي درباره طول عمر امام زمان (عج) ، كاوشي در پيدايي و ناپيدايي امام زمان (عج) و حالات شيفتگان آن حضرت در زمانه غيبت است . شعر انتظار از مهمترين زير مجموعه هاي شعر مهدوي در زبان فارسي است ، شور و حالي كه در شعر انتظار موج مي زند ، روايتگر انقلاب دروني شعراست . 

كاظمي در بخش ديگري از اين كارگاه به تشريح شعرظهور به عنوان يكي ديگر از انواع شعر مهدوي پرداخت و خاطرنشان كرد :  مقوله ظهور از حوزه وسيعي در قلمرو شعر مهدوي برخوردار است و بازتاب دامنه داري در اين نوع از شعر آئيني داشته و دارد . مقوله ظهور داراي دو جنبه شخصي و عمومي است و در شعر مهدوي به هر دو جنبه پرداخته شده است .

به گزارش مهر ،  دبير كانون ادبي معاونت فرهنگي جهاد دانشگاهي واحدتربيت معلم در پايان به توضيح شعرتوسلي  و نيايشي و شعر ديدارپرداخت و يادآور شد : نياز و تمنا دراين نوع از شعر مهدوي موج مي زند و شاعر آئيني با برقراري يك ارتباط باطني با آن كانون نور و روشني، رهايي خود را از چنگ ظلمت هاي دروني و بيروني آرزو مي كند و شعر ديدار نيز از آن كساني است كه در عالم بيداري به فيض ديدار جمال جميل مهدوي نائل آمده اند و همچنين رباعي ، مثنوي ، دوبيتي ، غزل ، قصيده ، تركيب بند،ترجيح بند،  مسمط،سرود وشعر آزاد از قالب هاي مرسوم مورد استفاده شاعران مي باشد .

گفتني است ؛ دراين كارگاه اشعارشاعران فارسي گو درباره امام زمان مورد بررسي قرار گرفت و 20 كتاب به صورت توصيفي و موضوعي به دانشجويان معرفي شد ، همچنين اشعارشاعران دانشگاه تربيت معلم پس از قرائت مورد نقد و بررسي قرار گرفت.

اينن كارگاه با همكاري كانونهاي ادبي و قرآن و عترت معاونت فرهنگي جهاد دانشگاهي واحد تربيت معلم در سالن شماره 5 دانشگاه تربيت معلم برگزار شد .

کد خبر 249128

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha