۲۴۳۳ پایگاه مردمی در شور نیکوکاری قزوین برپا می شود

قزوین- مدیرکل کمیته امداد امام خمینی استان قزوین گفت: با برپایی دو هزار و ۴۳۳ پایگاه مردمی در نقاط مختلف شهری و یک هزار و ۱۹۶ مدرسه کمک های مردمی در آستانه ایام نوروز جمع آوری می شود.

به گزارش خبرنگار مهر، هدایت صفری به مناسبت فرارسیدن جشن نیکوکاری عصر شنبه در جمع خبرنگاران رسانه های گروهی استان که درسالن اجتماعات کمیته امداد امام خمینی قزوین برگزارشد اظهار داشت: کمیته امداد با گذشته ۳۶ سال از تاسیس خود به عنوان بال عاطفی نظام در داخل کشور و حارج کشور تلقی می شود و نهادی تاثیرگذار است.

مدیرکل کمیته امداد امام خمینی استان قزوین تصریح کرد: این نهاد دیپلماسی حمایت را پیگیری می کند و تا رفع فقر از نیازمندان فعالیتهای خود را ادامه می دهد تا توانمندسازی مددجویان محقق شود.

توانمندسازی مدجویان رویکرد کمیته امداد است

صفری یادآورشد: توانمندسازی جامعه هدف و ارائه الگوهای حمایتی از اقشار آسیب پذیر و حلقه واسط بین اغنیا و فقرا بودن از اهداف این نهاد است تا منطق حمایت از انسان های نیازمند در جامعه ترویج شود.

وی اضافه کرد: باید بتوانیم گفتمان امدادی را پیاده کنیم و با تاسی از آموزه های دینی زمینه کمک افراد خیر به دیگر نیازمندان را با حفظ کرامت مددجویان فراهم کنیم.

قزوین

صفری اظهارداشت: باید خدمات این نهاد در یک دوره زمانی مناسب به توانمند شدن مدجویان تحت پوشش منجر شود و با اشتغال و کارآفرینی به صورت هدفمند زمینه خروج نیروها از پوشش کمیته امداد را موجب شود.

وی بیان کرد: آسیب های ناشی از فقر توسط کارشناسان این نهاد مردمی شناسایی شده و برای رفع آن برنامه ریزی کرده ایم تا بتوانیم به تدریج شرایط را برای اشتغال و خودکفایی خانواده ها مهیا کرده و از دامنه فقر در جامعه بکاهیم.

مدیرکل کمیته امداد امام خمینی استان قزوین تصریح کرد: در دهه چهارم فعالیت این نهاد رویکرد ما تقویت احساس عمومی برای مشارکت در تامین نیازهای فقراست تا همبستگی اجتماعی شکل بگیرد و تقویت شود و سنت های حسنه اسلامی در جامعه رواج یابد.

این مسئول بیان کرد: این مدل اقتصادی که به مردم وابسته است پشتیبان دولت هم تلقی می شود و به دور از بوروکراسی و دور از وابستگی به حزب و جناح همه افراد نیازمند زیر چتر حمایتی نهاد قرار می گیرند.

جشن نیکوکاری

مشاوره به ۱۰ هزار مددجوی تحت پوشش

صفری در ادامه با تشریح مهمترین خدمات انجام شده اظهارداشت: در ۱۰ ماهه امسال هفت هزار و ۱۷۶ مشاوره گروهی، سه هزار مشاوره فردی و جمعا ۱۰ هزار و ۱۷۸ مورد مشاوره به مددجویان ارائه شده است.

مدیرکل کمیته امداد امام خمینی استان قزوین بیان کرد: همچنین در این مدت ۱۵ هزار و ۴۸۴ خانواده آموزش دیدند که کلاسها با رویکرد دینی بود و ۷۶۸ جلسه در مناسبت های مذهبی برگزار شد.

وی بیان کرد: امسال ۱۱۸ شبکه امداد فرهنگی در روستاهای استان تشکیل شد که برای همه روستائیان برنامه های فرهنگی برگزار خواهیم کرد تا بتوانیم آسیب های اجتماعی را کاهش دهیم و مسائل احکام، بهداشت روانی، اصلاح الگوی مصرف را برای مردم بازگو کنیم.

صفری تصریح کرد: در حال حاضر سه هزار و ۳۰۴ دانش آموز و ۸۸۸ دانشجو از خدمات کمیته امداد استفاده می کنند و در زمینه سبک زندگی اسلامی همایش هایی برای توجیه افراد برگزار کرده ایم که ۲۷۹ مقاله در این برنامه ها ارائه شده است که از میان این مقالات ۴۰ مقاله برگزیده و ۱۰ مقاله برتر انتخاب شد.

