باید بسیج ملی برای اجرای اقتصاد مقاومتی ایجاد شود

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: باید بسیج ملی برای اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی که از سوی رهبری انقلاب ابلاغ شده است ایجاد شود.

به گزارش خبرنگار مهر،  دبیر مجمع تشخیص مصلح نظام با بیان اینکه امروز سالروز ابلاغ مهم‌ترین اسناد تاریخی انقلاب یعنی اقتصاد مقاومتی به قوای سه گانه از سوی رهبر معظم انقلاب است، اظهار داشت: این سند مهم در شرایط حساس کشور اقتصاد مقاومتی است که تحریم‌ها نیز در راستای آن صادر شده است.
 
وی ادامه داد: اقتصاد مقاومتی چه ضرورتی بوده و وظیفه مردم دولت و نخبگان در قبال این سند چیست؟ همه ما می‌دانیم ۲۲ بهمن سرآغاز بیداری واقعی ملت ایران است که البته خیلی‌ها نهضت مشروطه را سرآغاز بیداری ملت ایران می‌دانند اما این بیداری با آن بیداری بسیار تفاوت دارد.

رضایی اضافه کرد: در دوران مشروطه از میراث و دنیا عقب افتادیم اما در ۲۲ بهمن مسیر خود را پیدا کردیم و راه خروج از این عقب‌ماندگی بیداری واقعی در ۲۲ بهمن بود که اولین دستاورد این انقلاب مهم تأسیس نظام جمهوری اسلامی با همه فرعیات بوده است.    
 
دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام تصریح کرد: برخلاف دوران مشروطه، ۱۵ خرداد انقلاب بزرگ مسیر پیشرفت را در همه ابعاد سیاست داخلی، خارجی و امنیت ملی و بین‌المللی هموار کرد و اولین محصول انقلاب اسلامی تولد یک جوان نیرومند به نام قدرت ملی در ایران بود که روز به روز این جوان بزرگ‌تر شد و امروز در سراسر خاورمیانه با اقتداری بزرگ جلوه‌گری می‌کند و ما نظام جمهوری اسلامی را شاهد هستیم که امروزه قوی‌ترین و باثبات‌ترین نظام سیاسی مستقر در منطقه است و بسیاری از کشورها به ما متکی هستند.  

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام پس از دوران صفویه به مدت ۳۰۰ سال ایران تضعیف شد و در ۲۲ بهمن این اقتدار سربلند کرد و امروز سایه خود را در منطقه گسترانده است و به محض اینکه جنگ تمام شد مسئولان کشور اعم از امام راحل و مقام معظم رهبری به نقطه دیگری از گذشته توجه کردند و آن اقتصاد بود و در این مسیر تلاش کردند.    

رضایی تأکید کرد: مانند بسیاری از حوادث دیگر مسئولان کشور راه‌های زیگزاگی را برای برون رفت از مشکلات اقتصادی را ارائه دادند و با دلسوزی هرچه تمام‌تر با ارائه طرح و نقشه اقداماتی انجام دادند و سعی داشتند کارنامه‌ای از اقتصاد ملی را ارائه کنند که تا ۱۵سال پیش معظم‌له به دبیرخانه مجمع تشخیص دستور دادند که نقشه راه اقتصاد ملی ایران را مسئولان تهیه کنند و تلاش‌های گسترده‌ای در این مسیر شروع شد.
 
دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام اظهار داشت:‌ درسال ۱۳۸۲ این سند به عنوان چشم‌انداز ایران ۱۴۰۴ تهیه شد و مقام معظم رهبری اصلاحاتی را بر آن انجام دادند و به کشور ابلاغ کردند، همه می‌دانیم در کنار اقتدار سیاسی اگر تولید ثروت و معیشت مردم قرار نمی‌گرفت خلاء و مشکلی رخ می‌داد، پس کار حکیمانه‌ای بود که اقتصاد مردم باید مورد توجه قرار بگیرد؛ این سند پس از تهیه به قوای سه گانه ابلاغ شد و آمریکا از برنامه‌های ما اطلاع پیدا کرد و در مقابل انقلاب ما صف‌آرایی کرد.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه به دنبال به‌وجود آمدن این چالش آمریکا اذعان کرد که ایران هسته‌ای است، اظهار داشت: تا آستانه جنگ با ما پیش رفتند و پس از آن از راه دیپلماسی وارد شدند که آن هم عملیاتی نشد و حتی در قرارداد سعد آباد از سوی آن‌ها کارشکنی‌هایی صورت گرفت و ما را دوباره تحریم کردند و حتی در  اتحادیه اروپا، ما با ۲۷۰۰ سانتریفیوژ جلو رفتیم اما به دلایل داخلی و خارجی این مذاکرات بهم خورد.    
 
