بازداشت سه دانه درشت بانکی/ ۵ قاضی سلب صلاحیت شدند

سخنگوی قوه قضائیه در مورد پرونده‌های احمدی‌نژاد، خاوری، (م.هـ)، پدیده شاندیز و اسکانیا توضیح داد.

به گزارش خبرنگار مهر، حجت‌الاسلام غلامحسین محسنی‌اژه‌ای در هفتاد و پنجمین نشست خبری با رسانه ها در مورد پرونده وکیل ۳۲ میلیاردی گفت: این یک فساد بزرگ بود؛ چراکه در آن جعل صورت گرفته بود که از آن وزارتخانه دو نفر تهدید و بازداشت شدند و خود وکیل هم بازداشت شد، یک نفر هم از نهاد ریاست جمهوری برای تحقیقات احضار شد و دو نفر هم از بیرون در این مورد دخیل بودند که در مجموع ۶ نفر تحت تعقیب قرار گرفتند و پرونده کیفرخواست خورده و به دادگاه رفت.

سلب صلاحیت ۵ قاضی دادگستری

معاون اول قوه قضائیه همچنین از سلب صلاحیت ۵ قاضی خبر داد و گفت: این نشان دهنده نظارت بیشتر قوه قضائیه و حفاظت اطلاعات است و این قضات از سمت قضاوت خلع شدند و همچنین چند قاضی و کارمند هم بازداشت هستند. شاید برخی بگویند این به نفع قوه قضائیه نیست، اما من می گویم این نشان می دهد که اکثر قضات دستگاه قضا شریف و زحمتکش هستند و آنها باید دلگرم باشند که اگر قاضی خطا کرد، به سرعت از بدنه قوه قضائیه جدا می شود. البته اگر حکم قطعی شد اسامی را اعلام می کنیم.

وی در مورد پرونده خبرنگار آمریکایی گفت: این پرونده به دادگاه رفت و کیفرخواست آن صادر شده و هم اکنون در حال مطالعه است.

اخبار جدید از پرونده بابک زنجانی

محسنی اژه ای در مورد پرونده بابک زنجانی هم اظهار داشت: قرار مجرمیت صادر شد و دادستانی ایراداتی گرفت و پرونده دوباره به بازپرسی رفت و احتمالا تا چند روز دیگر ایرادات رفع می شود و این پرونده برای سه نفر کیفرخواست بزودی صادر می شود. همچنین سه هزار میلیارد تومان از اموال شناسایی شده، اما به مبلغ کارشناسی اعتراض شده است که آن هم در حال رسیدگی است.

کیفرخواست پرونده اسکانیا صادر شد

سخنگوی دستگاه قضا در مورد آخرین وضعیت پرونده تصادف اتوبوس اسکانیا در جاده قم که منجر به مرگ و میر شهروندان شد، افزود: این پرونده طولانی شده، اما زحمات زیادی در آن کشیده شده است و کارشناسان مختلفی بر روی آن نظر دادند و تلاش شد نتیجه کارشناسی واحدی داشته باشیم که در نتیجه کیفرخواست آن هم صادر شد.

معاون اول قوه قضائیه در مورد پرونده سارقان مسلح در گلپایگان که عده ای را شهید کردند، گفت: در این پرونده چند سارق در حین عملیات کشته شدند، اما یکی از آنها دستگیر شد و در کمترین زمان ممکن در مدت زمان یکماه پرونده رسیدگی و حکم اجرا شد که باید از دادگستری اصفهان تشکر کنیم.

محسنی اژه ای در مورد چند سرقت مسلحانه در تهران که منجر به قتل چند شهروند همراه با اذیت و آزار بود، توضیح داد: این سرقت ها در ورامین، پاکدشت و تهران بود که شناسایی شدند و حکم اعدام برای آنان صادر شد که البته این حکم قابل اعتراض است.

وی در مورد جرایم در فضای مجازی هم هشدار داد و از بازداشت چند نفر به جرم همکاری با شبکه‌های ضد انقلاب خبر داد و اعلام کرد: این افراد فکر نکنند که شناسایی نشدند، ما در زمان مشخص وارد می شویم.

