نمایش ۹ فیلم کوتاه تجربی در اکران نوروزی گروه «هنر و تجربه»

سری جدید فیلم‌های کوتاه تجربی از سه شنبه ۲۶ اسفند ماه در سینماهای گروه «هنر و تجربه» به نمایش گذاشته شد.

به گزارش خبرگزاری مهر، «اینسان» و «شکستنی است» مهدی آقاجانی، «خانم گل میخکی» سارا طبیب زاده، «دخترک آت و آشغالی» محمد زارع شلاله خیری، «طنین» عاطفه خادم‌الرضا، «دیلیت» کاظم ملایی، « impression، xps۱۶۰» تی‌یام یابنده، «دیروز را بکش» احسان محمدی و «پانچ» احسان شادمانی از جمله فیلم های کوتاه تجربی است که در ایام نوروز در گروه سینمایی «هنر و تجربه» اکران می شود.

«اینسان» و «شکستنی است»

«اینسان» و «شکستنی است» دو فیلم به کارگردانی مهدی آقاجانی است که هر دو در بخش فیلم‌های کوتاه تجربی روز به نمایش گذاشته می شوند.

انیمیشن «اینسان» داستان سگی است که صاحب خود را گم میکند و این شروعی می‌شود برای آزار و اذیت او از جانب مردم... آقاجانی در یادداشتی درباره این فیلم می‌نویسد: «داستان سگ ولگرد صادق هدایت را به دلیل قدرت تاثیرگذاری زیاد، در عین سادگی و دارا بودن جنبه‌ها و لایه‌های مختلف همواره دوست داشتم و همیشه علاقه‌مند بودم بتوانم فیلمی با اقتباس از آن بسازم. انتقال مفاهیمی مانند تنهایی و گمشدگی، که این سگ با احساسات و حالاتی کاملا انسانی در دنیایی غریب، تماشاگر آن است، دغدغه اصلی ساخت این فیلم بود. سعی کردم تجربه‌ای را که مدت‌ها به آن می‌اندیشیدم، یعنی نزدیک کردن انیمیشن به نمایش و مخصوصا نمایش شبیه‌خوانی (از جهت برخی جنبه‌های فرمی) را در ساختار و فرم این فیلم پیاده کنم. حذف کلیه‌ المان‌ها مکانی و زمانی و جنس روایت همگی در جهت تقویت این ایده به کار گرفته شده است. شاید انتظار مخاطبان از انیمیشن، معمولا فضاهایی فانتزی و خوش آب و رنگ و شاعرانه باشد و انیمیشن را قالبی مناسب برای عنوان کردن مسائل جدی از نوع «اینسان» ندانند ولی باید پذیرفت که انیمیشن نیز قالبی است برای بیان احساسات و اعتقادات از هر نوعی.»

عوامل فیلم «اینسان» عبارتند از کارگردان، نویسنده فیلمنامه و تهیه‌کننده: مهدی آقاجانی، طراحی و انیمیت: مهدی آقاجانی، رنگ و افکت: میرعلی حسینی اصلی، صداگذاری: بهروز شهامت و مرتضی احرابی، موسیقی: سیامک آقایی، بازیگر: مجید کریمیان، صدابازیگر: محمدرضا علیمردانی.

«شکستنی است» نیز فیلمی ۶ دقیقه‌ای درباره دختر و پسری است که در محیطی نامعلوم و عجیب مشغول صحبت هستند. گویی آن‌ها از مشکلی جسمی یا روحی رنج می‌برند و توانایی ارتباط به شکلی عادی ندارند. کارگردان در یادداشتی به توضیح فضای فیلم و علاقمندی‌های خود اشاره دارد: «رفتارها و کنش‌ها و نوع دیالوگ‌های غیر معمول نیست. در ایجاد ارتباط گاهی اگر واسطه‌ای در میان باشد تازه متوجه می‌شویم که شاید تمامی این رفتارها خود تلاشی بوده برای ایجاد ارتباط بهتر یا رفع سوتفاهم‌هایی که آن واسطه به همراه آورده. در فعالیت‌های فیلمسازی خود علاقه‌مندم که بتوانم علاوه بر نمایش رخدادهای واقعی و عینی، نمایشی نیز از آنچه در ذهن میگذرد نیز داشته باشم. کلیت فیلم تجربه‌ای است که سعی دارد از زاویه‌ای متفاوت به آنچه در ذهن می‌گذرد نیز داشته باشم. کلیت فیلم تجربه‌ای است که سعی دارد از زاویه‌ای متفاوت به آنچه در ظاهر یک رابطه شکل می‌گیرد، با روایتی عینی ذهنی، نگاهی تازه بیندازد. البته قضاوت و ارزش‌گذاری از اهداف این فیلم نیست.»