رضایی افزود: آمریکا و رژیم جعلی صهیونیستی مصمم بودند که مسئله اصلی هسته‌ای شدن ایران پیشرفت ماست و موضوع هسته‌ای را بهانه کردند و این کارشکنی را ادامه دادند تا اینکه در مسئله فتنه ۸۸ چند ماه پس از آن اوباما با دست خود سنگی به چاه انداخت و می‌ترسید که آن را خارج کند.    
 
وی تصریح کرد: در آن مقطع زمانی آمریکا فکر می‌کرد این فتنه ۸ ماه طول می‌کشد و بیانگر ضعیف شدن ایران است و پس از آن شدیدترین تحریم‌ها را از تنها علیه ایران البته از ابتدای انقلاب اعمال کردند و در حال حاضر مذاکره‌کنندگان ما دنبال راه چاره هستند، حال باید دید آیا مشکل اصلی اقتصاد ایران تحریم اقتصادی است؟ اگر از همه کارآفرینان و تولیدکنندگان ثروت در ایران سؤال کنیم که آیا فقط تحریم مشکل اصلی اقتصاد ایران است در جواب ۹۰ درصد می‌گویند تحریم وجود دارد اما عوامل دیگری نیز در این راستا تأثیرگذار است که باید این عوامل شناسایی شوند.    

رضایی اضافه کرد: چه عواملی در مسیر راه تحول اقتصاد ایران است که به سند اقتصاد مقاومتی تبدیل شده؟ اقتصاد مقاومتی ناظر به تحریم‌شکنی است و همچنین ناظر به رفع همه موانع تولید است.

وی ادامه داد: از فعالان اقتصادی بپرسید آیا عامل اصلی ضعف اقتصادی ایران تحریم‌هاست؟ آنها در جواب می‌گویند خیر، عوامل دیگری نیز وجود دارد. اقتصاد مقاومتی هر چند تلاش به تحریم‌شکنی دارد، اما ناظر به سایر عوامل برای بهبود شرایط اقتصادی به غیر از تحریم‌ها نیز هست.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام شرایط اقتصادی ایران را مشابه یک جوان برومند دانست که دست و پای وی بسته و وزنه سنگینی به پایش قرار دارد و از ۳ جهت به او حمله می‌شود و در این باره ادامه داد: این جوان به نظر من شرایط اقتصادی امروز است. تحریم اقتصادی فقط یکی از این ۳ مانع است. اگر تحریم اقتصادی برداشته شود باید در کنار این موضوع‌ها وزنه‌ها و طناب‌ها نیز باز شود.

رضایی تصریح کرد: اقتصاد مقاومتی می‌گوید مشکلات اقتصادی فقط تحریم نیست. اگر بخواهیم یک تحول اقتصادی مثل تحول سیاسی به وجود آید باید چاره‌اندیشی کنیم. از نظر بنده طنابی که به دست و پای این جوان بسته شده، استعاره از نظام اداری ایران است که از زمان رضاشاه تا به امروز این نظام بروکراسی در ایران وجود دارد و دولت‌های گذشته نیز نتوانسته‌اند این شرایط را بهبود ببخشند. نظام اداری مانند طنابی است که اقتصاد کشور را بسته است. وزنه‌هایی که به پای جوان بسته، اشاره به دلارهای نفتی و بودجه سنگین دولت دارد. ۸۵ درصد بودجه دولت صرف هزینه‌های جاری می‌شود و تنها ۱۵ درصد صرف مسائل عمرانی می‌شود.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به ۳ حمله‌ای که به اقتصاد ایران می‌شود، گفت: یکی از این ۳ حمله تحریم اقتصادی است. حمله دیگر تحریم طبیعی داخل خود کشور است. وضع آب امروز وضع بحرانی است. بعضی از دریاچه‌های کشور خشک شد است. در استان‌هایی نظیر خوزستان، بوشهر و کرمانشاه چند هفته‌ای است که غبار زندگی مردم را سلب کرده است. آیا وضع نامناسب صنعت و کشاورزی ربطی به تحریم آمریکا دارد؟ حمله دیگری که به اقتصاد ما وارد می‌شود فشار اقتصادی است. کالاهای چینی با قیمتی ارزان وارد کشور می‌شوند و به یک باره ۵ هزار سند را در کشور از کار می‌اندازد یا به عنوان مثال دیگر قیمت نفت در کشور کم یا زیاد می‌شود و وضع اقتصادی به هم می‌خورد.

