برگزاری نشست زن و خانواده از ديدگاه مذهب جعفری و شافعی در اندونزی

نشست«زن و خانواده از ديدگاه مذهب جعفری و شافعی» در دانشگاه سونان کالیجاگای شهر حوگحاکارتا اندونزی برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری مهر، براساس برنامه مصوب رایزنی فرهنگی در اندونری با همکاری مرکز مطالعات زنان دانشگاه اسلامی شهر جوگجاکارتا؛ کنفرانس زن و خانواده از ديدگاه مذهب جعفري و شافعي برگزار شد.

کنفرانس زن و خانواده از ديدگاه مذهب جعفري و شافعي با حضور قائم مقام موسسه دارالحديث و به همت رايزني فرهنگي جمهوري اسلامي ايران و همكاري دانشگاه سونان كاليجاگاي شهر جوگجاکارتای اندونزي برگزار شد.

 اين مراسم صبح روز چهارشنبه ۲۶ اسفند سال ۹۳ برگزار شد كه در آن:

دكتر سوليستيا دستيار ويژه استاندار جوگجاكارتا، دکتر احمد منهاجی رئیس دانشگاه سونان کالیجاگا، حجت‌الاسلام دكتر صادقي قائم مقام موسسه دارالحديث و معاون فرهنگی قوه قضائیه جمهوریاسلامیایران، دکتر سید احمد حبیب نژاد معاون مرکز تحقیات مجلس شورای اسلامی، پرفسور دكتر محمد امين عبدالله رئيس اسبق دانشگاه سونان كاليجاگا، دكتر شمسياتون رئيس كنسرسيوم اندونزی در مطالعات دينی، دكتر إما مرحومه عضو هيئت علمی دانشگاه سونان كاليجاگا، دكتر حميم الياس عضو هيئت علمی دانشگاه، دكتر اويس نور ليلاواتی استاد تمام دانشگاه،

دكتر محرسوناستاد دانشگاه، حجت‌الاسلام دكتر محمد تقی سبحانی نيا معاون موسسه دارالحديث، حجت الاسلام  دکتر برنجکار رئیس پژوهشگاه قرآن و حدیث دارالحدیث، حجت الله ابراهیمیان رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران، سخنرانی كردند.

اين سمينار از ساعت ۹ تا ۱۷ در سالن آمفی تئاتر دانشگاه اسلامی سونان كاليجاگای شهر جوگجاكارتای اندونزی برگزار شد كه مورد استقبال گسترده دانشجويان و اساتيد دانشگاه قرار گرفت.

در ابتدای اين سمينار دكتر سيتی روحاينی معاون همكاری های علمی دانشگاه، ضمن خوش آمد گويی و تشكر از حضور اساتيد و كارشناسان برجسته ايرانی در اين دانشگاه و همچنين رايزنی فرهنگی برگزاری اين حركت علمی و فرهنگی با مهمترين موضوع جهانی را نشان دهنده اهمیت موضوع زن و خانواده در دین اسلام برشمرد.

وی در ادامه بر همکاری علمی دانشگاه با ج. مهوری اسلامی ایران تأکید نمود.

در ادامه حجت الله ابراهيميان رايزن فرهنگی جمهوری اسلامی ايران  طی سخنانی از رئيس سابق دانشگاه ياد كرد و از زحمات وی در خصوص اقدامات اوليه اين سمينار قدردانی كرد.

وی همچنين ضمن قدردانی از حمايت پرفسور دكتر احمد منهاجی رئيس جديد دانشگاه برگزاری اين سمينار را موجب تعميق رابطه علمي فرهنگی ميان دو كشور عنوان كرد

ابراهيميان همچنين با اشاره به ديدگاه جمهوری اسلامی ايران به بانوان گفت: دولت ايران در خصوص بانوان و خانواده به صراحت نظر خود را بيان كرده و معتقد است كه غرب نمی تواند مرجع فكری براي زن و خانواده باشد، اگر چه ما از علوم غرب استفاده می كنيم اما مرجعيت اصلی در موضوع زن را غرب نمی دانيم.

وی گفت: همچنین ما به عنوان مسلمان افتخار می‌كنیم كه قرآن و حدیث را در اختیار داریم كه برای مباحث زنان و خانواده به آن رجوع می کنیم.

رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در كشور اندونزی گفت: غرب استفاده ابزاری از زنان می‌كند و تمام دغدغه اش این است كه زن اشتغال داشته و در آمد زایی كند، اما در نگاه ما موضوع مهم برای زن، خانواده در كنار زن است، یعنی نقش مادری زنان و تربیت اولاد و همسرداری كه مجموعه این ها می‌شود خانواده؛ اصل توجه به خانواده در نگاه ما بر خلاف غرب بسیار مهم است.

در ادامه این سمینار دكتر سولیستیا دستیار ویژه استاندار جوگجاكارتا از برگزاری این كنفرانس بین المللی استقبال و از مسئولان برگزار كننده قدردانی كرد و سلام گرم استاندار را ابلاغ كرد.

