ایران را کشوری متمدن با غنای فرهنگی یافتم

اینتان ماردیانا گفت: در سال ۲۰۱۳ جهت بررسی برای برپایی هفته فرهنگی اندونزی در تهران به کشور ایران سفر کردم و ایران را کشوری متمدن با غنای فرهنگی یافتم.

به گزارش خبرگزاری مهر، حجت الله ابراهیمیان رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اندونزی با اینتان ماردیانا رئیس موزه ملی اندونزی در محل دفتر وی دیدار و گفتگو کرد.

ابراهیمیان ابتدا از فعالیتهای فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اندونزی گفت و وظایف سازمان فرهنگ و ارتباطات را در این خصوص یادآور شد. سپس به طور مشخص اطلاعاتی درباره موزه ملی ایران ارائه نمود.

رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران اظهار داشت: موزه ملی ایران در دو ساختمان مجزا در ۲۰ هزار متر مربع و ۱۸.۰۰۰ متر زمین با ۳۰۰ هزار شیئ، در ۱۳ بخش با سابقه ای حدود ۶۰ ساله یکی از چند موزه بزرگ جهان است  موزه ایران باستان در سال ۱۳۱۶ ه.ش تأسیس شد و موزه دوره اسلامی نیز در سال ۱۳۷۵ هـ ش به طور مجزا تأسیس شد.

ابراهیمیان درباره قدمت آثار موزه گفت: قدیمی ترین اثر که نشانگر حضور انسان در فلات ایران است حدود ۸۰۰ هزار سال پیش در موزه کشورمان نگهداری می شودو سنگ گوارتز مربوط به رودخانه کشف رود در شرق مشهد با بیش از یک میلیون سال قدمت نیز در این موزه نگهداری می شود.

 اینتان ماردیانا ضمن خوش آمدگویی به رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی یران و اظهار تشکر از اطلاعات مربوط به موزه گفت: در سال ۲۰۱۳ جهت بررسی برای برپایی هفته فرهنگی اندونزی در تهران به کشور ایران سفر کردم و ایران را کشوری متمدن با غنای فرهنگی یافتم.

 اینتان ماردیانا تصریح کرد: اشتراکات ایران و اندونزی در مسلمان بودن مردم دو کشور، در اسلام رحمانی، در ادبیات داستانی برجای مانده در اندونزی و نیز مشترکات زبانی همه و همه دلیل بر اهتمام ورزیدن به توسعه روابط فرهنگی ماست و ما از توسعه این روابط خرسندیم.

 اینتان ماردیانا گفت: علاوه بر ۱۴۲.۰۰۰ شیئ در موزه ملی اندونزی، مکان جغرافیایی موزه ملی، محل رفت و آمد فرهنگ ها از کشورهای مختلف می باشد، لذا می توانیم در آینده در انجام برخی برنامه ها همکاری هایی نیز داشته باشیم.

ابراهیمیان در ادامه اظهار داشت: به طور مشخص چند نوع همکاری قابل پیگیری در آینده می باشد:

۱- برگزاری برنامه موسیقی ایران در آینده نزدیک (همزمان با حضور گروه موسیقی از ایران جهت حضور در شهر باندونگ)؛

۲-همکاری موزه ملی جهت برگزاری نمایشگاه ایران و آثار دیجیتالی موزه ملی ایران؛

۳-تعامل موزه ملی اندونزی با موزه ملی ج. ا. ایران در قالب برنامه های از قبل مشخص شده.

 اینتان ماردیانا ضمن استقبال از پیشنهادات رایزن فرهنگی، اظهار داشت: با اطلاع قبلی از ریز برنامه ها، موزه ملی آمادگی خود را برای هر سه برنامه مذکور اعلام می نماید.

کد خبر 2500136

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 15 =