رضایی اظهار داشت: اقتصاد مقاومتی می‌گوید اقتصاد ما باید به شکلی باشد که تحریم، فشار طبیعی و فشار اقتصادی روی آن اثرگذار نباشد، البته همان‌طور که مقام معظم رهبری فرمودند همه تحریم‌ها باید برداشته شوند و ما در مذاکرات هسته‌ای به کمتر از این رضایت نخواهیم داد. رهبری انتظار دارد مشکلات اقتصادی کنار رود، تحریم‌ها برداشته شود و اقتصاد ایران یک الگوی مناسب در منطقه باشد. انتظار رهبر در این برهه حساس از مردم و مسئولان بسیار سرنوشت‌ساز است. این اقتصاد مقاومتی نقشه پیش روی مسئولان است و باید به آن عمل شود.  

وی در خصوص فعالیت‌های انجام شده در رابطه با ارائه سند اقتصاد مقاومتی به مسئولان کشور، گفت: کارگاه‌های آموزشی در تمام کشور برای مدیرکل‌ها گذاشته شد و این سند به آنها ارائه شد، اما این قبیل کارها آموزشی است. مردم باید از امسال یک کار عملی در رابطه با اقتصاد مقاومتی حس کنند.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به اینکه سند اقتصاد مقاومتی ۲۴ ماده دارد و هر کدام از این مواد برای حل یک مشکل از اقتصاد طراحی شده است، افزود: در رابطه با این ۲۴ مواد چند نکته مهم وجود دارد. اولین خواسته مقام معظم رهبری این است که کلیه امکانات به منظور توسعه کارآفرینی و مشارکت آحاد ملت در توسعه اقتصادی تامین شود.

رضایی در ادامه گفت: این یک بسیج ملی، چرا که اقتصاد کمتر از جنگ و سایر شرایط بحرانی نیست و یک بسیج ملی می‌خواهد، البته پیشانی این امر باید کارآفرینان باشند و کالایی تولید کنند که قابلیت رقابت با کالای خارجی را داشته باشد.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام تاکید کرد: از نظر بنده بسیاری از خانه‌ها براساس اقتصاد مقاومتی می‌توانند تبدیل به کارگاه شوند و کسب و کار خانگی را راه بیاندازند. اولین خواست رهبر بسیج آحاد ملت است که دولت و مجلس باید کلیه امکانات را در اختیار بگذارد. همین یک مورد می‌تواند باعث تحول بزرگی شود.  

وی تصریح کرد: دومین نکته مهم پیشتازی اقتصاد دانش‌بنیان و ساماندهی نظام نوآوری و افزایش سهم تولید محصولات دانش‌بنیان است که ما باید در این رابطه به مقام اول منطقه دست پیدا کنیم.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام اظهار داشت: مسئله بعد تقویت رقابت‌پذیری اقتصادی بین استان‌ها و توانمندی عملی جوانان در رابطه با اقتصاد است، خیلی از جوان‌ها مدارک تحصیلی در رابطه با تخصص خود گرفته‌اند، اما کار عملی بلد نیستند و باید توانمند شوند. توانمندسازی مردم اصل سومی است که رهبر انقلاب به آن توجه داشته است.

رضایی ادامه داد: از سوی رهبر معظم انقلاب نظارت کلی بر اجرای اقتصاد مقاومتی به دبیرخانه مجمع تشخیص مصلحت واگذار شده و از سال آینده این نظارت شروع می‌شود و ما به دستور رهبر معظم انقلاب به صورت جدی بر اجرای اقتصاد مقاومتی نظارت خواهیم کرد و به مسئولان امر و در صورت نیاز به شخص مقام معظم رهبری در این رابطه گزارش خواهیم داد.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام تاکید کرد: از دولت و مجلس تقاضا داریم با این امر سیاسی برخورد نشود. مسئله دیگر خود مردم هستند که باید هم در رابطه با اقتصاد مقاومتی خود عمل کنند و هم از مسئولان وظایف آنها در این رابطه را مطالبه کنند. نخبگان نیز باید به عنوان چشمان رهبری در امر نظارت بر دولت، مجلس و قوه قضائیه کمک کنند و به ما گزارش و پیشنهاد بدهند.

وی از مسئولان کشور درخواست کرد در چارچوب سیاست کلی نظام حرکت کنند، چرا که اگر هر دولتی بخواهد سیاست خود را عملی کند سیاست کلی نظام پیش نخواهد رفت.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در پایان گفت: توصیه من این است که خارج از برنامه ۵ ساله و سیاست‌ها عمل نشود و به تصمیمات راهبردی نظام نیز عمل شود. ۱۵ سال پیش رهبر معظم انقلاب گفتند چابهار باید به آسیای مرکزی وصل شود اگر این اتفاق می‌افتاد میلیاردها دلار برای نظام سودمندی داشت.

کد خبر 2494453

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 0 =