چهارشنبه ای با خاطرات تلخ/شادی لحظه ای که تبدیل به غم ابدی می شود

تبریز- مراسم چهارشنبه سوری این روزها با چاشنی حوادث در هم آمیخته و در این میان آذربایجان شرقی در شمار سه استان پرحادثه آخر سال قرار دارد.

به گزارش خبرنگار مهر، آیین چهارشنبه آخر سال در سال‌های اخیر از حالت سنتی خارج شده و به سمت خشونت رفته به گونه ای که شنیدن اخبار حوادث و مصدومیت های این شب تبدیل به عادت همیشگی مردم در تمامی نقاط کشور شده است.  

سالانه هزاران نفر از هموطنان در این مراسم مصدوم یا معلول می‌شوند و هزاران خانواده ایرانی سال نو را با غم و اندوه شروع می‌کنند به گونه ای که لحظه‌ای غفلت مسیر زندگی این افراد را تغییر می‌دهد و این در حالی است که هیچ نفری حتی ناظران و عابران پیاده و رهگذران از آسیب های چهارشنبه آخر سال در امان نیستند.

طبق اعلام وزارت بهداشت، آسیب های منتسب به چهارشنبه آخر سال در طی سال های اخیر روند صعودی داشته و از سال ۸۷ میزان رشد آن ۲.۵ برابر بوده و این امر در حالی است که تعداد مصدومان چهارشنبه سوری در سال گذشته بالغ بر دو هزار و ۷۰۰ نفر برآورد شده است.  

اما آنچه موجب شده که مردم آذربایجان شرقی در خصوص حوادث جبران ناپذیر این شب آگاه تر باشند، قرار گرفتن این استان در میان سه استان پرحادثه در این شب است که آسیبی بزرگ برای مردم استان به شمار می رود.  

چهارشنبه سوری

تفریحی چند ساعته که تبدیل به غمی چند ساله می شود

شاید هیچکدام از مصدومان این شب قبل از سوختگی و و وقوع حادثه حتی احتمال چند درصدی نیز به مصدوم شدن خود قایل نبودند و سوختگی و مصدومیت را تنها در سرنوشت دیگران و کسانی که تصاویرشان را در تلویزیون و سایر رسانه ها دیده بودند، می دانستند.

جوانی حدود ۲۰ ساله است که در چهره اش آثار سوختگی مشهود است، از وی در خصوص علت سوختگی صورت و دستانش می پرسم که می گوید: همه ساله، چندین روز قبل از فرا رسیدن آخرین چهارشنبه سال با شور و شعف خاصی به همراه دوستانم برای شادی و تفریح در روز چهارشنبه آخر سال برنامه ریزی می کردیم.

این پسر جوان ادامه می دهد: سال گذشته نیز در شب چهارشنبه سوری راهی کوچه و خیابان شدیم تنها هدفمان تفریح و شادی بود اما هم اکنون یک تفریح چند ساعته تبدیل به غمی یک ساله شده است.

وی می افزاید: همواره از تلویزیون و رسانه ها تصاویری را در مورد سوختگی ها و مصدومیت های ناشی از انفجار مواد محترقه و ترقه شاهد بودم اما این حوادث را تنها به دلیل بی احتیاطی در حین انجام مراسم آتش بازی می دیدم.  

این پسر جوان با یادآوری حادثه تلخی که بدن و صورتش را دچار سوختگی کرده است، می گوید: قرار نبود در این مراسم، کار خطرناکی انجام بدهیم، خود نیز نمی دانم چگونه شد که در هنگام پریدن از روی آتش و در یک آن، آتش تمامی بدنم را فراگرفت و اینگونه یک شادی کوچک تبدیل به مصیبت بزرگی برای خود و خانواده ام شد.

حضور نیروی انتظامی با تدابیر ویژه در چهارشنبه آخر سال

سرهنگ فرهنگ نوروزی در گفتگو با خبرنگار مهر گفت:با عوامل برهم زن نظم عمومی توسط نیروی انتظامی در چهارشنبه آخر سال برخورد به عمل خواهد آمد.