یکی از خبرنگاران خطاب به سخنگوی قوه قضائیه گفت: اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور در اظهاراتی گفته است که تخلفاتی که در دولت قبل بوده در زمان پهلوی نبوده است آیا وی اسنادی به قوه قضائیه داده و آیا این اظهارات خلاف قانون نیست؟ که اژه ای در پاسخ گفت: انصاف چیز خوبی است، هر کس انصاف داشته باشد، به حق نزدیک تر است. در مورد هر دولت و جریانی می خواهیم حرف بزنیم، بهتر است انصاف را رعایت کنیم. در زمان دولت هاشمی موضوع خصوصی‌سازی مطرح بود و وقتی دولت خاتمی آمد، انتقاداتی به دولت قبل بود و دولت بعد هم آمد به دولت قبل انتقاداتی داشت. شاید همه صادق نبودند، اما این بی‌انصافی است. من اگر امروز علیه دستگاه قضا حرفی بزنم، خودم هم باید در اصلاح امور دخیل باشم، چون همه ما مسئول هستیم. اگر مطالبی عنوان شده و اسنادی هست باید به مراجع ذی‌صلاح بدهیم و وقتی ثابت شد، مطرح کنیم و اگر قبل از رسیدگی مطرح کردیم، مطابق با واقع و انصاف نیست. من نمی دانم که آقای جهانگیری این نکته را گفته اند یا نه، اما مطلب را خواندم و اگر گفتند که زمان پهلوی این تخلفات نبوده، بی انصافی است. نباید ذهن مردم را خراب کنیم. البته سازمان بازرسی و دادستانی هم نامه ای نوشتند تا اگر اسنادی وجود دارد، ارائه کنند، اما مانند قبل نباشد که بگویند لیست مفسدان در جیب من است، اما چیزی نباشد. من هم همراه معاون اول در ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی هستیم و بهتر است آنجا مطرح کنند.

خبرنگاری در مورد بخش دیگری از پرونده رحیمی سئوال کرد که در آن نمایندگان پول گرفتند که محسنی اژه ای توضیح داد: این پرونده جداگانه است و باید به آن رسیدگی شود.

سازمان بازرسی در موضوع ریزگردها حضور دارد

چالش ریزگردهای اهواز پرسش دیگر خبرنگاران بود که سخنگوی قوه قضائیه در پاسخ گفت: مسئله کاملا اهمیت دارد، چراکه هم به جان مردم خسارت می زند و هم خسارات دیگری به همراه دارد. البته مسئولان نظام و دولت تمام تلاش خود را برای رفع این مشکل می کنند. هر چند که قبول داریم بخش عمده ریزگردها عامل خارج از کشور دارد و نمی شود رفت کشور همسایه و مشکل را حل کرد، هر چند که کارهایی انجام شده، اما جوابگو نبوده و بازرسی کل کشور هم در این موضوع حضور دارد، اما تاکنون با مسئولی برخورد نشده است.

۳ دانه درشت معوقات بانکی بازداشت شدند

معوقات بانکی سئوال دیگر خبرنگاران بود که سخنگو در پاسخ گفت: یک بار گفتم به نظر می رسد عزم جدی در این مورد وجود ندارد اما آقایان گلایه کردند من هم گفتم پس آمار عملکرد معوقات در سال ۹۳ را گزارش دهید. البته موضوع توسط دادستان کل کشور هم دنبال می شود اما شنیده ایم که متاسفانه بانکها و بانک مرکزی رقم واحد صحیح در مورد معوقات ندارد و این رقم بین ۹۵ هزار تا ۲۰۰ هزار میلیارد تومان است و عدد واحدی نیست. البته در مورد معوقات قوه قضائیه ۳ نفر از دانه درشت ها را بازداشت کرده و الباقی هم با توافقات بانکی در حال پرداخت معوقات هستند.

رحیمی ارتباطی با پرونده اخلالگران ارزی ندارد

معاون اول قوه قضائیه ارتباط رحیمی با پرونده اخلالگران در بازار ارز را رد کرد و گفت: این پرونده بخشی در شهرستان و بخشی در تهران بوده که قرار شد پرونده شهرستان به تهران بیاید و هنوز حکمی صادر نشده است.

کیفرخواست سیاسی صادر شد

محسنی اژه ای در مورد پرونده بازداشت مدیرعامل پرسپولیس گفت: این متهم بازداشت است و دو ماه قرار بازداشتی می تواند برای وی در حین بازپرسی لحاظ شود که قرار بازداشت تمدید شده است اما دفتر سخنگو می گوید کیفرخواست هم صادر شده است.

خبرنگاری در مورد آزادی مشروط رحیمی سئوال کرد که اژه ای در پاسخ گفت: الان موقع این حرف ها نیست. سازمان زندان ها هم آیین نامه ای دارد و مربوط به تمامی زندانیان می شود و باید زندانی بر اساس این آئین نامه عمل کند.

