ارزش ریالی سرمایه گذاری درمنطقه آزاد انزلی ۴۲ درصد رشد داشته است

انزلی – بر اساس شاخص های اقتصادی بدست آمده در سال گذشته، سازمان منطقه آزاد انزلی نسبت به مدت مشابه سال ۹۲ با رشد ۴۲ درصدی در ارزش ریالی سرمایه گذاری در منطقه روبرو بوده است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی سازمان منطقه آزاد انزلی، حجم سرمایه گذاری اظهار شده از سوی سرمایه گذاران علاقمند به حضور در این منطقه در سال ۹۳  افزون بر ۱۲ هزار و ۱۳۴ میلیارد ریال بوده و این در حالی است که در طول همین مدت در سال ۹۲ این رقم در حدود ۸ هزار و ۵۳۵ میلیارد ریال بوده است.

بر اساس این گزارش تعداد شرکتهایی که در سال گذشته از معاونت اقتصادی و سرمایه گذاری مجوز سرمایه گذاری اخذ کرده اند ۴۵ شرکت اعلام شده که این تعداد در مقایسه با ۳۵ مجوز سرمایه گذاری صادره در سال ۹۲، بیانگر رشد ۲۸ درصدی تعداد مجوزهای سرمایه گذاری در این منطقه است.

از سوی دیگر در خصوص تعداد شرکتهای ثبت شده از سوی شرکتهای داخلی و خارجی در سال ۹۳ می توان  به ثبت  ۳۰۸ شرکت در این منطقه در سال گذشته اشاره کرد، که این تعداد در مقایسه با ۲۴۸ شرکت به ثبت رسیده در سال ۹۲ از رشد ۲۴ درصدی سازمان منطقه آزاد انزلی در ثبت و جذب شرکتهای ایرانی و غیر ایرانی برای حضور و سرمایه گذاری در این منطقه خبر می دهد.

در خصوص عملکرد سازمان منطقه آزاد انزلی در حوزه درآمدهای محقق شده و هزینه های عمرانی، در سال ۹۳حدود ۸۰ درصد درآمدهای سازمان، صرف تکمیل و اجرای پروژه های عمرانی-زیرساختی شده و هزینه اجرای طرح های عمرانی سال ۹۳ نسبت به سال ۹۲ رشد ۳۲۵ درصدی را داشته است. 

بنابراین گزارش فعال سازی بورس کالای منطقه آزاد انزلی که تنها تالار اختصاصی بورس کالای مناطق آزاد کشور است از مهمترین اتفاقات سال گذشته است که نقش بسزایی در شفافیت، رونق فضای کسب و کار و از میان بردن واسطه گری در معاملات تولید کنندگان و فعالین اقتصادی منطقه داشته، که با همکاری ۵ کارگزاری فعال در بورس کالای منطقه آزاد انزلی، ۱۴ نوع کالای عرضه شده در این تالار به حجم ۲۲۰ هزار تن مورد معامله قرار گرفته است.

تعداد مجوزهای صنعتی صادره از سوی سازمان منطقه آزاد انزلی در سال گذشته ۲۵ فقره با میزان سرمایه گذاری ۲ هزار و ۷۹۴ میلیارد ریال و در مدت مشابه سال ۹۲ این تعداد ۱۶ فقره بوده، که حجم سرمایه گذاری اظهار شده از سوی سرمایه گذاران در حدود ۲۰۳ میلیارد ریال بوده است.

فعال شدن بورس کالای منطقه آزاد انزلی که نخستین بورس کالای مناطق آزاد است، تلاش به منظور فعال سازی کریدورهای تجاری بین المللی نوستراک و چین-اکتائو-انزلی، رونق فضای کسب و کار با اعمال مزایا و معافیتهای قانونی و گسترش تعاملات با نهادهای همکار،رشد تعاملات بین المللی و مراودات تجاری به همراه اجرای مصوبه های کالای همراه مسافر ، خلق مزایای جدید برای جذب سرمایه گذاران و فعالسازی پروژه های راکد عمرانی از جمله مهمترین دلایل استقبال فعالین اقتصادی برای حضور در این منطقه است.

کد خبر 2529683

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 12 =