فرمانده نیروی انتظامی تبریز با برشمردن مصداق های این جرایم یاد آور شد:ایجاد راه بندان، سد معبر، پرتاب مواد محترقه و منفجره، ایذا و اذیت مردم و ایجاد رعب و وحشت و هرگونه فروش مواد منفجره از نمونه جرایم در روز چهارشنبه آخر سال است که با توجه به بیانیه ستاد جرایم خاص استان این گونه افراد هنجار شکن بعد از دستگیری تا پایان تعطیلات نوروز در بازداشت به سر خواهند برد.

نوروزی با اشاره با کاهش ۳ درصدی جرایم در تبریز نسبت به سال قبل افزود:شادی که باعث اذیت  مردم و آسیب زدن به خود و دیگران گردد شادی نیست و ما از والدین عزیز می خواهیم تا بانظارت و کنترل کودکان، نوجوانان و جوانان خود و با همکاری بیشتر با نیروی انتظامی چهارشنبه آخر سال بدون حادثه را سپری کنیم.

آیینی که تبدیل به مراسم رعب و وحشت شده است 

سرهنگ علی اسمعیل پور، معاون اجتماعی نیروی انتظامی آذربایجان‌شرقی نیز با اشاره به این روز گفت: متاسفانه این مراسم تبدیل به تفریحی شده كه در آن باید عده ای بترسند، تعدادی اذیت شوند و عده ای هم مصدوم یا کشته شوند تا تعدادی جوان انرژی خودشان را تخلیه کنند.

وی ادامه داد: شادی این چند جوان در حالی است که خانواده های بسیاری در این روز با حوادثی چون سوختگی، نقص عضو، مرگ و میر و تخریب خانه و لوازم زندگی روبرو می شوند.

اسمعیل پور در ادامه با اشاره به گزارشات تکان دهنده از نابینایی و ناشنوایی کودکان، سکته های قلبی در افراد مسن و سقط جنین در زنان باردار در این روز افزود: تمام این حوادث بخاطر چند لحظه شادی و هیجان از سوی برخی افراد اتفاق می افتد بطوریکه برای نمونه در کنار همه خطرات و آلودگی های صوتی به اصطلاح پرهیجان این روز، خانم های بارداری هستند که هر گونه ترس و اضطراب می تواند برای آنها فاجعه آفرین باشد و دلهره و استرس می تواند به قیمت جان کودکان خردسالی تمام شود که نیاز به سکوت و آرامش دارند.

رخداد حادثه را تنها برای دیگران ندانیم

معاون اجتماعی نیروی انتظامی استان با اشاره به ضرورت رعایت برخی نکات ایمنی توسط افراد در این روز گفت: مردم باید از دست زدن به اشیا مشکوک و ناشناخته خودداری کنند.

وی ادامه داد: اگر کسی در نزدیکی شما از فشفشه و مواد آتش‌زا استفاده می‌کند دستان خود را باز نگه داشته و جلوی صورتتان را بگیرید تا دچار سوختگی نشوید.

اسمعیل پور با تاکید بر لزوم جدی گرفتن توصیه های ایمنی توسط تمامی مردم و جوانان گفت: از تمامی جوانان می خواهیم در آستانه سال نو، خانواده خود را به سبب اعمال غلط اندوهگین نکنند.

وی ادامه داد: مواد منفجره ترکیبی به قدری حساس هستند که حتی در اثر جابجایی، حمل و نقل، وارد شدن ضربه، رسیدن حرارت اندک و حتی گاهی در اثر ارتعاشات صوتی، فعل و انفعالات شیمیایی و قرار گرفتن در محدوه یک فرکانس خاص خود به خود فعال شده و منفجر می شوند، لذا هرگونه استفاده و کاربرد آنها می تواند اتفاقات غیرقابل جبرانی به بار آورد.

معاون اجتماعی نیروی انتظامی استان با تاکید بر همکاری با ماموران اورژانس و آتش نشانی گفت: همکاری با آتش نشانان و نجاتگران در محل حادثه می تواند از افزایش خسارت های جانی و مالی پیشگیری کند.