عوامل فیلم «شکستنی است» عبارتند از: کارگردان، نویسنده فیلمنامه و تهیه‌کننده: مهدی آقاجانی، فیلمبردار: حسین خوشبین، طراح صحنه و لباس: مهسا هدایتی، تدوین: فرشته پرنیان، جلوه‌های کامپیوتری: عماد حسینی و عادل حسینی، صدابردار و صداگذار: مرتضی احرابی، چهره‌پردازی: علی شفیعی ثابت، بازیگران: مهدی شاهپیری، پرستو قائد.

«خانوم گل میخکی»

این انیمیشن را سارا طبیب‌زاده کارگردانی کرده‌ است. انیمیشن «خانوم گل میخکی» در ۴۰ جشنواره بین‌المللی شرکت کرده و ۸ جایزه را از آن خود کرده است. طبیب زاده در یادداشت خود می نویسد: «نقاشی می‌کشم، معمولا تخیلات، رویاها و کابوس‌هایم را تصویر می‌کنم آنچه می‌بینم و حس می‌کنم، خواستگاه الهام خود زندگیست و مردم زندگی را باور می‌کنند.»

عوامل فیلم «خانوم گل میخکی» عبارتند از: کارگردان و نویسنده فیلمنامه: سارا طبیب زاده، تدوین: آروین ایل‌بیگی، انیمیت: محمدحسین اعظم پور و ملایکه فرهنگ ادیب، دسن: شهریار بیراموند، سارا صابری، ملایکه فرهنگ ادیب، طراح صدا و میکس: بهروز شهامت، موسیقی: بهرنگ شگرف‌کار، کامپوزیت: سروناز سهی و کاظم نادریان، طراح رنگ: مریم طباطبایی، رنگ‌گذار پیش زمینه: مونا شاهی.

«دخترک آت و آشغالی»

فیلم کوتاه عروسکی «دخترک آت و آشغال» را  محمد زارع شلاله خیری کارگردانی کرده است. او در یادداشتی چرایی ساخت این فیلم و انتخاب این تکنیک را توضیح می دهد: «دخترک آت و آشغالی جزو مخلوقاتی است که در دنیای متفاوت ذهنی و اخلاقی خود غرق هستند و این ظاهر متفاوت باعث طرد شدگی وی می‌شود. برای از بین بردن هرگونه تفاوت در این جوامع می‌شود دلایل زیادی برای انتخاب این متن برای اولین فیلم خود بیاورم. شاید مهم‌ترینش علاقه به مفاهیم عمیق انسانی باشد.»

عوامل فیلم «دخترک آت و آشغالی» عبارتند از: کارگردان، استوری برد و متحرک‌سازی: محمد زارع شلاله خیری، مشاور پروژه: سید وحید فاطمی، تصویر، تدوین، کامپوزیت: روزبه شمشیری، طراحی و دوخت لباس: رعنا زارع، صداگذاری: محمد فتحی، سعید عبادی، دستیار تصویر: سامان پورمحمد، آیدین پورعلی، عکاس پشت صحنه: زهرا رضوی، طراح پوستر: سامان پورمحمد، تهیه‌کننده: محمد زارع با حمایت انجمن فیلم تبریز.

«طنین»

عاطفه خادم‌الرضا کارگردان و نویسنده «طنین» است. این فیلم تا امروز توانسته جایزه بهترین تدوین در بیست و ششمین جشنواره فیلم کوتاه تهران را بدست آورد.خادم الرضا در یادداشت خود درباره فیلم مینویسد: «لحظاتی در زندگی پیش می‌آید که فکر می‌کنیم تنهایی ما، در نهایت وسعت خودش است. بی‌آنکه بدانیم آن لحظات را یا کسی دیگر در جایی دیگر شریک هستیم. به چیزی فکر می‌کنیم که او هم در همان لحظه به آن فکر می‌کنند. کاری را انجام می‌دهیم که او نیز در همان لحظه مشغول انجامش می‌باشد. گاهی این اشتراک به نقطه‌ای می‌رسد که دیگر نمی‌شود گفت او من است، یا من او هستم.»

