دولت برنامه خاصی برای قطع یارانه نقدی اقشار پر درآمد ندارد

اصفهان- عضو هیئت رئیسه کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت: دولت هنوز برنامه خاصی برای قطع یارانه نقدی اقشار پر در آمد در کشور ندارد.

حسینعلی حاجی دلیگانی در گفتگو با خبرنگار مهر درباره اقدامات قطع یارانه نقدی اقشار پر در آمد در کشور، اظهار داشت: چند پیشنهاد و مصوبه از سوی دولت به مجلس ارائه شده ولی هنوز نمی توان تصمیم گیری کرد که کدام یک به تصویب می رسد.

 وی در مورد قابلیت اجرای مصوبه اخیر کمیسیون تلفیق در رابطه با هدفمندی یارانه‌ها در لایحه بودجه سال آینده با تاکید بر تعیین سقف درآمد ۲.۵ میلیونd برای غربالگری یارانه بگیران، افزود: ما منتظر بررسی این مصوبه در صحن علنی مجلس هستیم و تا آن زمان نمی توان نظر قطعی را اعلام کرد؛ اما در مجموع عملیاتی شدن چنین مصوبه ای ممکن است به نفع مردم نباشد.

عضو هیئت رئیسه کمیسیون برنامه و بودجه با بیان اینکه بهترین گزینه در حذف اقشار پردرآمد از یارانه نقدی توجه به اقشار نیازمند جامعه است، تصریح کرد: با وجود تاکید بند(و) تبصره (۲۱) قانون بودجه سال ۱۳۹۳ برای غربالگری یارانه بگیران با توجه به تعیین سقف درآمدی از سوی دولت، این بند قانونی اجرایی نشد و حتی با ثبت نام مجدد متقاضیان در ابتدای امسال هم اکنون بیش از ۷۶ میلیون نفر در لیست یارانه بگیران حضور دارند.

وی با بیان اینکه اطلاعات برخی خانوارها در بانک اطلاعاتی سازمان هدفمندی یارانه ها هنوز تکمیل نشده است، یادآور شد: درجریان بررسی لایحه بودجه سال آینده در روزهای اخیر کمیسیون تلفیق، این گونه توافق شد که با کسر پنج هزار میلیارد تومان از منابع ۴۲ هزار میلیارد تومانی که دولت برای توزیع نقدی و غیر نقدی پیشنهاد کرده بود، یارانه خانوارهای با درآمد بیش از ۲.۵ میلیون تومان حذف شود.

کاهش مصرف سوخت در کشور نیازمند تکنولوژی ها جدید است

حاجی دلیگانی در پاسخ به سئوالی که کارشناسان بر این عقیده اند با توجه به اینکه سوخت سهیمه بندی شده اما مصرف سوخت نه تنها در کشور کاهش پیدا نکرده بلکه افزایش پیدا کرده است، گفت: کاهش مصرف سوخت در کشور نیازمند تکنولوژی های جدید جهانی است؛ در این زمینه نخبگان و به خصوص خودروسازان باید به طور جدی وارد میدان شوند.

وی با بیان اینکه تا زمانی که سوخت با یارانه در اختیار مردم قرار گیرد این مشکل حل شدنی نیست، ادامه داد: برای حل این مشکل باید حداقل مصرف مردم کشور را در نظر گرفت و مازاد بر آن را با توجه به قیمت بازارهای جهانی در اختیار مردم گذاشت تا بر آن مدیریت کنند.

کد خبر 2494996

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha