اتاق بازرگاني و صنايع و معادن تهران در حاشيه بيستمين كنگره جهاني معدن، سمينار تخصصي معدن را برگزار نمود.

 به گزارش خبرگزاري مهر،اتاق بازرگاني تهران با همكاري سفارت جمهوري اسلواكي در تهران با حضور رئيس و اعضاء هيات رئيس اتاق تهران و سفير اسلواكي ، شركت‌هاي ايراني و اسلواك فعال در زمينه معدن سمينار تخصصي معدن را برگزار نمود.

پروفسور دورووه عضو هيات علمي دانشكده فني كوشه و انجمن مهندسين معدن اسلواكي درباره شكل گيري و فعاليتهاي معدني اين كشور در گذشته و حال توضيح داد و افزود: اقتصاد اسلواكي از سال 1989 دستخوش تحولات بسياري شده و سه دوره را پشت سر گذاشته است.

وي گفت: دوره اول صرفا مبتني بر بازار و بازاريابي اقتصادي بوده و دوره دوم متعلق به زماني است كه عضويت و پيوستن به اتحاديه اروپا مطرح گرديد و دوره سوم با تكيه بر فرآيند اطلاع رساني و تبادل اطلاعات آغاز گرديده و رويه گسترش است.

دورووه با بيان اينكه در اين راستا صنعت معدن نيز تحول چشمگيري يافته و خود به بازاري كليدي در اقتصاد جهاني تبديل گشته است، خاطرنشان كرد: از آنجايي كه صنعت معدن در اسلواكي پيشينه‌اي ديرينه داشته و از پتانسيلهاي قوي‌ برخوردار است ،مقامات اين كشور درصدد برآمده‌اند دانشكده‌هاي فني خود را در زمينه معادن و فرآورده‌هاي معدني بيش از پيش تقويت نمايند .

دانشكده فني كوشه در محدوده اسلواكي در حال حاضر معروف‌ترين دانشكده معدني در سطح جهان بوده و رتبه نخست را در ميان دانشكده‌هاي فني معدني سراسر دنيا دارا است ضمن اينكه كليه رشته‌هاي استاندارد جهاني معدن را نيزتدريس مي‌نمايد.

رئيس اتاق بازرگاني و صنايع و معادن ايران نسبت به همكاريهاي آتي دانشكده فني مهندسي كوشه و دانشگاه‌هاي ايران اظهار اميدواري نمود و گفت: كشور ما در زمينه مهندسي معدن نياز به نيروهاي متخصص و كارآزموده دارد. اين نيروها نه تنها براي ايران بلكه براي كشورهاي همسايه نظير افغانستان نيز بسيار مورد نياز است.

مير محمد صادقي نايب رئيس اتاق تهران و رئيس خانه معدن ايران در خصوص صنعت معدن در ايران افزود: بخش خصوصي ايران از اول انقلاب دستش از كارهاي معدني و عمومي مسائل اقتصادي قطع شد و اين به دليل عكس‌العملهايي رژيم گذشته بود و كارها منحصر به عده‌اي خاص بود لذا در بعد از انقلاب سياست تمركز به كشور حاكم شد و بويژه در بخش معادن تقريبا همه معادن از بخش خصوصي خارج شد و دولت تصدي كار بخش معادن را بعهده گرفت.

وي تصريح كرد: حدود چهار سال است كه بخش خصوصي ايران با تفسيرهايي كه از قانون اساسي شد و مصوباتي كه گذشت در بخش‌هاي مختلف اقتصادي و از جمله در معادن فعال شد.

وي در خصوص ذخاير غني معدني ايران اظهار نمود كه در ايران ذخاير شناخته شده معدن حدود 53 ميليارد تن مي‌باشد و بيش از 60 نوع ماده معدني در هر يك از بخشهاي معدني داريم از جمله 10 ميلياردتن مواد معدني فلزي نظير آهن، مس،سرب، روي، منگنز، و آلومينيوم بطوري كه ايران را روي كمربند مس قلمداد مي كنند.

صادقي خاطر نشان كرد: سنگ آهن شناخته شده در ايران 8 ميليارد تن ، سنگ گچ 2ميليارد تن، سنگ ساختماني 2 ميليارد تن، نمك 5/1 ميليارد تن،‌هم چنين انواع خاكهاي صنعتي در ايران وجود دارد كه شامل باريت، بنتونيت، كائولن و انواع و اقسام خاكها بويژه خاكي كه براي ليكو استفاده مي‌شود كه كارخانه آن در خاورميانه بي‌نظير است.

وي در خصوص همكاري با بخشهاي معدني اسلواكي گفت: ماشين آلاتي كه امروز با ساخت آنها در اسلواكي آشنا شديم مورد نياز بخشهاي معدني ايران است ولازم است هيات حاضر در جلسه مدت بيشتري را در ايران اقامت داشته وزمينه‌هاي فروش يا مشاركت با صاحبان صنعت معدن ايران فراهم نموده وفعاليت بيشتري داشته باشند. اين نياز مختص به ايران نيست بلكه كشورهاي همسايه نظير افغانستان و عراق نيز چنين نيازي را دارند.

بهزاديان نيز خاطر نشان كرد: با توجه به مسئله نقدينگي از طريق صاحبان معادن بايد راه‌هاي وجود امكانات مالي را براي خريد اين ماشين آلات ايجاد كنيم و با مشاركت دو جانبه ، با راه‌هاي بهره‌گيري از روشهاي فاينانسي مثل BOOياBOT ، واردات ماشين آلات در ازاي صادرات محصولات معدني در آينده و يا فاينانسهاي مستقيم، اميدواريم سفير محترم و هيات حاضر در بازگشت به اسلواكي به بررسي اين راه‌ها پرداخت و راهكار خوبي را براي حل اين موضوع ارائه دهند.

بهزاديان هم چنين اظهار داشت كه اتاق تهران آمادگي دارد در زمينه معدن هيات‌هاي تجاري را به اين كشور اعزام نموده و يا پذيراي هيات اعزامي از اسلواكي به تهران باشد.

 

کد خبر 252376

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 13 =