گفتگوی اسلام و مسیحیت عمیق تر شود/ گفتگوهایی برای خدمت به بشریت

قم - رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی گفت: امروز باید و می شود گفتگوی اسلام و مسیحیت عمق بیشتری پیدا کند و در شرایط حساس کنونی، این گفتگو به مثابه یک فرصت برای خدمت به معنویت و بشریت قرار داده شود.

به گزارش خبرگزاری مهر، حجت‌الاسلام احمد مبلغی روز چهارشنبه در ششمین دور گفتگوی اسلام با مسیحیت در کلیسای ارمنی حوزه سیلیسی در کشور لبنان افزود: طائفه اندیشی دینی خود دارای سه نمود تکفیرگرایی دینی، انسان گریزی دینی و خشونت گرایی دینی است.

وی با اشاره به مؤلفه‌های طائفه اندیشی دینی گفت: یکی از این مولفه‌ها عبارت از اقدام اتباع یک مذهب یا یک دین به مصادره کردن خدا به نفع خود.

وی گفت: طائفه اندیشان بر این تصورند که خداوند مختص به آنهاست و غیر آنان فاقد علقه و ارتباط با خداوند هستند وخداوند هم عنایتی به غیر آنها  ندارد.

حجت الاسلام مبلغی ادامه داد: اتباع هر دین می‌توانند و باید بر درستی دین خود استدلال کنند (از باب مسئول بودن در قبال  دین مقبول) اما این پندار که غیر آنان فاقد توجه به خدا هستند ناروا ست.

وی با استناد به آیه ۶۴ سوره آل عمران خاطرنشان کرد: با مراجعه به قرآن کریم در می یابیم که انسان فراتر از وضعیت دینی او، طرف یا موضوع سخن خداوند قرار گرفته است. توجه انسان به خدا در شرایط سخت؛ مثل کشتی در حال غرق شدن (شرایطی که قرآن به آن توجه کرده است) توجه به خاستگاه دین خاصی نیست بلکه مطلق توجه کنندگان به خداوند مقصود است.

وی گفت: خداوند دوست ندارد به بهانه تعلق داشتن به یک دین (هر چند آن دین مقبول  و درست باشد)، بر سر خداوند نزاع دینی راه بیافتد.

حجت‌الاسلام مبلغی یکی دیگر از نمودهای طائفه اندیشی را مصادره مقدسات دینی ذکر کرد و گفت: "قداست معبد" از جلوه های مهم قداست دینی است، گاه این قداست از سوی اتباع یک دین مصادره می شود و آنها نگاه غیرقداست آمیز به معابد ادیان دیگر پیدا می کنند در حالی که از قرآن کریم به وضوح، قداست داشتن معابد دینی ادیان سماوی به دست می آید.

رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی با استناد به آیه ۴۰ سوره حج خاطرنشان کرد: در این آیه به خوبی می توان جایگاه معابد دینی متعلق به ادیان را دریافت، این آیه معابد مسیحیت، یهودیت و اسلام را در یک سیاق قرار داده است و از اراده خداوند برای حفظ این مکان ها سخن گفته است.

استاد برجسته حوزه علمیه قم در بخش دیگری از سخنان خود گفت: به دلیل اینکه اتباع مسیحیت و اسلام بیشتر از اتباع ادیان دیگر است گفتگوی اسلام و مسیحیت در میان گفتگوهای دینی از اهمیت بیشتری برخوردار است، دوم اینکه رابطه صمیمی فی مابین این دو دین، بیش از رابطه اتباع ادیان دیگر است و سوم اینکه سابقه گفتگوی اسلام و مسیحیت در تاریخ بیشتر و گسترده تر بوده است.

حجت‌الاسلام مبلغی خاطرنشان کرد: امروز باید و می شود گفتگوی اسلام و مسیحیت عمق بیشتری پیدا کند و در شرایط حساس کنونی، این گفتگو به مثابه یک فرصت برای خدمت به معنویت و بشریت قرار داده شود.

در این کنفرانس که به همت مشترک سازمان فرهنگ و ارتباطات و کلیسای ارمنی حوزه سیلیسی در حال برگزاری است جمعی از متفکران  حضور دارند.

کد خبر 2511492

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 7 =