عوامل «طنین» عبارتند از: کارگردان، نویسنده و تدوینگر : عاطفه خادم‌الرضا، دستیار کارگردان و صداگذار: کاوه قهرمان، تصویربردار: محمدرضا جهان‌پناه، دستیار تصویربردار: بهروز مشاری، صدابردار: سیروس ساکت، عکاس و منشی صحنه: فاطمه آباقی، اصلاح رنگ و امور: ابوالفضل طالونی، مدیر تولید: زهره یعقوبی‌بینا، طراح صحنه: تارا رضایی، بازیگران: رویا خادم‌الرضا، کاوه قائمی، تهیه‌کننده: انجمن سینمای ایران.

«دیلیت(Delete)»

» جوانی دیلیت کردن زندگی‌اش را تجربه می‌کند.» این خلاصه داستان فیلم دیلیت به کارگردانی کاظم ملایی است که فارغ‌التحصیل رشته کارگردانی سینما از دانشگاه سوره تهران است. او تاکنون ۸ فیلم کوتاه ساخته که همه آن‌ها در عرصه بین‌المللی جوایزی کسب کرده‌اند از جمله بهترین فیلم کوتاه جشنواره ایران و آمریکا است.

عوامل «دیلیت» عبارتند از:  نویسنده، کارگردان و تهیه‌کننده: کاظم ملایی، طراح  صحنه: محمد اکبری، تصویربرداری و تدوین: کاظم ملایی، جلوه‌های تصویری و عنوان‌بندی: امیر مهران، موسیقی: بابک میرزاخانی و سپهر کرباسیان، بازیگر: محمد عباسی.

impression، xps۱۶۰

کارگردانی این فیلم را تی‌یام یابنده کارگردانی کرده است. فیلم به قول سازنده آن داستانی پست آپوکالیپتیک(آخرالزمانی) است از عکاسی کور که در یک تاریکخانه زندگی می‌کند. این فیلم جوایز متعددی کسب کرده نظیرجایزه بهترین فیلم در جشنواره بین‌المللی  فیلم کوتاه آسیای جنوبی، جایزه بهترین فیلم در جشنواره بین‌المللی  فیلم کوتاه کلکته و  جایزه بهترین فیلم در جشنواره بین‌المللی فیلم.

impression، xps۱۶۰عوامل فیلم  عبارتند از: کارگردان و نویسنده فیلمنامه: تی‌یام یابنده، مدیر فیلمبردار: آیین ایرانی، تدوین و جلوه‌های ویژه: محمدمهدی زرین‌پور، صدابردار: حسام موسوی، چهره‌پرداز: وفا مظفری و جلال امیری مرند، تهیه‌کننده: حسین ارشادی.

«دیروز را بکش»

کارگردانی «دیروز را بکش» توسط احسان محمدی انجام شده است. فیلم روایتی از زندگی پسر جوانی است که با قدرت فکری خود کارهایش را انجام می‌دهد و به هرچه فکر می‌کند اتفاق می‌افتد...«دیروز را بکش» در جشنواره‌های متعددی چون جشنواره فیلم کوتاه تهران، سی‌ویکمین جشنواره فیلم فجر حضور داشته است.

در یادداشت کارگردان آمده است: «تنها زمانی می‌توانی از کابوس‌های تلخ گذشته رهایی یابی و از زندگی کنونی‌ات لذت ببری که دیروز را بکش.»

عوامل فیلم «دیروز را بکش» عبارتند از کارگردان: احسان محمدی، نویسنده فیلمنامه و دستیار کارگردان: امین قشقاییان، مدیرتولید و برنامه‌ریز: عباس آرام، طراح پوستر: علی خاورائی، صدابردار: میلاد شیاسی، بازیگران: فردین انصاری، رامین قشقاییان، تهیه‌کننده: انجمن سینمای جوان ایران.

«پانچ»

این فیلم را  احسان شادمانی کارگردانی کرده و داستان مردی کشتی‌گیر را حکایت می‌کند که در ذهن خود در مبارزاتش با حریف صحبت می‌کند و پدر و مادرش را در رویا می بیند... در تیتراژ این فیلم نام حسن سناپور نویسنده رمان‌های معروفی چون «ویرانی» و «نیمه غایب» به عنوان نویسنده فیلمنامه این فیلم کوتاه ۱۰ دقیقه‌ای آمده است که بر اساس داستان «با گارد باز» نوشته شده است. «پانچ» تاکنون در جشنواره‌های مختلفی هم چون جشنواره فیلم کوتاه تهران شرکت کرده ‌است.

عوامل فیلم«پانچ» عبارتند از: کارگردان و تدوین: احسان شادمانی، فیلمنامه نویس: حسین سناپور، مدیر فیلمبردار : حمید دالوند، مدیر صدابرداری : ایمان قجری حقیقی، تهیه کننده: انجمن سینمای جوان.

کد خبر 2519977

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 9 =