پرونده خاوری طولانی شده

خبرنگار مهر با بیان تاریخ مصاحبه های قاضی سراج و محسنی اژه ای در سال ۹۲ و ۹۳ در مورد برگزاری دادگاه خاوری و جهرمی از سخنگوی دستگاه قضا سئوال کرد ۳۸۵ روز از وعده برگزاری دادگاه می گذرد چرا این دادگاه برگزار نشده است که در پاسخ معاون اول قوه قضائیه تصریح کرد: حرف شما را قبول دارم زمانی که قاضی سراج رئیس سازمان بازرسی کشور شد مدتی پرونده قاضی نداشت و بعد قاضی جدیدی برای پرونده گذاشتند که آن هم در بخشی از پرونده صلاحیت رسیدگی نداشت گاهی گرفتاری ها به حجم پرونده ها موجب می شود تا حتی پرونده های خارج از وقت هم به کندی رسیدگی شود البته این را هم باید بگویم که به میزان کافی قاضی نداریم تا به همه پروند ه ها رسیدگی کند اما در مورد سایر متهمان محکوم به اعدام در این پرونده، برخی در حال رسیدگی و برخی اعاده دادرسی کرده اند.

پرونده احمدی نژاد در حال بررسی است

پرونده محمود احمدی نژاد سئوال دیگر خبرنگاران بود که سخنگوی قوه قضائیه در مورد این پرونده گفت: با توجه به مسئولیت ایشان پرونده طبق قانون  در دادگاه رسیدگی می شود هم اکنون در حال جمع آوری ادله هستیم.

محسنی اژه ای با تایید حکم توقیف ماهنامه رمز عبور گفت: دلیل توقیف را هنوز سئوال نکرده ام اما این نشریه توقیف شده است.

جزئیات جدید از پرونده پدیده شاندیز

معاون اول قوه قضائیه در مورد آخرین وضعیت پرونده پدیده شاندیز هم گفت: طبق سئوالی که از مسئولان استانی و قضائی کردم انشاالله پول مردم سوخت نمی شود و جلوگیری از تبلیغات هم برای همین بود که دیگر سهام جدید خریداری نشود. جلوی دلال بازی ها هم بستیم. باید این گونه پروژه ها با حساب و کتاب باشد و هر کس اندازه گلیمش پایش را دراز کند. هم اکنون مدیر این مجموعه بازداشت نشده  و اموال هم توقیف نشده است و ما از تخلفات احتمالی جلوگیری کردیم.

وی در مورد اجرای قانون اعمال ماده ۱۸ گفت: باید نظارت بیشتری به قضات در دادگاه بدوی و تجدیدنظر داشت و قضات را آموزش داد تا دقت بیشتری انجام دهند و پرونده کارش به اعمال ماده ۱۸ نرسد. قبلا این نظارت ها نبود اما حالا نظارت ها بیشتر شده است.

وضعیت پرونده توهین به رئیس مجلس

خبرنگاری در مورد پرونده ۲۲ بهمن سال ۹۱ که به رئیس مجلس توهین شده بود، سئوال کرد که اژه ای گفت: حضور ذهن ندارم اما تا جایی که می دانم پرونده در دادسرای ویژه روحانیت و همزمان در دادگستری هم مطرح بود و قرار شد هر دو یکی شود که قانون این اجازه را به دادسرای ویژه روحانیت می دهد که پرونده را به دادگستری بدهد.

یکی از خبرنگاران در مورد نامه جدید دادستان تهران مبنی بر اینکه انتشار عکس و اسم خاتمی در تمام رسانه ها ممنوع است، گفت: اگر کسانی بر اساس رای شورای عالی امنیت ملی و قوه قضائیه به عنوان سران فتنه شناخته شده اند نامشان در رسانه عنوان شود درست نیست. دادستان تهران هم در این مورد برخورد می کند اما در مورد اینکه یکی از شهروندان در برنامه زنده تلویزیونی به هاشمی رفسنجانی توهین کرده است گفت: این فیلم برای سال های قبل است و مربوط به زمان انتخابات می شود من هم وقتی شنیدم تعجب کردم اما صف رای دهندگان مشخص است.

خبرنگاری عکس صفحه یک روزنامه آرمان را نشان داد و گفت: گفته شده رحیمی را با لباس زیر به زندان برده اند که محسنی اژه ای در پاسخ گفت: چنین نبوده است.

کد خبر 2496963

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 0 =