وی با بیان اینكه این سمینار موجب حمایت دولت است گفت: امیدوارم برگزاری این سمینار بتواند در خصوص تغییر سیستم خانواده كه امروزه در جهان و مخصوصا اندونزی صورت می‌گیرد كمك فكری نماید.

دستیار ویژه استاندار جوگجاكارتا بیان داشت: مشاركت زنان در بخش خارجی كه هر روز بیشتر می‌شود به عنوان یك پیشرفت محسوب می‌شود ولی از سوی دیگر برآیندهایی هم در زندگی زن ایجاد خواهد شد.

وی گفت: اسلام در خصوص خانواده بر اهمیت نقش زن در زندگی جسمانی، روحانی، اجتماعی و تربیت فرزند تاكید دارد و این زنان و مادران هستند كه سرنوشت نسل آینده را عهده‌دار هستند.

در ادامه این مراسم دكتر احمد منهاجی رئیس دانشگاه سونان كالیجاگای شهر جوگجاكارتا طی سخنانی ابراز داشت: عنوان این سمینار بسیار مهم است و این امر نه تنها برای مسلمانان ایران و اندونزی، بلكه برای مسلمانان همه جهان از اهمیت بسیاری برخوردار است.

وی گفت: ما به عنوان مسلمان باید مباحث را از خودمان شروع كنیم و باید از احادیث مختلف استفاده كرده زیرا اسلام برای هر موضوع درس و مطالبی دارد.

در ادامه دكتر إما مرحومه رئیس كنسرسیوم اندونزی در مطالعات دینی در خصوص نمونه خانواده ایده آل از دیدگاه مذهب شافعی به ایراد سخن پرداخت.

وی گفت: هر دین و جامعه تعریف‌های خود را در رابطه با هنجارهای ازدواج و خانواده دارند، غرب، شرق، بودایی، مسیحی، اسلام و... هر كدام فهم خاص خود را داشته و ارائه می‌كنند.

رئیس كنسرسیوم اندونزی در مطالعات دینی با اشاره به آموزه‌های ازدواج گفت: در این زمینه در سوره الذاریات و یس مباحث مطرح شده و خداوند می‌فرماید كه زن و مرد از نشست هم دیگر باید لذت ببرند و تمام مخلوق جفت جفت خلق شده‌اند.

همچنین در این سمینار حجت‌الاسلام دكتر برنجكار طی سخنانی در خصوص عوامل تحكیم و تضعیف خانواده در قرآن و حدیث گفت: خانواده از نظر اسلام از رابطه بین یك مرد و یك زن تشكیل شده كه با وجود فرزندان كامل می‌شود.

وی افزود: از منابع سلام ما متوجه می‌شویم كه زندگی انسان با تشكیل خانواده شروع شده و خدای متعال حضرت آدم را آفرید و سپس حضرت حوا را خلق كرد و بین آنها رابطه زوجیت برقرار كرد.

حجت‌الاسلام برنجكار تصریح كرد: در این زمینه از یك لحاظ اهمیت سیستم خانواده در رشد و كمال انسان كه هدف اول خلق است را می‌بینیم و از نظر دیگر نیز وجودسیستم خانواده به عنوان یك عنصر  طبیعی و فطری كه به نیازهای روحانی و جسمانی انسان سازكار است ثابت می‌شود.

وی در تشریح عوامل تحكیم و تضعیف خانواده گفت: واجبات مشترك بین زن و مرد، واجبات مختص به مرد و واجبات مختص به زن از جمله عوامل تحكیم و تضعیف خانواده می‌توان نام برد.

برنجكار عنوان داشت: همچنین آفات عام، آفات مختص به مردم و آفات مختص به زن نیز از جمله آفاتی است كه موجب تضعیف خانواده‌ها شده كه باید نسبت به آن توجه داشته باشیم.

در ادامه این سمینار حجت‌الاسلام دكتر صادقی قائم مقام موسسه دارالحدیث گفت: موضوع زن و خانواده همواره برای جامعه بشریت اهمیت داشته و دارد و نمی توان مشكلاتش را نادیده گرفت.

وی گفت: خانواده كوچكترین واحد اجتماعی است كه زن یكی از اركان آن به شمار می‌رود، بعد سنتی و مدرن در خانواده وجود دارد كه هر دو به نوعی مضر هستند، یكی از این ابعاد زن را به عنوان ابزار در دست مردان قرار داده‌اند و دیگری زن را ابزار در دست سرمایه داران قرار داده‌اند. نگاه سنتی در اغلب جوامع مرد سالاری استثماری است اما در نگاه اسلام یك نگاه تناسب محور به موضوع زن و خانواده دارد.

