سیستم اداری باید به شیوه علمی و منطقی اصلاح شود

همدان- استاندار همدان با بیان اینکه عادت کرده ایم که درآمد نفتی را هزینه کنیم در صورتی که نفت سرمایه مردم است و نباید صرف هزیه های جاری شود، گفت: سیستم اداری باید به شیوه علمی و منطقی اصلاح شود.

به گزارش خبرنگار مهر، محمد ناصر نیک بخت ظهر چهارشنبه در نخستین شورای راهبری توسعه مدیریت استان همدان با بیان اینکه نباید از آنچه که از سال های گذشته تاکنون در رابطه با تحول اداری در کشور می گذرد راضی باشیم، اظهار داشت: استان همدان استانی پر تلاش است اما نباید از وضعیت راضی باشیم و باید بیشتر و بهتر از این در کشور عمل کنیم.

وی با بیان اینکه در برنامه چهارم و پنجم توسعه دو و نیم تا سه درصد بهره وری را از رشد اقتصادی داشته ایم اما بعید است در طول های های گذشته بیشتر از نیم درصد انجام و اجرا شده باشد، ابراز داشت: نتیجه تحول اداری بهره وری است و باید بهره وری را افزایش داد و به سلامت اداری توجه کرد.

استاندار همدان با بیان اینکه سلامت اداری خوبی در برنامه پنجم نداشتیم و جای تاسف دارد که مقام مسئولی در رده های بالای مملکت به فساد مالی و اداری گرفتار می شود، بیان کرد: هیچکس از این وضعیت خوشحال نیست چراکه در این خصوص بحث جناح و گروه و عقیده و غیره نیست بلکه بحث خون شهدا و تلاش های انقلابی است.

نیک بخت با بیان اینکه مردم با گذشت ۳۶ سال از پیروزی انقلاب در روز ۲۲ بهمن پای کار می آیند و از نظام حمایت می کنند، عنوان کرد: آیا واقعا خوشایند است که مقامی عالی رتبه به نام مسائل فساد مالی و اداری در مکانی خاص باشد.

وی با بیان اینکه هیچ گروهی نباید از این اتفاقات خوشحال باشد و این موضع ها جای تاسف دارد، ادامه داد: اگر نظام و سیستم اداری به خوبی اجرا شود این مسائل پیش نمی آید.

استاندار همدان با بیان اینکه مقام معظم رهبری از ۱۰ سال گذشته درخصوص سلامت اداری تاکیداتی داشته اند، افزود: دولت ها اعلام می کنند که دولت پاک هستند اما چرا باید این اتفاقات رخ دهد.

محمد ناصر نیک بخت با بیان اینکه وقتی مقام معظم رهبری بر سلامت اداری تاکید فراوان دارند و از طرفی انقلاب اسلامی ادامه راه انبیاست نباید اجازه داد در سیستم اداری اتفاقی بیفتد، اظهار داشت: در این دولت قصد بر این است که در سیستم اداری اتفاقاتی رخ ندهد.

وی با بیان اینکه در دولت یازدم با جدیت درخصوص مسائل مبارزه با فساد مالی کار می شود، عنوان کرد: باید مراقب بود چراکه وسوسه و محل وسوسه ها زیاد است.

استاندار همدان با بیان اینکه چند اداره بیشتر در معرض آسیب و اتهام هستند چراکه در این ادارات محل وسوسه زیاد و انگیزه برای کشاندن کارمند و مدیر به تخلف حتی از طریق مراجعه کننده فراهم است، بیان کرد: مسلمان باید از اتهام دور باشد و سلامت کار کند.

نیک بخت با بیان اینکه سیستم اداری باید سالم سازی و تغییر داده شود و معمولا در جامعه پذیرفتن تغییر سخت است، ادامه داد: سیستم اداری باید به شیوه علمی و منطقی اصلاح شود.

هیچ آسیبی تاثیر گذار تر و نافذ تر از آسیب فساد مالی، اقتصادی و اخلاقی نیست

وی با بیان اینکه هیچ آسیبی تاثیر گذار تر و نافذ تر از آسیب فساد مالی، اقتصادی و اخلاقی نیست، بیان کرد: اگر لحظه ای از توجه به خدا فاصله بگیریم آسیب می بینیم پس باید مواظبت بود.

استاندار همدان با بیان اینکه تغییر و تحول و اصلاح سیستم اداری می تواند کارآمد باشد، ادامه داد: در هفته جاری اجلاس دو روزه ای در وزارت کشور با حضور استانداران سراسر کشور برگزار شد و سفرای ۱۶ کشور و روسای اتاق بازرگانی کشور نیز در این مراسم حضور داشتند.

محمد ناصر نیک بخت با بیان اینکه در این اجلاس مباحث خوبی در زمینه های اقتصادی، توسعه ای و صادرات مطرح شد، بیان کرد: یکی از عمده ترین مباحث اجلاس علاوه بر کار کارشناسی تاکید بر گردشگری سلامت بود.

وی با بیان اینکه هم اکنون ۸۳ درصد بودجه کشور صرف هزینه های جاری می شود تا بتوان ۱۷ درصد کار عمرانی انجام داد که این مسئله یک هشدار است، بیان کرد: این مقویله یک آسیب است که از سوی نفت به کشور رسیده چراکه عادت کرده ایم درآمد نفتی را هزینه کنیم در صورتی که نفت سرمایه مردم است و نباید صرف هزینه های جاری شود.

استاندار همدان با بیان اینکه در این دولت سعی شده بودجه با فاصله از نفت نوشته و کمتر از نفت استفاده شود، بیان کرد: نفت منابع نفرین است و بهره وری زیر نیم درصد است چراکه نفت را هزینه می کنیم.

نیک بخت با بیان اینکه دولت تلاش دارد آنچه مصالح نظام و مردم است حفظ و ایجاد شود و حتی اگر موضوع تحریم ها نبود برنامه دولت فاصله گرفتن از نفت بود، ادامه داد: باید سیستم اداری چابک سازی شود که مباحث شورای راهبردی در این زمینه تاثیر گذار است.

وی با بیان اینکه نحوه تحول اداری زیر سئوال است و باید بر روی این موضوع کار شود، عنوان کرد: ایران کشوری بی پایه، کم مایه و جدید نیست و شهر همدان ۵۰۰ سال پایتخت امپراطوری کشور بوده و از نظر اسلامی نیز ریشه و هویت داریم.

استاندار همدان با بیان اینکه چابک سازی این نیست که شاخ و برگ را زیاد کنیم بلکه باید احساس کنیم که امانت دار مردم هستیم، ابراز داشت: باید بیشتر بر روی موضوع تحول سیستم اداری کار شود.

کد خبر 2506649

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 0 =