قزوین

آموزش ۳۹۸۴ نفر مهارت فنی

مدیرکل کمیته امداد امام خمینی استان قزوین بیان کرد: آموزش های فنی و حرفه ای و مهارت آموزی را جدی گرفته ایم تا متناسب با نیازها و بازار مدجویان آموزش ببینند و توانمند شوند که در این راستا در ۱۰ ماه گذشته سه هزار و ۹۸۴ نفر آموزش فنی حرفه ای را سپری کردند.

وی گفت: این آموزشها در رشته های کمک پرستاری، صنایع دستی، قالیبافی، ارتش سنگ زینتی، رایانه، کلاس های ترویجی، دامداری، زراعت تشکیل شده است.

صفری گفت: همچنین در حوزه اشتغال در مجموع دو هزار و ۱۲۵ شغل برای مدجویان تحت پوشش ایجاد شد که سه برابر تعهد استانی است.

این مسئول گفت: در سه سال گذشته ۵۸۰۰ خانواده کمیته امداد توانمند شدند و از پوشش این نهاد خارج شدند و قادر شدند خانواده های خود را اداره کنند و خودکفا شوند.

وی اضافه کرد: امسال یک هزار و ۵۳۰ خانواده از محل مددکاری حقوقی، طرح های اشتغالزایی، خودکفایی توانمند شدند و سال آینده جشن خودکفایی آنها را برگزار می کنیم.

۱۰۸ میلیارد ریال درآمد زکات امسال

صفری به استقبال مردم از پرداخت زکات هم اشاره کرد و اظهارداشت: امسال ۸۱ میلیارد ریال زکات واجب و ۲۷ میلیارد ریال زکات مستحبی در مجموع ۱۰۸ میلیارد ریال زکات جمع آوری شد که با رشدقابل توجهی روبرو شده است.

وی افزود: در سال ۸۴ میزان زکات استان ۱۰ میلیون تومان و امسال ۱۰ میلیارد و ۸۰۰ میلیونتومان که از این لحاظ در کشور صاحب رتبه سوم هستیم.

قزوین

۲۲ هزار حامی ایتام در استان قزوین
      
مدیرکل کمیته امداد امام خمینی استان قزوین یادآورشد: با وجود افراد نیکوکار خوشبختانه تعداد حامیان در استان به ۲۲ هزار و ۵۰۰ نفر رسیده که با حمیات مادی و معنوی زمینه برخورداری فرزندان یتیم از خدمات نیکوکاران استفاده می کنند.

وی افزود: اسمال حامیان ایتام بیش از ۴۹ میلیارد ریال کمک کردند.

برپایی ۲۴۳۳ پایگاه شور نیکوکاری

صفری در خصوص جشن شور نیکوکاری هم گفت: امسال جشن نیکوکاری به دلیل تقارن با شهادت حضرت فاطمه زهرا به نام " شور نیکوکاری" نامیده شده که امسال با برپایی دو هزار و ۴۳۳ پایگاه در مناطق مختلف استان با همکاری صداوسیما، آموزش و پرورش، بسیج، جمعیت هلال احمر، اصناف و فدرسایون ورزشهای همگانی برپا می شود که از ۱۳ تا ۱۵ اسفند ماه کمک های مردمی جمع آوری خواهد شد که نسبت به سال قبل ۱۰ درصد افزایش پایگاه داشته ایم.

ایتام

وی افزود: در روز ۱۳ اسفند با برپایی پایگاه شور نیکوکاری در یک هزار و ۱۹۶کدرسه استان از کمک های دانش آموزان هم برخوردار خواهیم شد.

صفری اظهارداشت: طرح ثبت نام حامیان ایتام در پایگاهها، طرح محسنین، شفا، رضوان نیز در ایم شور نیکوکاری اجرای مش ود و با توزیع صندوق صدقات زمینه جمع آوری کمک های مردمی بخوبی فراهم می شود.

این مسئول اظهارداشت: سرانه کمک به ایتام در کشور ۱۰۰ هزار تومان و در استان قزوین ۲۲۰ هزار تومان است که در این زمینه و پرداخت زکات در ردیف استانهای برتر کشور هستیم.

این مسئول تصریح کرد: در سال گذشته یک میلیارد و ۵۵۰ میلیون تومان در جشن نیکوکاری جمع آوری و بین مددجویان توزیع شد.

وی افزود: در سال جاری از مجموع ۱۳۲ هزار صندوق صدقات بیش از پنج میلیارد تومان جمع آوری شد.

کد خبر 2508482

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 6 =