دكتر صادقی گفت: نگاه ما این است كه، نه آن نگاه سنتی رایج در جوامع می‌توانند از زنان و خانواده حمایت خوبی كنند و نه آن نگاه های امروزی غربی اعم از رادیكال و یا لیبرال تاثیرگذار است، بلكه با تبعیت از سنت پیامبر(ص) و اهل بیت(ع) می‌توانیم به نتیجه مطلوب برسیم.

در ادامه دكتر سید احمد حبیب نژاد در خصوص اصول حاكم در حقوق خانواده در فقه جعفری و نظام شرعی جمهوری اسلامی ایران توضیحاتی را ارائه كرد و گفت: تاكید من بیشتر بر تجربه‌های قانونی ایران در خصوص زن و خانواده است.

وی ادامه داد: طبق قانون اساسی نظام جمهوری اسلامی ایران اصل چهار تمام قوانین و مقرارت ایران باید بر اساس موازین اسلامی باشد.

دکتر حبیب نژاد در ادامه با یاد آوری اصل ۱۲ اظهار داشت: نظام حقوقی حاکم بر خانواده در ایران نه زن محور است نه مرد محور، بلکه خانواده محور.

سپس دکتر حبیب نژاد مهمترین اصول نظام قانون گذاری در حوزه خانواده در ج. ا. ایران بر آن مبتنی هستند را نام برد:

طبق قانون مدنی و خانواده ایران، ریاست خانواده با مرد است. اما این به معنی سلطه مرد بر زن نیست. ریاست مرد در خوانواده بیشتر یک مسوولیت اجتماعی است تا یک حق شخصی.

با تشکیل خانواده استقلال مالی و غیر مالی زوجین از بین نمی رود و زن همچنان شخصیت حقیقی خودش را دارد.

اصل بعدی مهم در خانواده اصل انعطاف و تعادل است. به عنوان مثال هرچند عقد نکاح بر عقود معین است ولی با وجود شرط ضمن عقد زن و شوهر می توانند تعهداتی را کم یا زیاد کنند. به عنوان مثال، هرچند طبق قانون مدنی طلاق در دست مرد است ولی زن و مرد می توانند در سند ازدواج، شرط ضمن عقدی را امضا کنند که زن به وکالت مرد می تواند خودش را طلاق بدهد.

اصل بعدی مهم تقدم اخلاق بر حقوق در حوزه خانواده است. زمانی دولت یا قوه قضائیه وارد دعوای خانوادگی می شوند که دیگر با بحث اخلاقی، مسئله قابل حل نباشد.

اصل بعدی اصل معروف می باشد. طبق ماده ۱۱۰۳ قانون مدنی، زن و شوهر مکلف به معاشرت با یکدیگر هستند.

اصل بعدی که در قانون ما رعایت شده، اصل وحدت است. هم وحدت دینی و هم وحدت اقامتگاهی. ماده ۱۰۵۹ قانون مدنی ازدواج زن مسلمان با مرد غیر مسلمان را جایز نمی داند. چون طبق اصل ۱۳ قانون اساسی همه مسلمانان یک امت هستند، ازدواج بین مذاهب اسلام هم قانونی است و هم یک واقعیت که  به طور فراوان در ج. ا. ایران وجود دارد.

همچنین در این مراسم دكتر سبحانی‌نیا در خصوص جایگاه زن در فقه جعفری گفت: تردیدی نیست كه اعتقاد برتری زن بر مرد و برتری مرد بر زن به نفع هیچ كدام از آن دو نیست و حتی به نفع جامعه هم نخواهد بود، زن و مرد در كنار هم به اوج سعادت می‌رسند.

وی عنوان داشت: قرآن كریم تساوی میان زن و مرد را خواستار شده و خواستار احترام و كرامت هر دو جنسیت است، قرآن كریم در آیات متعدد زن و مرد را مورد خطاب قرار داده است و این ادبیات حكایت از آن می كند كه زن و مرد در دین اسلام برابر هستند.

همچنین در این مراسم دكتر الهام الیاس در خصوص احادیث مربوط به رابطه در خانواده به ایراد سخن پرداخت و گفت: از نشان‌های عشق خداوند این است كه انسان را زوج خلق كرد و زن و مردم جفت هستند و هر دو یكسان بوده و هیچ كدام رئیس و یا آن یكی زیر دست نیست.

در وقت صبح و عصر زمان قابل توجهی به پرسش و پاسخ اختصاص داده شد که اساتید و دانشجویان حاضر در کنفرانس با طرح سوالات، توضیحات تکمیلی را از ارائه دهندگان مقالات خواستار می شدند که اساتید محترم نیز به آنها پاسخ دادند.

مجموعه مقالات برگزیده این کنفرانس به صورت تمام متن همزمان برگزاری آن در مجله Musawa دانشگاه به دو زبان اندونزیایی و عربی به چاپ رسید و رونمایی شد.

در پایان سمینار نیز ضمن جمع بندی، هدایایی به مهمانان اهدا شد.

کد خبر 2529816

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 3 =