بوش ، وزارت امور خارجه آمريكا را  مامور تهيه طرح تحريمهاي اقتصادي  بر ضد ايران كرد

رييس جمهور آمريكا به وزارت امور خارجه اين كشور دستور داد : پيش نويس قطعنامه پيشنهادي براي اعمال مجازاتهاي اقتصادي بين المللي بر ضد ايران را آماده كند تا در صورت مخالفت ايران با ضرب الاجل تعيين شده از سوي آژانس بين المللي انرژي اتمي (9 آبان) اين پيش نويس به شوراي ا منيت ارائه شود.

به گزارش خبرگزاري مهر به نقل از روزنامه الوطن عربستان ، جرج بوش به دستگاههاي ذيربط در وزارت امور خارجه فرمان داد تا ضمن تهيه طرح تحريم ايران ،  پيش از ارائه آن به شوراي امنيت در صورت عمل نكردن ايران به ضرب الاجل تعيين شده  ، در مورد آن با هم پيمانان خود  رايزني كند.
براساس اين گزارش، اين قطعنامه بايد به گونه اي طرح شود كه تحريم نفتي ايران از سوي جامعه  بين الملل ، ايران را با بحرانهاي مالي بزرگ و چالشهاي فراواني مواجه كند.
براساس اين گزارشها ،  بوش از سازمان اطلاعات مركزي(سيا) آمريكا خواسته است در مورد پيامدهاي احتمالي تحريم نفتي ايران بر اوضاع داخلي آمريكا يك گزارش فوري تهيه كند.
قرار است وزارت  امور خارجه آمريكا كار تهيه متن اين پيش نويس را تا پايان ماه جاري به پايان برساند تا در مورد مفاد آن با اعضاي دايمي شوراي امنيت و آژانس بين المللي انرژي اتمي در ماه اكتبر (مهر و آبان) مذاكراتي را انجام دهد تا در صورت عدم پاسخگويي ايران به قطعنامه آژانس انرژي اتمي و ضرب الاجل تعيين شده تا پايان اكتبر(9 آبان) اين طرح عملي شود.
آژانس بين المللي انرژي اتمي در نشست اخير خود با صدور قطعنامه اي كه پيش نويس  آن را ژاپن ، كانادا و استراليا تهيه كرده بودند به ايران تا پايان ماه ا كتبر(9 آبان) مهلت داد تا با بازرسي سرزده بازرسان اين آژانس از تاسيسات هسته اي خود بدون هرگونه قيد و شرطي موافقت  و پروتكل الحاقي را امضا كند.
واشنگتن  صدور اين قطعنامه را پيروزي سياسي بزرگي براي خود قلمداد كرده است به  اين دليل كه عنصر زمان را از ايران گرفته است .
افراطي هاي واشنگتن و سازمانهاي طرفدار رژيم اسراييل اميدوارند ، تهران از عمل كردن به قطعنامه آژانس بين المللي و ضرب الاجل تعيين شده امتناع كند، زيرا در اين صورت (آمريكا و اسراييل )مي توانند به فشارها و بحران زايي خود بر ضد ايران ادامه داده و با اين بهانه بتوانند  تمام خاورميانه را صحنه تنش هاي بدون پايان كنند و آنگاه اسراييل بتواند به اهداف متعدد خود جامه عمل بپوشاند.
به ادعاي منابع واشنگتن ، كشورهايي كه داراي روابط حسنه با ايران هستند از جمله روسيه كه زيربناي نيروگاه بوشهر را طراحي كرده است و نيز هند كه سالانه بيش از 5/2  ميليارد دلار با ايران مبادلات تجاري دارد و نيز اتحاديه اروپا  با طرح تحريم ايران موافقت كرده اند.
به گفته منابع آمريكايي ، ايران دو گزينه بيشتر ندارد يا به خواسته هاي جامعه بين الملل پاسخ داده و قطعنامه آژانس بين المللي را اجرا كند و يا اينكه راه كره شمالي را در پيش بگيرد و با اين خواسته ها مخالفت كند.
هرچند  بين موضع تهران و پيونگ يانگ به ويژه از نقطه نظر قدرت تحريم اقتصادي بين المللي بر اقتصاد ايران تفاوت هاي اساسي وجود دارد ، زيرا همگان در واشنگتن پيش بيني مي كنند كه در صورت مخالفت ايران با ضرب الاجل آژانس بين المللي انرژي اتمي ، بحراني در ابعاد گسترده منطقه را فرا بگيرد و اين بحران به دليل فشارهايي كه اقتصاد ايران با آن روبروست از داخل ايران شروع شود .
اين منابع در پايان اينگونه نتيجه گيري كرده اند ، هرگونه ناآرامي در ايران ،  به  طور كلي پيامدهاي منفي بر منطقه خاورميانه خواهد گذشت همانند عراق كه از همه نظر اوضاع شكننده اي دارد.

کد خبر 25230

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha