غلامرضا عمراني : كتابهاي كمك آموزشي در زمره آثار غير مفيد و يكبار مصرف است

غلامرضا عمراني - كارشناس تاليف كتابهاي درسي ، گفت : رشد بي رويه كتابهاي آموزشي و كمك آموزشي اقتصاد كشور و خانواده ها را با مشكل مواجه كرده و باعث شده است كه هزينه كلاني صرف توليد كتابهاي يكبار مصرف شود .

وي در گفت و گو با خبرنگار كتاب مهر ، با بيان اين مطلب افزود : انتشار كتاب هاي كمك آموزشي قدمتي پنجاه ساله دارد و معلمان از سالهاي دور در مدارس با مشكل كتابهاي حل المسائل دست به گريبان بودند ، اما چون در آن زمان گستردگي و تعداد اين كتاب ها به گستردگي و تعداد امروزين نبود آسيبي كه اين كتابها به جامعه وارد مي كند مانند امروز شايع و گسترده نبود .

وي در ادامه افزود : معضل كتاب هاب آموزشي روز به روز به بخش هاي وسيع تري از فرهنگ كشور را در گير مي كند اما شاهديم كه انتشار اين كتابها به صورت پنهان و آشكار تشويق مي شود ، و امكاناتي براي انتشار اين كتابها در اختيار ناشران گذاشته مي شود كه در اختيار كتابهاي مفيد قرار نمي گيرد .

عمراني در ادامه تصريح كرد : كتابهاي كمك آموزشي در زمره كتابهاي غير مفيد تقسيم بندي مي شود و از نظر لطمه اقتصادي ، فرهنگي و آموزشي بر كشور وارد مي شود قابل جبران نيست .

وي درباره آسيب هاي اقتصادي انتشار كتابهاي كمك آموزشي به مهر ، گفت : آسيب اقتصادي اين كتاب ها كم نيست ؛ در شرايطي كه كشور ايران وارد كننده كاغذ است بخش مهمي از كاغذ وارداتي به كشور در اختيار اين كتابها قرار مي گيرد و براي كتابهاي مفيد كاغذي باقي نمي ماند .

عمراني در ادامه افزود : آنچه كه واقعا مي توان كتاب دانست از نظر كاغذ در مضيقه هستند و كتابهاي مورد توجه مردم و كتابخواني را با آنها مي شناسيم جايي براي دريافت كاغذ ندارد ولي بخشي از اين كتابهاي آموزشي و كمك آموزشي سهميه هاي كلاني از واردات كاغذ دريافت مي كنند .

وي تصريح كرد : وقتي كاغذ ارزان به راحتي دراختيارانتشاركتابهاي كمك آموزشي قرار مي گيرد به نوعي اين كار را تشويق كرده ايم و اين مساله با توجه به بحران كاغذ در ايران اهميت زيادي دارد .

سرگروه داوري ادبيات فارسي در جشنواره كتاب هاي آموزشي رشد ، گفت : از سويي ديگر نيروي انساني زيادي صرف چرخاندن اين آسياب خالي ( كتاب هاي كمك آموزشي ) مي شود كه بسيار براي كشور ما اهميت دارد . بسياري از تحصيل كردگان كشور كه مي توانند خدمت هاي خوبي به جامعه كنند از جامعه پزشكان تا مهندسان و ساير تحصيل كردگان رده بالاي كشور به كار نشر و توليد اين كتابها اشتغال دارند .

وي در توضيح اين مطلب ، گفت : هزينه اي كه كشور صرف تحصيل اين افراد كرده بسيار بيشتر از بازده كنوني اين افراد است و حالا با كمال حيرت شاهديم كه يك پزشك و يك مهندس شايسته وقتش را صرف نوشتن كتابهاي كمك آموزشي مي كند .

عمراني درباره ابزاري كه صرف توليد اين كتابها مي شود ، گفت : آسيب سوم مربوط به ماشين آلات چاپ و امكاناتي است كه در اختيار انتشار و توليد اين كتابها گذاشته مي شود . انبارهاي عظيمي در اختيار اين كتابها قرار گرفته كه مرتب پر و خالي مي شود و كتابهاي كمك آموزشي را در سطح شهرستان ها توزيع مي كنند و با استفاده از اين امكانات كتابهاي آموزشي را به راحتي در اختيار بچه هاي اين ملكت قرار مي دهند .

وي در ادامه درباره آسيب هاي انتشار اين كتابهاي گفت : هزينه كلاني كه بابت كرايه بيل بورد ، تبليغات خياباني و راديو تلويزيوني براي كتابهاي كمك آموزشي صرف مي شود بسيار قابل توجه است و تمام اين هزينه ها از جيب دانش آموزو خانواده او - براي قيمت تمام شده - اين كتابها پرداخت مي شود .

اين كارشناس تاليف كتابهاي درسي در ادامه افزود : آسيب هاي اقتصادي اين كتابها در بعد ديگر متوجه خانواده ها است ؛ دانش آموزان از سال دوم دبيرستان به عنوان فراهم كردن وسايل ورود به دانشگاه اين كتابها را خريداري مي كنند و بخش عظيمي از اقتصاد خانواده صرف اين كتابها مي شود .

به گزارش مهر ، وي در ادامه تصريح كرد : كتابهاي آموزشي براساس سعي ناشران آنها به صورت يك بار مصرف توليد و بعد از يك بار مصرف ، توسط دانش آموزان و داوطلبان كنكور به زباله داني سپرده مي شود به اين ترتيب هزينه و امكاناتي كه صرف چاپ اين كتابها شده در مدت زمان كوتاهي از بين مي رود .

عمراني تصريح كرد : كارهاي مشابه در انتشار كتابهاي كمك آموزشي و به صورت وسيع صورت مي گيرد . من پانزده موسسه را مي شناسم كه به طور جدي و گسترده فقط يك كار را انجام مي دهند و به طور نمونه كتابي كه در يك موسسه به چاپ مي رسد عينا توسط موسسه ديگري هم به چاپ خواهد رسيد.

وي در ادامه درباره آسيب هاي اجتماعي كتابهاي كمك آموزشي ، تصريح كرد : دانش آموز و خانواده او براي تهيه اين كتاب معمولا با مشكل مواجه مي شوند و حيران و سرگردان مي ماند كه از كدام يك از اين كتابهاي بايد استفاده كند و چون اين كتابهاي معمولا شبيه به هم است و همه هم ادعا دارند كه بهترين كتاب را توليد كرده اند كار انتخاب براي خانواده ها دشوار مي شود .

 به گزارش مهر ، وي در توضيح اين مطلب ، گفت : كتابهاي كمك آموزشي معمولا تفاوت هاي مختصري با هم دارند به اين دليل كه از نظر قانوني وقتي كسي كتابي از اين نوع براي يكي از اين موسسات مي نويسد با او قرار دادي تنظيم مي كنند كه همانند اين كتاب را براي موسسه ديگري تاليف نكند و طبيعي است كه مولفان به اين تعهد پايبند نباشند و به دليل حق التاليف هاي پايين ترجيح مي دهد اين كار را براي موسسات ديگر هم انجام دهد و با تغييرات جزئي همان كتاب را براي سه چهار موسسه ديگر هم تاليف مي كند و مخاطب فكر مي كند كه همه اين كتابها ضروري است و برخي مواقع تهيه اين كتابها براي خانواده ها گران تمام مي شود .

کد خبر 252085

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 15 =