کمک به متکدیان ترویج تکدی‌گری است/ پیشگیری مقدم بر درمان

قم - معاون فرهنگی٬ اجتماعی و پيشگيری از وقوع جرم دادگستری کل استان قم کمک به متکدیان را کمک به ترویج تکدی‌گری دانست.

به گزارش خبرنگار مهر، حجت‌الاسلام مجيد یزدی پیش از ظهر چهارشنبه در همایش پیام‌های فاطمی به رسولان فاطمی ویژه ائمه جماعات مساجد استان که در اداره کل تبلیغات اسلامی استان قم برگزار شد پیشگیری را اصلی عقلی، شرعی و قانونی دانست.

وی در تشریح عقلی بودن اصل پیشگیری به بیان روایاتی پرداخت و تاکید کرد که اصل پیشگیری مقدم بر درمان است.

وی گفت: در روایات و آیات به اصول پیشگیری اشاره و تاکید فراوان شده که کسی بخواهد در زمینه پیشگیری هزینه کند اگر یک درهم برای پیشگیری هزینه کند بهتر از این است که هزاران دینار بخواهد برای درمان صرف کند.

حجت‌الاسلام یزدی با اشاره به قانونی بودن اصل پیشگیری اظهار کرد: بر اساس اصل ۱۵۶ قانون اساسی، قوه قضائیه موظف است برای پیشگیری از جرم و اصلاح مجرمان اقدام کند.

وی اضافه کرد: مقام معظم رهبری در دستوری به قوه قضائیه سه نکته را مورد تاکید قرار دادند؛ اول اینکه پیشگیری یک امر فراقوه‌ای است و این طور نیست فقط قوه قضائیه در این زمینه کار کند. دوم، پیشگیری را در اولویت کارهایتان قرار دهید که از اهمیت زیادی برخوردار است. سوم، پیشگیری یک بحث علمی است و باید به صورت علمی و تخصصی به آن نگاه شود.

به گفته معاون فرهنگی٬ اجتماعی و پيشگيری از وقوع جرم دادگستری کل استان قم، اگر در هر برنامه‌ای غیرعالمانه عمل شود خرابکاری‌ها و آسیب‌ها بیشتر خواهد بود.

نظم یک دلواپسی دینی است

حجت‌الاسلام یزدی در بخش دیگری از سخنان خود با تشریح مرز بین جرم و آسیب اظهار کرد: طلاق خود جرم محسوب نمی‌شود ولی زمینه جرم را فراهم می‌کند.

وی تکدی گری را یکی دیگر از آسیب‌های اجتماعی در جامعه ذکر کرد و افزود: کمک کردن به تکدی‌گران کمک به ترویج آسیب تکدی‌گری است.

وی با بیان اینکه بر اساس شرع مقدس، انسان موظف است ترک گناه کند تا جامعه نه فقط سالم بماند بلکه خودش هم سالم بماند، تصریح کرد: قانون گذار وقتی قانون را وضع می‌کند دلواپس نظم جامعه است.

حجت‌الاسلام یزدی با ذکر مثالی در این زمینه گفت: اگر کسی در خلوت خودش از طریق هدفون، آهنگ مبتذل گوش دهد و مزاحمتی برای کسی نداشته باشد، کار او جرم نیست ولی خلاف شرع مرتکب شده است.

وی نظم را یک دلواپسی دینی دانست و تاکید کرد: قانونگذار دلواپس نظم جامعه است ولی شارع دلواپس نظم فردی و جمعی است، همان طور که دلواپس تعالی فردی و اجتماعی است.

معاون فرهنگی٬ اجتماعی و پيشگيری از وقوع جرم دادگستری کل استان قم در پایان تاکید کرد که یک مسلمان تلاش می‌کند گناهی در جامعه اتفاق نیفتد.

کد خبر 2511347

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 1 =