اسمعیل پور افزود: متاسفانه این قبیل حوادث تلخ آن طور که شایسته است برای عاملان رفتارهای پرخطر مایه عبرت نمی شود و آنها رخداد حادثه را تنها برای دیگران می دانند، غافل از اینکه ممکن است قربانی بعدی خود آنها یا اعضای خانوادشان باشند، لذا به نوجوانان و جوانان عزیز توصیه می شود با اندکی تامل و خویشتنداری، خود، خانواده و جامعه را از بروز اتفاقات ناگوار مصون نگه دارند.

پیشگیری قبل از وقوع حادثه مطلوب تر است

حمید حسین پور در گفتگو با خبرنگار مهر، جمعیت هلال احمر در خصوص چهارشنبه آخر سال در بخش آموزش همگانی و آگاه سازی ورود نموده و تاکنون دوره های آموزشی های ایمنی، کمک های اولیه و فنون خود امدادی را به هم استانهایی عزیز در مدارس، مساجد و محلات آموزش داده است.

معاون امداد و نجات جمعیت هلال احمر استان آذربایجان شرقی افزود: مقرر شده در زمان وقوع حادثه هلال احمر با همکاری پلیس، اورژانس و آتش نشانی وارد عمل شده و با استقرار خودروهای این نیرو در میادین اصلی شهر بتوانیم در کمترین زمان به کمک آسیب دیدگان بشتابیم.

حسین پور با اشاره به حوادث تلخ در چهارشنبه های آخر سال افزود:متاسفانه بعضی از خسارت های بوجود در این ایام غیر قابل جبران هستند لذا ما باید تلاش نمائیم تا محیطی که در آن زندگی می کنیم را ایمن سازی کنیم و پیشگیری قبل از وقوع حادثه را در سرلوحه کارهای خود قرار دهیم.

۱۶۸ مصدومیت در چهارشنبه آخر سال ۹۲

روزبه رجایی، رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی استان با اشاره به میزان مصدومیت های چهارشنبه آخر سال گفت: مجموع حوادث چهارشنبه آخر سال گذشته، ۱۶۸ ماموریت بود.

وی ادامه داد: در چهارشنبه آخر سال ۹۲، بیشترین آسیب ها مربوط  به آسیب دست با ۷۱ مورد و آسیب به چشم با ۶۵ مورد بود.

رجایی افزود: از تعداد ۱۶۸ مصدوم، ۱۳۵ نفر مرد و ۳۳ نفر زن بودند که دچار آسیب های جزئی و حتی آسیب های منجر به مرگ شده بودند.

وی با اشاره به اینکه در هنگام رخداد دادن حادثه ای در روز چهارشنبه سوری، مردم خونسردی خود را حفظ کنند، گفت: افرادی که در مجاورت فرد آسیب دیده هستند باید ضمن حفظ خونسردی، در سریع ترین زمان ممکن با اورژانس ۱۱۵ تماس بگیرند.

رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریتهای پزشکی استان افرزود: از تمامی مردم خواهشمندیم از روشن کردن آتش های بزرگ خودداری کنند و از سوی دیگر از ترقه های انفجاری استفاده نکنند.

با فرا رسیدن چهارشنبه آخر سال امیدواریم امسال میزان حوادث این روز کاهش چشمگیری پیدا کند تا هیچ خانواده ای در آستانه عید نوروز اندوهگین مصیبتی بزرگ نباشد که البته این امر بستگی به این دارد که همه ما باور داشته باشیم، حادثه در کمین ما بوده و تنها با کمی هوشیاری و البته خویشتنداری می توانیم این شب را به خاطره تلخ برای خود و خانواده تبدیل نکینم.  

باید باور داشته باشیم، تمامی کسانی که قربانی حوادث این شب هستند قبل از گرفتار شدن به حادثه هیچگاه خطری برای خود متصور نبوده و تنها در پی یک هیجان و شادی آنی بودند غافل از یک عمر حسرت و اندوه.

--------------------------

گزارش: فائزه زنجانی

کد خبر 2519824

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha